YEDİKLERİNLE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ TERSİNE ÇEVİR!

62

Yeryüzünü Öpmek, tercih ettiğimiz gıdalar ve beslenme alışkanlıklarımız üzerinden modern tarım sisteminin çarpık işleyişini ve gıdanın temel unsuru olan toprağı nasıl yok ettiğimizi sarsıcı ve sahici bir dille bizlere anlatıyor.

Josh Tickell bu etkileyici ve güncel çalışmasında, ayaklarımızın altında yatan şeyin güzelliği ve önemi konusunda gözlerimizi açmaya davet ediyor bizi. Sağlıklı toprağın önemini yeterince kavrayamadığımızı, tarımsal ekosistemlerimizin ise hayati tehlike altında olduğunu söylüyor.

Günümüzde tarım alanlarındaki toprak kaybı alarm verici seviyelere ulaşmış vaziyette. Erozyon doğanın yerine koyma kapasitesinden on kat daha hızlı gerçekleşmekte. Kimyasal tarım zehirlerinin yoğun kullanımı, toprağın aşırı sürülmesi ve monokültürlerin öne çıkması bereketli toprakların zengin biyoçeşitliliğini silip atıyor ve birbiriyle bağlantılı pek çok çevre sorununa sebep oluyor. 

Kitap, gıda sistemimizin en çirkin yönlerinden bir kısmına ışık tutarken bile asla kötümserliğe yenik düşmüyor. Bilakis, Tickell’in ifadesiyle, “içinde yaşadığımız gezegenin biyolojik matrisindeki etkin rolümüzü yeniden öğrenmek ve tam mânâsıyla kavramak için eşsiz bir fırsat” sunuyor. Yeryüzünü Öpmek ticari olarak uygulanabilir ve çevresel olarak sürdürülebilir olan çığır açıcı, yeni bir “onarıcı tarım” biçiminin manifestosudur.

Josh Tickell

Josh Tickell, pek çok ödüllü filmin yönetmeni, gazeteci, aktivist, yazar. Filmleri ve kitaplarında, alternatif enerji, bilinçli kapitalizm, iklim değişikliğini tersine çevirme potansiyeli olan rejeneratif tarım ve Y kuşağının dünyayı değiştirme gücü gibi yakın gelecekteki küresel eğilimlere odaklanıyor. Tickell, karısı Rebecca ve iki çocuğuyla birlikte 5 dönümlük organik bir çiftlikte yaşıyor. Hevesli bir koşucu, sağlık savunucusu, organik bahçıvan ve gelecek vadeden canlandırıcı şef olarak kendini tanımlıyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz