YKY KÜLTÜR SANAT’TA MART AYI ETKİNLİKLERİ

44

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Mart ayı etkinliklerinde bu hafta
19 Mart Cumartesi günü
“YKY Yazarlarıyla Buluşmalar” dizisine yazar Kerem Bakıcı konuk oluyor.

20 Mart Pazar günü yapılacak Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri’nde ise ülkemizde ilk kez psikanalistler tarafından “moda” konusu ele alınacak.

19 Mart 2022 Cumartesi 

YKY Yazarlarıyla Buluşmalar

Kerem Bakıcı

Konuşmacı: Kerem Bakıcı

Moderatör: Zehra Onat

17:00

“YKY Yazarlarıyla Buluşmalar”a bu ay, ilk öykü kitabı “Toprakta Büyür mü İnsan?” geçen yıl YKY’den yayımlanan Kerem Bakıcı konuk oluyor. Kitap, alıç ağaçlarının gölgesi üzerine düşenlerin, pişmanlığına bir ömür adayanların, inatçı bir doğanın, kışın ve baharın anlattıklarını bir araya getiriyor. Sık sık doğa seslerinin karıştığı öyküler çınlayan, tıkırdayan, hareketli, değişken, hızlı bir soluğu taşıyor. Bakıcı, bu öykülere soluk veren fikirleri ve duyguları, yazar olarak kendisini besleyen kaynakları söyleşinin moderatörü Zehra Onat’a anlatacak.

Kerem Bakıcı 1987 yılında Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde doğdu. İnönü Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Bakıcı’nın öyküleri 2014 yılından bu yana “kitap-lık”, “Varlık”, “Öykü Gazetesi”, “Sarnıç”, “14 Şubat Dünyanın Öyküsü”, “Lacivert Öykü” ve “Şiir Dergisi”, “Karahindiba”, “Masa” gibi çeşitli dergilerde ve “Galapera Fanzin”de yayımlanıyor.

Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır. 

20 Mart 2022 Pazar                                                                                               

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Kimlik Kodlarında Moda

Konuşmacılar: Can Keskin, Türkü Şahin, Feramerz Ayadi

Moderatör: Talat Parman

18.00

Loca

Bu etkinlikte ülkemizde ilk kez psikanalistlerin de katkısıyla “moda” konusu ele alınacak. İlk bölümde moda, çocuk ve ergen ruhsallığında kimlik kodlarını oluşturan unsurlardan biri olarak irdelenirken giysi, müzik ve oyun (özellikle bilgisayar oyunları) alanları üzerinde yoğunlaşılacak. İlkel insandan bugüne örtünmenin işlevi ve psikanalitik kuramın giyim ve modayı nasıl aydınlattığından, bunun çocuk ve ergen giyimindeki yansımalarından ve sanayi devrimi sonrası çocuğa ayrılan alanın modadaki görünümlerinden bahsedilecek. Ergenler arasında popüler olan giyim trendleri bir örnekten yola çıkılarak ele alınacak. İkinci bölümde gençliğin isyanı, müzik ve moda bağlamında tartışılacak. Büyük toplumsal olgulara paralel olarak ortaya çıkan gençlik hareketlerinin müzik, sinema, giysi tasarımı gibi farklı yaratıcılık alanlarına etkilerinden söz edilecek. Etkinliğin son bölümünde “Bilgisayar oyunlarını neden oynuyoruz?” sorusu tartışılacak. Çocuk ve ergenlerin geçmişten günümüze oynadıkları popüler bilgisayar oyunlarına ve sanal dünyalara, yani güncel tanımlamayla “trendler”e yer verilecek.

Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır. 

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz