YAZMAK VE YAŞAMAK ÜZERİNE…

984

Herman Melville’in ölümsüz Bartleby karakterinden yola çıkan EnriqueVila-Matas başyapıtı Kabul edilen Bartleby ve Şürekâsı’nda yetenek ve birikimlerine rağmen yazmamayı düstur edinen gerçek ve hayalî yazarları konu alarak “Niçin yazarız?” ve “Niçin yaşarız?” gibi çetrefilli sorulara cevap arıyor.

Var olmayan bir metin için dipnotlar kaleme alan anlatıcı, bartleby’ler diye adlandırdığı, edebiyatta geçici ya da kalıcı sessizliği tercih eden Salinger, Rimbaud, Musil, Rulfo gibi yazarların yanında Walser, Beckett, Maupassant, Wilde, Borges, Gide, Pessoa, Sokrates ve daha nice isim aracılığıyla, “Niçin yazarız?” ve “Niçin yaşarız?” gibi çetrefilli sorulara cevap arar.

Yazar: EnriqueVila-Matas

Çevirmen:FilizÖztürk

Dizi: Can Çağdaş

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 192

ENRIQUE VILA-MATAS, 1948’de Bar­celona’da doğdu. Gazetecilik ve hukuk öğrenimi gördükten sonra film eleştirmenliği yaptı, kısa filmler çekti. İlk romanlarını 1970’lerin başında kaleme alsa da tanınmaya başlaması 1985’te yayımladığı, romanla deneme türlerini kaynaştırdığı Historia Abreviada de la LiteraturaPortátil (Taşınabilir Edebiyatın Kısaltılmış Tarihi) sayesinde oldu.

Gerçekle kurmaca arasındaki sınırı şeffaflaştırdığı, edebiyata ve edebiyatçılara göndermelerle dolu eserleri otuzdan fazla dile çevrildi. İspanyol Kraliyet Akademisi, Rómulo Gallegos, Médicis, Herralde gib iödüllerin de aralarında bulunduğu pekçok önemli ödüle ve nişana layık görüldü.

FİLİZ ÖZTÜRK, 1974’te doğdu. 2003’te Ankara Üniversitesi, DTCF, İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 2007-2009 yılları arasında İspanya’da,Valladolid Üniversitesi’nde, İspanyol Dili Bölümü’nde Yabancı Dil Olarak İspanyolca Öğretimi Programı’nda yüksek lisans eğitimi aldı. İstanbul’da yaşıyor, özel bir okulda İspanyolca öğretmeni olarak çalışıyor. İspanyolcadan Türkçeye çevirdiği kitaplar: Ricardo Coler, Kadın Krallığı: Son Anaerkil Toplum (2010) ve Mario Benedetti, Kırık Köşeli İlkbahar (2014).

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz