Kadınlığın güçlü, gizemli, yaratıcı, dönüştürücü doğasını,  gerçek kahramanlardan yola çıkarak anlatan Uyan Tanrıça prömiyerini Antalya’da yapmaya hazırlanıyor.

Ülkü Aşaröz ve Savaş Aykılıç’ın birlikte yazıp yönettikleri müzikli oyunun besteleri Ülkü Aşaröz, müzik düzenlemesi ise Eser Taşkıran imzası taşıyor. Tarihte kadın hakları konusunda çoğu “ölümüne” mücadele veren ve günümüz kadın bilinçlenmesine ışık tutan yedi meşale kadının birbirinden bağımsız ama birbirini bütünleyen öykülerinden oluşan oyunun yapımcısı Oyun Fabrika, süpervizörü Anadolu Aydınlanma Vakfı Kurucu Üyesi yazar, düşünür, sanat bilimci Metin Bobaroğlu, ses ve ışık yönetmeni ise Josu Mira.

Ülkü Aşaröz ‘ün rolden role girerken makyaj değişimlerini seyirci önünde gerçekleştirdiği, birbirinden görkemli yedi  kadın kahramanı canlandırdığı ve şarkıları söylediği müzikal şova piyanosu ile şarkıların kompozitörlüğünü  yapan Eser Taşkıran eşlik ediyor. Oyunda yazarlığının yanı sıra anlatıcı olarak sahne alan Savaş Aykılıç, kadın kahramanların karşıt güçleri erkek egemen tipleri de canlandırıyor.

Sahne Boticelli ‘nin ünlü Venüs tablosu ile açılıyor. Ardından İskenderiyeli, tarihin ilk kadın bilim insanı, matematikçi ve filozof Hypatia ile devam ediyor. Ardından tarihin ilk ve tek kadın amirali ve ölen eşi Mozolius için Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Mozelium ‘u yaptıran, Yunanlıları ve Rodosluları taktik oyunları ile yenen hemşerimiz savaşçı amazon Artemisia sahne alıyor. Ardından resmi din ve tarih kitaplarından ismi silinen, İsa’ nıntaşlanmaktan kurtardığı,yeniden diriliş mitinin kilit  tanığı ve bir fahişenin kutsal bir ikona dönüşüm hikayesinin kahramanı Maria Magdelena, diğer adı ile Mecdelli Meryem arz-ı endam ediyor.

Ve sıra olanca çelişkileri, isyanları, aşkları, acı ve sevinçleri, acıklı çocukluğu, medyanın ve gizli servislerin elinde oyuncak oluşu, bastırılan kadınlığa karşı kadınlığını alabildiğince açık ve çıplak ortaya koyabilen bir sex ikonunun hayat hikayesi ile Marilyn Monroe‘ya geliyor.

Onu, Pytya-Nostradamos-Rasputin kehanet geleneğinden gelen, dünya liderlerinin ve gizli servislerin peşinden koştuğu, kör olduğu halde duru görü yeteneği  ile köyüne, ülkesine ve giderek dünyaya ve çağına ışık tutan, kadının haklı yerini almadıkça bir kadına benzeyen dünyamızın huzur bulamayacağını öngören ve anokronojik bir distopyada Trump ile dünyanın falına bakan, çağdaş bir yaman ve kadın şaman olarak Baba Vanga takip ediyor.

Finalde ise, başkalarının kız çocuklarını diri diri toprağa gömme geleneklerinin karşısına “kadın erkek eşitliği ve bütünlüğünü koyan, Horosan’dan gelen, Yunus Emre’lerin – Abdal Musa’ların – Hacı Bayram Veli’lerin–Mevlana’ların -Ahi Evran’ların ve Şeyh Edebali’lerin piri Hacı Bektaş – ı Veli’yi evinde konuk eden ve tarihin ilk kadın örgütü olan Bacıyan-ı Rum’un kurucusu olarak dünyaya örnek olmuş kahramanımız Kadıncık Ana’nın “kardeşlik ve gelin canlar bir olalım” çağrısı, coşkulu final şarkısı ve stilize semah gösterisi ile oyun son buluyor.

Uyan Tanrıça” Antalya’dan sonra 23 Ocak’ta Eskişehir turnesinde sahne alıyor. Biletler biletix. com adresinde.

İletişim ve toplu satış için: MK Sanat Organizasyon  0535 467 60 69  

E-mail mksanatorganizasyon@gmail.com

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz