TÜRKİYE ŞEFİN EN İYİ TABAĞI YARIŞMASI’NIN FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

511

Gıda sektörünün bölgesel ve uluslararası iş birliği platformu olan, bölgedeki en yeni ürün, hizmet ve teknolojilerin sergilendiği WorldFood İstanbul Fuarı; dünyanın önde gelen şef, gurme, yemek yazarı, gazeteciler, otel ve restoran işletmecilerinin üye olduğu World Gourmet Society iş birliğinde uluslararası “Best Plate Challenge” yarışmasını 3. kez düzenliyor.

WorldFood İstanbul ve World Gourmet Society’nin Sunduğu “Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışması” Finalistleri Belli Oldu

WorldFood Istanbul kapsamında; WGS iş birliği ve Aşçılar Derneği, Favori Lezzetler ve Gastronomi Turizmi Derneği destekleriyle düzenlenen Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışması ile şeflerimizin uluslararası platformda tanınmaları, yerel ürünleri tanıtmaları, bölge ve kültürlerini paylaşmalarında bir köprü olunması amaçlanıyor.

Katılımın tamamen dijital olarak, fotoğraf ve video paylaşımıyla ücretsiz gerçekleştirildiği yarışmaya; Türkiye’nin dört bir yanından yüksek kaliteli, üstün niteliklerle yemek yapan ve servis eden otel, restoran ve kafe şefleri katıldı.

Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışması Yeni Kategorilerle Büyüyor

Kıyasıya bir mücadeleye sahne olan yarışma için kabul edilen tüm fotoğraf ve videolar, World Gourmet Society’nin (WGS) global topluluğuna ve de WGS tarafından belirlenen dünya klasmanında bir jüriye sunuldu. Aşağıdaki uluslararası isimlerden oluşan global jüri, gönderilen fotoğraf ve videoları farklı kategorilerde değerlendirerek her kategori için finalistleri belirledi:

  • Alan Coxon, Fransa / TV Programcı, Şef
  • Andreas Döllerer, Avusturya / Lerbach Castle, Almanya & La Taverna, Milano Şefi
  • Andy Hayler, Birleşik Krallık / Gurma, Yemek Eleştirmeni
  • Armando Cristofori, İtalya / Italian Dining Summit Başkanı
  • Erik Wolf, Birleşik Krallık / World Food Travel Birliği Başkanı
  • Hannes Tiefenthaler, Avusturya / Rocchini CEO
  • Holger Bodendorf, Almanya / Michelin Yıldızlı Şef

Toplam 8 kategorinin yer aldığı yarışmanın Yıldız Kategorileri ise “Şef Olarak Kişiliğini Göster” ve “En Profesyonel Hazırlanmış Fotoğraf ya da Video” başlıkları altında konumlandırıldı. Finale kalan şeflerimizin isimlerinin tam listesi ise aşağıdaki gibidir:

Video yarışmasında farklı kategorilerde yarışarak finalist olan şefler;

Şef Olarak Kişiliğini Göster: Ahmet Öz, Hakan Aykut, Hamza Mercimek, Musa Can

En Yaratıcı Tabak: Alaaddin Kısa, Beyza Yaşayan, Hamza Mercimek, Musa Can

En İyi Malzeme Kullanımı: Batuhan Burak Şimşek, Burak Çelik, Emine Altıntaş, Özcan Yeter, Semih Keskin

En İyi Pişirme Tekniği: Batuhan Burak Şimşek, Burak Çelik, Hamza Mercimek, Muhammed Koçak, Özcan Yeter, Semih Keskin

En İyi Yerel Lezzet: Ahmet Öz, Eray Gürbüzer, Hamza Mercimek, Ömer Alkaya,

En Profesyonel Hazırlanmış Video: Muhammed Can Ünal, Musa Can, Özcan Yeter

En Eğlenceli Video: Ahmet Öz, Hakan Aykut, Musa Can

Fotoğraf yarışmasında farklı kategorilerde yarışarak finalist olan şefler;

Şef Olarak Kişiliğini Göster: Ayten Saner, Burak Çelik, Ömer Alkaya

En Yaratıcı Tabak: Ömer Alkaya, Tuğçe Yılmaz, Uğur Can Aykanat

En İyi Malzeme Kullanımı: Ayten Saner, Ömer Alkaya, Uğur Can Aykanat

En İyi Pişirme Tekniği: Adem Berk Kömür, Ayten Saner, Beyza Yaşayan, Mesut Solmaz, Ömer Alkaya

En İyi Yerel Lezzet: Beyza Yaşayan, Canan Bolşen, Mesut Solmaz, Musa Can,  

Kazananlar, 25 – 28 Kasım 2020 tarihlerinde düzenlenen WorldFood İstanbul kapsamında açıklanacak ve Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışmasına kabul edilen tüm yarışmacılar global yarışmaya da doğrudan katılma hakkı kazanacak. Global final, Londra’da gerçekleşecek ve dünyanın dört bir yanından ünlü şefleri ağırlayacak.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz