TUNA KİREMİTÇİ’NİN YILLAR İÇİNDE GEÇMEYEN GÜNLERİN KÖPÜĞÜ SEVGİSİ VE DAHASI

309

Ünlü şair ve müzisyen Tuna Kiremitçi, Deniz Yüce Başarır’ın “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümünde Boris Vian’ın Günlerin Köpüğü adlı kült romanıüzerine deneyimli yayıncıyla konuşuyor. Kiremitçi hayatının romanı olarak tanımladığı Günlerin Köpüğü’nü ergenlik yıllarında ilk okuduğunda, kitapta geçen “Aslolan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk ve Duke Ellington’ın müziği.” cümlesi için “Yaşam mottosu işte budur” diye düşündüğünü anlatıyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” adlı podcast’in yeni bölümünün odağına 1947 yılında yayımlandığında çok da ilgi görmeyen ama yıllar içinde Fransa’nın ve dünya edebiyatının en sözü edilen romanlarından biri haline gelen, nesilden nesile aktarılan Günlerin Köpüğü’nü alıyor. Başarır bu çılgın, sınır tanımaz, romantik kitabı ve onun hayata, tüm kurum ve kurallara meydan okuyan yazarı Boris Vian’ı, şair ve müzisyen Tuna Kiremitçi’yle konuşuyor.

Günlerin Köpüğü benim hayatımın romanı. Ben Boris Vian’la Ferhan Şensoy sayesinde tanıştım, bizim neslin çoğu gibi. 10 yılda bir okusan Günlerin Köpüğü’nü, her defasında farklı bir roman okumuş olursun.” diyen Tuna Kiremitçi kitabın kült cümlelerinden “Aslolan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk ve Duke Ellington’ın müziği.” içinse “Ergenlik yıllarımda ilk okuduğum zaman, yaşam mottosu işte budur, demiştim” diyor.“Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren “Ben Okurum” podcast’inin her bölümüne farklı bir isim konuk oluyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum” adlı podcast’in önceki bölümlerine Filiz Aygündüz, Nermin Yıldırım, Omca-Aybek Korugan, Pelin Yüceyaltırık, Regaip Minareci, Alper Hasanoğlu, Başar Başarır, Eray Ak, Tülin Kozikoğlu ve Sevinç Erbulak konuk oldu. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’te ulaşılabilir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz