“ÜZÜNTÜ ile NEŞE GEZERLER HEP EL ELE” RAFLARDA!

125

Çocuklarla yoğun çalışmalar yapan, farkındalık (mindfulness) eğitmeni İlksen Utlu’nun ilk çocuk kitabı “Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele-Duyguları Keşfe Yolculuk” raflarda yerini aldı! Çizimlerini Duygu Cigal’in yaptığı kitap, rengârenk ve ritimli öyküsüyle, temel farkındalık alanlarına odaklanarak çocukların öz-farkındalık, duygu denetimi ve dikkat kontrolü becerilerini desteklemeyi amaçlıyor.

Yaşadığımız “şu an”da, kendimizde ve etrafımızda olanları, oldukları gibi, yargılamadan fark etmek anlamına gelen mindfulness (farkındalık), bir hayat becerisidir. Aslında özlerinde “an farkındalığı”nı barındıran çocuklar, çağımızın beraberinde getirdiği hızdan en az yetişkinler kadar etkilenerek kaygı ve stresin etkisiyle çok erken yaşta anlarından kopuyorlar. Çocuklar için mindfulness çalışmaları, onların öz-farkındalık, duygu denetimi ve dikkat kontrolü becerilerinin güçlenmesine destek olarak mental ve duygusal dayanıklılıklarını ve esnekliklerini kuvvetlendiriyor.

10 yıllık öğretmenlik deneyimi olan İlksen Utlu, son yıllarda farkındalık (mindfulness) eğitmeni olarak okullarla ve çocuklarla yoğun çalışmalar yapıyor. Öğretmen ve farkındalık eğitmeni bir anne olarak hayatın içinde yaptığı gözlemlerini ve farkındalık üzerine yaptığı çalışmalarını harmanlayan ve çocuk gelişimine katkıda bulunmak üzere hikâyeler yazan Utlu’nun ilk çocuk kitabı “Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele” okurlarla buluştu.

Kitabın ana kahramanı Leyla, istediği şey olmayınca birden sinirlenir. Bağırır, çağırır ve hatta kendini yerlere atar. Neyse ki annesi ona müthiş bir oyun öğretir: Nefes almak! Farkındalıkla nefes alıp vermenin sihirli gücüyle tanışan Leyla o gece tatlı bir rüyaya dalar. Rüyasında en sevdiği oyuncağı olan tilkisi de vardır. İki arkadaş rengârenk bir ormanda keşfe çıkarlar. Üstelik bir de bilmeceyle karşılaşırlar. Çizimlerini Duygu Cigal’in yaptığı “Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele” okuyucuyu sürprizlerle dolu bu yolculuğa katılmaya davet ediyor.

Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayımlanan “Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele-Duyguları Keşfe Yolculuk”, raflarda!

MINDFULNESS HAKKINDA

Mindfulness, yaşadığımız “şu an”da, kendimizde ve etrafımızda olanları, oldukları gibi, yargılamadan fark etmektir. Bir hayat becerisidir.

İçinde bulunduğumuz çağın beraberinde getirdiği hız, yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkisi altına alıyor. Aslında özünde an farkındalığı barındıran çocuklar, kaygı ve stresin etkisiyle çok erken yaşta anlarından kopuyorlar. Çocuklar için mindfulness çalışmaları çocukların öz-farkındalık, duygu denetimi ve dikkat kontrolü becerilerinin güçlenmesine destek olarak mental ve duygusal dayanıklılıklarını ve esnekliklerini kuvvetlendiriyor.

İLKSEN UTLU HAKKINDA

1982’de Adana’da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladı. Boğaziçi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 10 yıllık öğretmenlik deneyimi olan İlksen Utlu, son yıllarda farkındalık (mindfulness) eğitmeni olarak okullarla ve çocuklarla yoğun çalışmalar yapıyor. Öğretmen ve mindfulness eğitmeni bir anne olarak hayatın içinde yaptığı gözlemlerini ve farkındalık üzerine yaptığı çalışmalarını harmanlayarak, çocuk gelişimine katkıda bulunmak üzere hikâyeler yazıyor. Yazarın ilk çocuk kitabı Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele, Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayımlandı.

DUYGU CİGAL HAKKINDA

1982 sonbaharında Ankara’da doğdu. ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, ardından Anadolu Üniversitesi Animasyon Bölümünü tamamladıktan sonra, çizgi film stüdyolarında çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Eş zamanlı olarak çocuk kitapları resimlemeyi sürdürdü. Kariyerine Ankara’da serbest zamanlı olarak devam eden çizer, evlidir ve ona ilham veren minik bir çocuk annesidir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz