Türkiye’de tiyatronun ve sinemanın temellerini atan, usta ve duayen sanatçı Muhsin Ertuğrul (28 Şubat 1892 – 29 Nisan 1979), aramızdan ayrılışının 41. yılında saygıyla ve şükranla anılıyor. Darülbedayi (Güzellikler Evi) olarak 1914 yılında açılan İBB Şehir Tiyatroları’nın kurucuları arasında yer alan Ertuğrul, yazar, yönetmen, oyuncu başta olmak üzere birçok insanın tiyatro ve sinemayla buluşmasında büyük rol oynadı.  

İBB Şehir Tiyatroları sanatçıları bir gelenek olarak her yıl, büyük ustayı vefat yıl dönümünde kabri başında anıyordu. Bu yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle bu gelenek gerçekleşemese de ustamız, 2018 yapımı Muhsin Ertuğrul Belgeseli ile hep beraber anılacak. Belgesel, İBB Şehir Tiyatroları ve İBB Kültür Sanat Youtube kanallarında, Muhsin Ertuğrul’un vefat yıl dönümünü olan 29 Nisan Çarşamba günü saat 18.00’de sanatseverlerle buluşacak.

Muhsin Ertuğrul’un sanat hayatına ışık tutan belgesel, ömrünü tiyatroya adayan büyük ustanın ve ülkemizde tiyatronun önemli bir döneminin perdesini aralıyor. Metiner Ürer’in senaryosunu yazdığı, Toron Karacaoğlu’nun seslendirdiği, Can Atilla’nın müziklerini yaptığı ve Yılmaz Atadeniz’in yönetmenliğini üstlendiği Muhsin Ertuğrul Belgeseli’nde, araştırmacı ve tiyatro sanatçısı Metin Üner, sinema yazarı ve araştırmacısı Burçak Evren, tiyatro ve sinema sanatçısı Zihni Göktay, Ayla Algan, Taner Barlas, Can Gürzap, Erdoğan Gemicioğlu, Zeki Alasya, Toron Karacaoğlu, opera ve sinema sanatçısı Altan Günbay ve Muhsin Ertuğrul’un eşi Handan Ertuğrul anılarıyla ve tanıklıklarıyla yer alıyor.

Muhsin Ertuğrul’un o yıllarda yaktığı sanat meşalesi, tiyatroya ve sanata adadığı ömrü birçok insana ilham vermiştir. Onun tiyatro alanında yaptıkları, tiyatro sanatının yaygınlaştırılması için attığı adımlar, kurumsal çalışmaları ve dünyanın farklı ülkelerinde sanat ve tiyatro insanlarıyla geliştirdiği ilişkiler, vizyoner bir insanın tutku dolu hayat hikâyesinin satır başlarıdır. Ve bu hayat hikâyesi, bugün de birçok insana hala ilham vermektedir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz