YENİPERFORM NİSAN 2021 PROGRAMI DOLU DOLU!

1077

GalataPerform’un pandemi döneminde fiziksel mekanından çıkmasıyla bir çözüm ve üretim alanı olarak oluşturduğu Türkiyenin ilk dijital sahnesi YeniPerform, Nisan ayında beş farklı oyunu izleyici ile buluşturacak.

Beş farklı tarzda dijital oyun

Terk Edilmiş Kıyılar//Negatif Fotoğraflar – Ferdi Çetin’in yazdığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz’ın rol aldığıGalataPerform yapımıoyun, 9 ve 16 Nisan’da gösterilecek. Oyuncuların ve seyircilerin bir araya gelememesi fikrinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir oyun olan Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, İngilizce altyazı ile çevrimiçi gösterim olarak seyirciyle buluşuyor.

Beyaz Kanatlar – Burak Alıcı’nın yazdığı Özgün Çoban’ın yönettiği ve Berfu Aydoğan, Ayşe LebrizBerkem, Bahadır Buyruk, Sezgi Deniz, Reha Özcan’ın rol aldığı Beyaz Kanatlar Zoom canlı gösterimi ile 15 ve 24 Nisan’da YeniPerform’a konuk oluyor. İlk defa Yeni Metin Festivali 9 kapsamında gösterilen oyun, Şimdi Yapım veYeniPerformişbirliğiyle devam ediyor. Oyun, babasının ölümünden sonra eve kapanan Bulut’un, hikaye anlatıcısı Rüya ile tanışması ve ardından gelişen olayları konu alıyor.

Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur –Pınar Göktaş’ın yazdığı ve oynadığı, Şule Ateş’in yönettiği ve Cihangir Akademi Pro yapımı olan Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur 18 Nisan’da YeniPerform’a konuk oluyor.Hareketli kamera ve Zoom uygulaması kullanılarak evi içi gösterime uyarlanan oyun, aşk, ilişkiler ve toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili kabullerimizi sorgulamamızı bolca kahkaha eşliğinde sağlıyor.

House of Hundred–Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği Yüz Yılın Evi (House of Hundred), yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayelerle sahnede video ve müzik ile birleşerek vücut buluyor. Edinburgh Fringe Festivali’ndeki performansıyla The Times’da adından söz ettiren ve Guardian’ın seçkisinde yer alan oyun İngilizce gösterimiyle 23 Nisan’da çevrimiçi gösterim olarak seyirciyle buluşuyor.

Meteor – Berkun Oya’nın Bomba isimli oyunundan esinlenilen ve konseptini Begüm Nil Kutluay, Buğra Özurul, Efe Akercan, Mert Algın ve Selin Hasar’ın oluşturduğu Meteor, 25 ve 29 Nisan’daYeniPerform dijital sahnesine konuk olacak. Meteor sosyalleşme araçları olan üç mecrayı;Instagram, Whatsapp ve telefon çağrılarını kullanarak, fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz bu dönemde tiyatronun fiziksel bir mekanda yaşattığı deneyimi dijital kodlar üzerinden tartışmaya açıyor.

YENİPERFORM’DA GELİŞMELER!

Halen gelişmekte olan dijital sahne YeniPerform’unHabitus Yayıneviişbirliği ile açtığı yeni alanı Kitabevi’nin ilk 10 oyunu sitede. Atölyeler bölümünde devam eden atölyeler dışında Oyun Yazarlığı Masası Atölyesi tüm sene katılıma açık. Siteye ayrıca Danışmanına Sor başlığı altında oyun yazarlarına yönelik bir danışmanlık servisi de eklendi. YeniDünyabölümünde ise seyirciye geleceğin tiyatrosu hakkında sorular soran bir anket doldurulmayı bekliyor. YeniPerform önümüzdeki zorlu süreçte tüm tiyatroseverlerin desteğine, ilgisine ve işbirliklerine açık olacak.

YENİPERFORM HAKKINDA

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Galata’daki 17 yıllık mekanına veda etti. Yolculuğuna dijital bir dönüşümle devam eden topluluk, salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başladı ve bu düşüncenin ilk meyvesi de YeniPerform oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe InstituteCovidReliefFund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan YeniPerform, dijital bir kültür sanat mekanı. YeniPerform’da canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal, dijital bir sahne, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alıyor.

OYUN TAKVİMİ

9, 16 Nisan

21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğ̆raflar (çevrimiçi gösterim)

15, 24 Nisan

21.00  Beyaz Kanatlar (canlı zoom oyunu)

18 Mart

21.00 Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur (canlı zoom oyunu)

23 Nisan

21.00 House of Hundred (İngilizce gösterim, Türkçe altyazı ile)

25, 29 Nisan

25 Nisan 18.00 Meteor (sosyal medya ve telefon üzerinden)

               19.00 Meteor ekibi ile zoom söyleşi

29 Nisan 19.00 Meteor (sosyal medya ve telefon üzerinden)

               20.00 Meteor ekibi ile zoom söyleşi

Biletler: http://www.yeniperform.com Gişesi
İletişim: 05302602524

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz