YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT’TA BU HAFTA

86

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu sonbaharda da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor.
 Ekim’in ilk haftasında internet üzerinden canlı yayınlacak etkinliklerde 6 Ekim Salı günü Sığınmacı Devrimi, 7 Ekim Çarşamba günü Çanakkale Bienali, 8 Ekim Perşembe günü Milat Sergisi ve 11 Ekim Pazar günü ise Çocuk ve Ergende Ölüm Kavramı konuşulacak.

6 Ekim 2020 Salı
Canlı Söyleşi: “Toplumsal Değişimin Yeni Adı:  “Sığınmacı Devrimi”

Geçtiğimiz aylarda YKY’den yayımlanan Sığınmacı Devrimi – Son Göç Dalgası Dünyayı Nasıl Tümüyle Değiştirdi? kitabı, 21. yüzyılı en önemli sorunlarından biri olan göç konusunu ele alıyor. Dünyanın farklı yerlerinde çalışan yirmi altı Alman muhabirin mültecilerle yaptıkları röportajlardan oluşan kitap, benzerlerinden farklı olarak Avrupa merkezli “mülteci krizi” söylemi yerine değişimi merkeze alan, yenilikçi, duyarlı ve hümanist bir bakış açısı getirmeye çalışıyor.


Usta gazeteci savaş muhabiri Coşkun Aral ve Türk-Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAGU) Müdürü Prof. Dr. M. Murat Erdoğan, 6 Ekim Salı günü saat: 18:00’da 21. yüzyılın bu en büyük insan hareketinin getirdiklerini konuşacak. Kitaptan yola çıkarak ekonomik eşitsizlik ile kaçış arasındaki ilişkinin ele alınacağı söyleşide, ayrıca dünyayı yeniden şekillendiren göç dalgasının Türkiye’deki yansımaları ve güncel durum masaya yatırılacak. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecekToplumsal Değişimin Yeni Adı:  “Sığınmacı Devrimi” etkinliğine link’e tıklayarak https://www.instagram.com/yapikrediyayinlari/ Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

7 Ekim 2020 Çarşamba

Canlı Yayın: “Sanat Dünyamız Konuşmaları: Çanakkale Bienali”
Yapı Kredi Yayınları’nın Sanat Dünyamız dergisi, güncel konulardan yola çıkılarak hazırlanan konuşmalar dizisi ile, sanatta yaşanan bu sürece yakından bakıyor. Her bölümünde farklı isimlerin konuk olduğu konuşmalarda/dizide, kültür sanat alanının gündemindeki konular ele alınıyor. 

Sanat Dünyamız Konuşmaları’nın 7 Ekim Çarşamba günü saat: 18:00’da Yapı Kredi Yayınları’nın Instagram hesabı üzerinden canlı yayınlanacak olan bu bölümünde, bu yıl “Takımyıldız / Constellation”başlığıyla düzenlenen 7. Çanakkale Bienali konuşulacak. Derginin editörü Fisun Yalçınkaya’nın moderatörlüğünde düzenlenecek söyleşide, Çanakkale Bienali’nin bu yılki küratörlerinden, Pilot galerinin kurucusu Azra Tüzünoğlu ve bienali düzenleyen CABININ ekibinden Deniz Erbaş konuk olacak. Yapı Kredi Yayınları Instagram hesabı üzerinden canlı olarak düzenlenecek sohbetlere link’e tıklayarak https://www.instagram.com/yapikrediyayinlari/ katılabilirsiniz.

8 Ekim 2020 Perşembe
Canlı Yayın:
Sergi Buluşmaları: “Milat üzerine konuşmalar”
Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yeni sezonun başlamasıyla açılan sergiler, sergiler üzerine farklı konukların katılımıyla düzenlenecek çevrimiçi etkinlikler ile devam ediyor. Galeride açılan “Milat” sergisi kapsamında düzenlenecek söyleşide, sanatçı Sadık Arı ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın sergiler direktörü ve küratörü Kevser Güler “Milat” sergisini konuşacak.

Milat

Adını, Lâle Müldür’ün 2019 yılında YKY’den yayımlanan şiir kitabı Tehlikeliydi, Biliyordum’un ilk şiiri olan ve Müldür’ün resimle ilişkisinden izler taşıyan “Milat”tan alan bu sergi, Müldür’ün şiirinde ve resminde imgeyi yeniden düşünmeye davet ediyor.  8 Ekim Perşembe günü saat: 18:00’da Yapı Kredi Yayınları’nın Instagram hesabı üzerinden canlı olarak düzenlenecek sohbete link’e tıklayarak https://www.instagram.com/yapikrediyayinlari/ katılabilirsiniz.

11 Ekim 2020 Pazar

Canlı söyleşi: “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri: Çocuk ve Ergende Ölüm Kavramı”

Birini kaybetmek, her yaştan insan için başa çıkılması zor bir duygudur. Ruhsal ve bedensel değişimler yaşayan çocuk ve ergenler için “kayıp” duygusu çok daha zorlayıcıdır. Psikanalistler bu süreci Oidipus-öncesi ve Oidipus dönemlerine gönderme yapan psikanalitik kavramlaştırmalarla ele alırlar. Diğer yandan çocuk ve ölüm sözcüklerinin yan yana gelmesi de bir o kadar tedirgin edicidir.

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nin 11 Ekim Pazar günü saat: 18:00’da yapılacak olan bu söyleşisinde ölüm ve kayıp kavramlarını çocuk ve ergenlerin ruhsal gelişim süreçlerine etkisi ele alınacaktır. İnternet üzerinden canlı olarak düzenlenecek söyleşiye Talat Parman ve Yavuz Erten konuşmacı olarak katılacaklar. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye link’e tıklayarak https://www.youtube.com/channel/UCkSlBOVNKV-XdUtNRwXeQnQ kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz