Tuna Nehri ve Ülkeleri Konulu Öykü yarışmasının Kazananları Açıklandı

15

Tuna Nehri ve Ülkeleri Konulu Öykü yarışmasının Kazananları Açıklandı

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Program desteğiyle “Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog” projesi kapsamında düzenlenen öykü yarışmasının kazananları açıklandı. Tuna nehrinin aktığı ülkelerin kültürel zenginliklerini ortak tarihle pekiştirerek birbirine bağlamak amacı taşıyan bir dizi kültürlerarası diyalog etkinliğinden biri olan “Tuna Nehrine Öyküler: Tuna Nehri ve Ülkeleri” konulu öykü yarışmasının başvuruları 9 Ekim’de sona erdi.
Yarışma sonuçlarının 19 Kasım 2019 tarihinde açıklanması bekleniyordu. Jüri üyelerinin özenli değerlendirmelerinin erken sonuç vermesi sayesinde sonuçların projenin ana teması olan Tuna Haftası kapsamında açıklanmasına karar verilerek 25 Ekim 2019 tarihinde Yaşar Üniversitesi’nde açıklandı.

18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşını geçmemiş katılımcıların daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış öykülerinin kabul edildiği yarışmaya Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden başvurular oldu.

Tuna Nehrine Öyküler’in değerli jüri üyeleri Fuat Sevimay ve Hakan Akdoğan öyküleri nasıl değerlendirdiklerine yönelik ortak bir açıklama yaptılar: 

“Yarışmaya katılan öyküler edebi alandaki bilinen gereklilikleri ne derecede taşıdığına bakılarak değerlendirildi. Karakterler üzerinden insan ruhunun derinliklerini yansıtması, üslup açısından özgünlük, kurgusal başarı ve mekân bağlamında Tuna Nehri ile ilişkilendirilmesi dikkate alındı. Ayrıca dilin doğru ve estetik kullanımı göz önünde bulunduruldu. Birinci seçilen öyküdeki üslup özgünlüğü öne çıkan değer oldu.”
Yapılan değerlendirmelerin sonucunda birinci seçilen öykünün yazarı Ceren Türkkan olarak açıklanırken yarışmanın ilk onu içerisine giren diğer isimler ise alfabetik olarak bu şekilde yer alıyor:

Ayşe Karlıdağ Süzer
Ayşe Şen
Burak Özdemirci
Cihat Gemici
Ezgi Özbek Şenel
Feyime Özgür
Işıl Çelikel
Mert Çetin
Ramazan Uğur Baranlı

Seçilen ilk on öykü “Tuna Nehrine Öyküler” adı altında Macarca, Türkçe ve İngilizce yayımlanacak.  Ayrıca ilk 10 öykü sesli kitap haline getirilip Storytel’den yayınlanacak.  
Birinci seçilen öykünün yazarı Ceren Türkkan ise öyküsüyle kitapta yer almanın yanı sıra 2020 Budapeşte Uluslararası Kitap Fuarı’na davet edilecek.

Tuna Nehri Öykü yarışması kazananları açıklama töreninden hemen sonra jüri üyelerinden Fuat Sevimay ve Nermin MollaoğluGülşah Elikbank moderatörlüğünde “Yarışma İçin Yazmak, Edebiyatı Değerlendirmek ve Edebi Metinleri Çevirmek” başlığı altında söyleşi gerçekleştirildi.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz