YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT’TA MART PROGRAMI

1529

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu kış da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor.


Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan
Karagözüm İki Gözüm sergisi kapsamında düzenlenen birbirinden renkli Karagöz gösterileri kapsamında ise 12 Mart Cuma günü Sihirli Lamba ve 13 Mart Cumartesi günü de Karagöz’ün Sihirli Rüyası gösterilerini Biletix seyretix’te izleyebilirsiniz.
 

12 Mart 2021 Cuma
Karagöz Gösterisi: “Sihirli Lamba”           

Biletix online (seyretix)
Yazan, Yöneten,  Kukla Tasarımı:
Cengiz Özek
Video Tasarım:
Ömer Can Kulakcı

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan Karagözüm İki Gözüm sergisi kapsamında birbirinden renkli Karagöz gösterileri her yaştan izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Cengiz Özek’in yazıp yönettiği oyun, “Günümüzde Karagöz oyunu nasıl olmalı?” sorusuna bir cevap niteliği taşıyor. Geleneksel gölge tiyatrosu öğelerinden yola çıkarak kurgulanan oyunda parmak kadar ufalan Karagöz’ün başına gelen komik olaylar anlatılıyor. Danimarka’lı ünlü Andersen’in “Parmak Kız” ve Alaeddin’in Sihirli Lambası” hikâyelerinden yola çıkılarak hazırlanan oyunda, Hacivat, Karagöz’e eski bir lamba getirir. Temizlerken içinden bir cin çıkar, Karagöz’den üç dilekte bulunmasını ister. Ancak Karagöz o kadar kararsızdır ki, haklarını gereksiz isteklere harcar. Aklına gelmeyen şey ise, hakları bittiğinde cüce kalması ve sihirli lambasını kaybetmesidir. Bir başparmak kadar kalan Karagöz, maceralarla dolu bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta karga, kurbağa, yılan, köstebek, fare, leylek, Karagöz’e eşlik eder. Eline geçen fırsatları boşa kullanmış olsa da Karagöz kıssadan hisse çıkararak dostluğun her şeyden daha kıymetli olduğunu anlıyor.  

23. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında ilk defa gösterimi yapılan “Sihirli Lamba”, “Karagözüm İki Gözüm” sergisi kapsamında 12 Mart Cuma günü saat: 20:00’da yeniden seyircisiyle buluşuyor. Biletler Biletix’te. (https://www.biletix.com/etkinlik/0XN04/TURKIYE/tr)

Çocuklar için Karagöz Gösterisi                                                              
“Karagöz’ün Rüyası”
Yöneten ve Oynatan: Ercan Sönmez
Biletix online (seyretix)

Geleneksel tiyatro Sanatçısı Ercan Sönmez’in kurguladığı ve yönettiği oyun, geleneksel gölge tiyatrosunun tüm öğelerinden yola çıkarak izleyicilerine eğitici, öğretici ve eğlenceli bir müzikal oyun sunuyor. Karagöz bir rüya görür. Ancak bu rüyasını en yakın dostu Hacivat’tan saklar. Komşu kadınların misafirliğe geldiği bir gün Karagöz’ün karısı bu rüyayı ağzından kaçırır. Hacivat’ın karısı bunu hemen kocasına anlatır. Apar topar arkadaşının kapısına giden Hacivat, Karagöz’ü aşağı çağırır da çağırır, ama Karagöz bir türlü gelmez. Oyun bu ya, Hacivat ne yapar eder Karagöz’ü sonunda aşağıya indirir. Ne kadar inat etse de sonunda karagöz rüyasını arkadaşına anlatır ve bir anda kendini rüyasının içinde buluverir.

İnsanoğlunun çevreye, doğaya ve hayvanlara karşı sorumluluklarını hatırlatan “Karagöz’ün Rüyası”, “Karagözüm İki Gözüm” sergisi kapsamında çocuklarla buluşuyor. 13 Mart 2021, Cumartesi günü saat: 16:00’da yapılacak gösterinin biletleri Biletix’te.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz