YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT’TA ARALIK ETKİNLİKLERİ

1702

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu kış da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor. Aralık ayının dördüncü haftasında İnternet üzerinden canlı yayınlanacak etkinliklerde, 22 Aralık Salı günü Italo Calvino’nun romanı Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu ve 23 Aralık Çarşamba günü yapılacak Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nda ise Karia uygarlığı konuşulacak. 25 Aralık’ta ise yetişkinler için hazırlanan Karagöz Gösterisi “Büyülü Ağaç” ve 26 Aralık’ta çocuklar için hazırlanan “Çöp Canavarı” seyirci karşısında olacak.

Uzak Mesafeli Yakın Okumalar                                                                          
Italo Calvino – Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Italo Calvino’nun 1979’da yayımladığı Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, okuma deneyimini kitabın odağı haline getiren çerçeve hikâye tarzıyla postmodernist edebiyatın en bilinen romanlarından biridir. Calvino’nun metnini oluştururken kullandığı anlatım teknikleri, bakış açısı ve türler arasındaki geçişler, romanı hem biçimsel hem içerik olarak kendinden önceki edebiyat geleneğinden ayırır. Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu okurlarına oyunlu, karmaşık ve eğlenceli bir bulmaca vaat eder. 22 Aralık Salı günü saat: 18:00’da internet üzerinden canlı yayımlacak seminerde Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu konuşulacak. Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunduğu, Yapı Kredi Yayınları’nın Türk ve dünya edebiyatının klasikleşmiş modern yapıtlarını odağına alan söyleşi dizisi “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” her ay farklı bir yapıta odaklanıyor. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Anadolu Uygarlıkları Konferansları                                                                               
“Karialılar: Denizcilerden Kent Kuruculara”

Günümüzde Aydın ve Muğla illerinin büyük bölümü ile Denizli ilinin batı ucunu kapsayan bölgede hüküm sürmüş olan Karia uygarlığı, Geç Tunç Çağı’nın güçlü imparatorluklarının çöküşüne katkıda bulunan efsanevi deniz kavimlerinden biridir. Çağının ötesinde gemi yapım teknikleriyle ve anıtmezar mimarisindeki ustalıklarıyla ünlenmişlerdir. Tüpraş-YKY işbirliğiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Serisi” kitap dizisi çerçevesinde düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nın bu etkinliğinde Karialılar ele alınacak. Dizinin dokuzuncu kitabı olan ve YKY’den çıkan Karialılar: Denizcilerden Kent Kuruculara kitabı vesilesiyle düzenlenen konferansın konuşmacıları, kitabı hazırlayan Olivier C. Henry ve Ayşe Belgin-Henry. 23 Aralık Çarşamba günü saat: 18:00’da dizinin editörü Nihat Tekdemir’in moderatörlüğünde yapılacak konferansta Karia uygarlığı ele alınacak. Toplam 12 kitaptan oluşan “Anadolu Uygarlıkları” serisi Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en güncel araştırmaları bir araya getiren bir külliyat sunuyor. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Yetişkinler için Karagöz Gösterisi                                                           
“Büyülü Ağaç”
Yazan ve Oynatan: Cengiz Özek

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan “Karagözüm İki Gözüm” sergisi süresince birbirinden renkli Karagöz gösterileri her yaştan izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. 18. ve 19. yüzyıl oyunlarından yola çıkarak hazırlanan “Büyülü Ağaç”, her ne kadar klasik Karagöz oyunlarından aşina olduğumuz her ayrıntıyı barındırsa da, yepyeni ve dinamik bir oyun. Karagöz oyunlarının ana öğelerini epik bir yorumla bir araya getiren gösterinin hareket ağırlıklı kurgusuna Karagöz oyunlarının tipik özelliği olan çalgıları ‘nareke’ ve ‘def’ bolca yer alarak seyirciye keyifli bir izlence sunuyor. Çevre kirliliğini konu alan “Büyülü Ağaç”, dünya sahnelerinde bugüne kadar 500’den fazla gösterim yaptı. “Karagözüm İki Gözüm” sergisi kapsamında 25 Aralık Cuma günü saat: 20:00’de yeniden seyircisiyle buluşuyor. Oyunun biletleri Biletix’in satın alabilirsiniz.

Çocuklar için Karagöz Gösterisi                                                              
“Çöp Canavarı”
Yazan ve Oynatan: Cengiz Özek
Müzik ve Efektler: Stefan Carelius

Siz denize çöp attınız mı?
Peki denizlere atarken hiç aklınıza gelmedi mi; bu çöpler ne oluyor… Denizleri temizlemekten sorumlu bir balık var! Bu balık o kadar çok çöp yemiş ki bir canavara dönüşmüş; ama iyi yürekli. Bütün çöpleri büyük bir iştahla yiyor. Yalnız pet şişeden nefret ediyor. Onları denizlere atanlara çok kızıyor.
O da ne!
Karagöz bir pet şişe atıyor denize. Bir hışımla fırlıyor, denizin dibinden ‘Çöp Canavarı’ ve Karagöz’ün karşısına dikiliveriyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan “Karagözüm İki Gözüm” sergisi kapsamında Karagöz gösterileri her yaştan izleyicisiyle buluşuyor. 26 Aralık Cumartesi günü saat: 16:00’da çocuk seyircisi ile buluşacak olan “Çöp Canavarı” oyunu, kâh yeryüzünde, kâh denizin dibinde oradan oraya yüzen balıkların peşinde, kâh canavarın midesinde sindirilmeyi bekleyen çöplerin arasında geçiyor. Oyun için üretilen mekânlar ve kullanılan enstrümanların fantastik tınısı bir düşsel dünya oluşturuyor. Oyunun biletleri Biletix’in satın alabilirsiniz.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz