YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT’TA EYLÜL ETKİNLİKLERİ

43

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Eylül ayı etkinliklerinde 21 Eylül Çarşamba günü Bilim Akademisi Konferansları’nda Berlin’den Türkiye’ye Rap ve Çağdaş Ozanlar konuşulacak.
25 Eylül Pazar günü yapılacak
Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri’nde ise çocuk, ergen ve bedeni üzerinden hastalıklar konusu mercek altına alınacak.

21 Eylül 2022, Çarşamba

Bilim Akademisi Konferansları

Berlin’den Türkiye’ye Rap ve Çağdaş Ozanlar

Konuşmacı: Ayhan Kaya

18:30

Loca

Prof. Dr. Ayhan Kaya’nın hip-hop, graffiti ve rap konularıyla birlikte gençlik kültürlerine olan ilgisinin tohumları, İngiltere ve Berlin’de doktora çalışmasını yaptığı yıllarda Cartel grubunun bazı üyeleri ve ardından İslamic Force adlı rap grubuyla yaptığı çalışmalarla atıldı. Bu ilgi daha sonra Azize-A, Killa Hakan, Erci-E, Ceza, Tahriba-ı İsyan, Ezhel ve benzeri gruplarla devam etti. Ayhan Kaya bu konuşmasında bize bir hip-hop öyküsü anlatacak. Ezhel’in yakın zaman önce Türk rapinin Kabe’si olarak tanımladığı Berlin’den başlayarak Türkiye’ye uzanan hip-hop ve rap yolculuğunu merkeze alan konuşma, farklı örneklerle zenginleşecek. Bu öyküde rapçilerin “çağdaş ozanlar” veya “organik entelektüeller” olarak tanımlandığına tanık olacağız. Rapçilerin temsil ettikleri kitlelerin sorunlarını kamusal alana başarılı bir şekilde taşıdıklarını; rapin çocukların ve gençlerin egemen ataerkil toplumsal normlar karşısında kendilerini ifade etmek için kullandıkları bir araç olduğunu göreceğiz.

Prof. Dr. Ayhan Kaya
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesidir. Bilim Akademisi üyesi Kaya, halihazırda, 2019 yılında başlayan ve 2023 yılı sonuna kadar sürecek olan Avrupa’da gençler arasında yükselen radikalleşme konulu bir Avrupa Araştırma Konseyi çalışması yürütmektedir.

25 Eylül 2022, Pazar

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Çocuk, ergen ve bedeni: Hastalık geleceği gölgeleyince

Moderatör: Talat Parman

Konuşmacılar: Reyhan Saydam, Şükrü Hatun

18:00

Loca

Çocuğun bedeni geleceği oluşturmak üzere kurgulanmıştır. O beden büyüyecek, gelişecek ve doğal bir süreci izleyerek erişkin hale gelecektir. Ancak bu süreç hastalıklar söz konusu olduğunda engellenir; yavaşlar veya hepten durur. Hastalık kısa süreliyse duraklamalar da kısa olur ve çocuğun bedeni gelişimini sürdürür. Peki ya hastalığın kronik olduğu ortaya çıkarsa, diğer bir deyişle hastalık çocuğun büyüme ve gelişme sürecini, erişkin bedenin oluşumunu yani tüm geleceğini gölgelerse? Kronik hastalık tanısı gelecek üzerine vurulan kalıcı bir damga mıdır yoksa biraz ışıkla yoğunluğu azaltılabilecek belki de yok edilebilecek bir gölge midir?

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” yeni döneme bu soruları sorarak başlıyor. Yıllarca hasta çocuklar, ergenler ve aileleriyle çalışmış birer pediatr, psikolog ve psikanalist olan konuşmacılar; beden ve ruhsallığın ortak bileşenlerinden yola çıkarak yanıtlar arayacaklar.  Çocukların kronik hastalıkları söz konusu olduğunda çocuk ile annebaba ve kardeşler arasında yaşananlar, bunların çocukta nasıl yankı bulduğu ele alınacak.   

Anne babaların yanı sıra çocuk ve ergen ruhsallığı alanında çalışanları ve eğitimcileri hedefleyen “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” YKY’nin “Psikanaliz Defterleri: Çocuk ve Ergen Çalışmaları” kitap dizisindeki kitapların içeriklerinden yola çıkılarak oluşturuluyor. Dizinin dokuzuncu kitabı “Çocuk, Ergen ve Bedeni” Alper Şahin’in yönetiminde Kasım ayında yayımlanacak.  

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz