YEL DEĞİRMENLERİYLE SAVAŞAN BİR ŞÖVALYE “DON KİŞOT”

78

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Miguel de Cervantes’in aynı ismi taşıyan romanından seçilmiş bazı bölümlerden esinlenilerek bale sahnesine taşınan Don Kişot balesini iki sene sonra yeniden 22 Nisan’ da gerçekleşecek sezonun ilk temsiliyle Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverler ile buluşturuyor.

Ludwig Minkusun bestesiyle Marius Petipatarafından ilk kez 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenen eser, müziklerindeki melodi zenginliği, İspanyol kültürünün renkli ve heyecan verici etkisinin uyumlu birlikteliği ile klasik bale dünyasının en pırıltılı ve ihtişamlı eserlerinden biridir.

Yüksek seviyedeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yeri olan Don Kişot’u Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

Nisan ayının biletlerinin günler öncesinden tükendiği bale; 22, 27, 29, 30 Nisan, 12 ve 19 Mayıs saat 20.00’de, 14 ve 15 Mayıs saat 16.00’ da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde olacak.

Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.

Hancı Lorenzo, kızı Kitri’yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio’yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir.  Don Kişot Kitri’yi görür görmez, en sonunda Dulcinea’yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes’in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer.

Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot  hayallere dalar ve Kitri’nin aslında Basilio’yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer.

Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri’yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı’ndan kaçan Kitri ve Basilio’yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot’u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri’yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache’ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir.

Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache’ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir “intihar” sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot’a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo’yu ikna etmesini rica eder.  Bir anda Basilio “hayata” döner!  Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır.

Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.

L. MINKUS

DON KİŞOT

Bale / 2 Perde

Koreograf: M. PETIPA

Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT

Dekor Tasarımı: İsmail DEDE

Kostüm Tasarımı: Gizem BETİL

Işık Tasarımı: Önder ARIK

Kitri: Büşra Ay, Berfu ELMAS, Gizem ATİK TUNCAY, (Ami NAITO)

Basilio: Erhan GÜZEL, Batur BÜKLÜ, Çağatay ÖZMEN, (Yılmaz Berkay GÜNAY)

Don Kişot: Alkış PEKER, Alper AKALIN, Egemen KEMENT

Sancho Panza: Ürün İNDERE, Murat ÖZTEKİN

Gamache: Özerk TOZKOPARAN, M. K. Onur TUNAY

Lorenzo: Ahmet EROĞLU, Kerem KURANER

Espada: M. Nuri ARKAN, Oliver SPENCE, Çağatay ÖZMEN

Mercedes: Deniz KILINÇ TUNÇELİ, Melike MANAV, Julia HARTMANN

İki Arkadaş: Merve TOPALDEMİR, Zeynep GÜÇOĞLU

                          Zuhal KARACA, Asena ÖKTE

                          Ayşe ARAS, Ami NAITO

                          Maia ITO, Elifsu PAMUKÇU

Rüya Kraliçesi: Melike MANAV, Zeynep GÜÇOĞLU, Büşra AY, Merve TOPALDEMİR

Amor (Cupid): Berfu ELMAS, Ami NAITO, Ayça ANIL

Çeribaşı: Can BEZİRGANOĞLU, Alican GÜÇOĞLU, Yılmaz Berkay GÜNAY

Çingene Kadın: Zuhal KARACA, Özlem ÖZGEN OVACIKLI, Şeyda DURAN

ve  İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.

Temsillerin müzikleri kayıttan çalınacaktır.

Orkestra Şefi: Roberto GIANOLA

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz