İstanbul Devlet Opera ve Balesi YUNUS ‘’MÂNÂ’’ ve ALAZ İLE CEMRE eserlerinin dünya prömiyeri Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Sezonun ilk bale prömiyeri olma özelliği taşıyan geceye çok sayıda sanatsever katıldı.            

Ebru Cansız’ın koreografisini gerçekleştirdiği, librettosunu Işık Noyan’ın yazdığı YUNUS “MANA”ve Deniz Özaydın’ın koreografisi, Mehmet Dülger’in librettosu ile ALAZ İLE CEMRE seyircilerin büyük beğenisini kazandı.

Her iki eserin de müziklerini yapan; dünya bale repertuvarında tek Türk bale eseri olarak yer alan Judith’in bestecisi Çetin Işıközlü’ de gecede büyük alkış aldı.

YUNUS ‘’MÂNÂ’’da; Yunus Emre’nin mana arayışındaki yolculuğu, bu yolda ona hocalık eden Hacı Bektaş-ı Veli ve Taptuk Emre ile birlikte hayatına dokunan kişilerin onu bilgeliğe götürüşü ve Yunus’un ‘’varlığın manasını başka yerde değil, onun insanın kendi özünde olduğunu’’ anlaması konu edilirken,  ALAZ İLE CEMRE’de; İhtiyar Bey’in tek oğlu Alaz’ın kazandığı zafer kutlanırken bilge Şaman’ın baktığı fal sonrası delikanlının Issık Gölü’nde kader avına çıkışı ve sırtından vurduğu alageyiğin güzeller güzeli Cemre’ye dönüşmesi ama gölün onlara mezar olması anlatılmaktadır.

YUNUS “MÂNÂ’’ ve ALAZ İLE CEMRE temsili 19, 20, 22, 23 ve 25 Mart tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde bale severlerle buluşmaya devam edecek.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz