TİYATRO P.A.S., “BEN” SERİSİ “KURTULUŞ” İLE KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARIMIZI SAHNEYE TAŞIYOR

304

Tiyatro P.A.S., “Ben” Serisi “Kurtuluş” projesi kapsamında Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı sahneye taşıyor. Milli Mücadelemizin başlangıcının 100. Yılı dolayısıyla sahnelenen “Ben Kara Fatma”, “Ben Kazım Karabekir”, “Ben Hasan Tahsin” ve “Ben Nezahat Onbaşı” isimli oyunlar, hem milli değerlerimizi ön plana çıkarıyor hem de kadın olgusunu güçlendirip, kadının mücadeleye kattığı büyük önem ve değere dikkat çekiyor. “Ben” serisi içinde yer alan iki kadın oyunu ile ayrıca, günümüzde kadınlara uygulanan şiddete karşı bir duruş sergileniyor.

Geçmişi olmayanın geleceği olamaz!

Amacımız tarihimizde genel olarak adı geçen ama derinlemesine bilinmeyen kahramanlarımızı biraz daha tanınır ve bilinir hale getirmektir,” diyor Tiyaro PAS. “Bunun yanı sıra toplumumuzun manevi ve vicdani duygularını biraz daha güçlendirmektir. Günümüz karmaşasında ihmale uğrattığımız, kadınlarımıza ve büyüklerimize saygı, gençlerimize sabır ve sevgiyle davranma, birlik ve beraberlik duygularımızın güçlendirilmesi adına bu oyunlar oynanmalıdır.”

“Ben” Serisi “Kurtuluş” oyunları Ocak ayı boyunca Nezihe Muhiddin Sahnesi’nde izlenebilir.

Oyun serisi şöyle:

BEN Serisi ‘’KURTULUŞ’’ 1. Oyun

Kara Fatma, Fatma Seher Erden 1888’de Erzurum’da doğdu. Kocası Ahmet Bey’in subay olması sebebiyle kendisi de bir asker hayatı yaşadı. Balkan Savaşı’na katıldı. Eşi Binbaşı Ahmet Bey Sarıkamış’ta şehit oldu. Fatma Seher Erden, 1919’daki kongre günlerinde Sivas’a giderek Mustafa Kemal’le görüştü. Mustafa Kemal, Fatma Seher Erden’i Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirdi. Fatma Seher Erden artık ‘Kara Fatma’ olarak tanınacaktı.

TEK PERDE

9+ Yaş üzeri izleyici kitlesi

Yazan: Mehmet Dagıstanlı

Yönetmen: Özgür Kaymak

Müzik: Emrah Can Yaylı

BEN Serisi ‘’KURTULUŞ’’ 2. Oyun

Musa Kâzım Karabekir, Türk asker ve siyasetçi. “Alçıtepe Kahramanı” namıyla tanınır. Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan komutanların arasında yer alarak Doğu Cephesi’nde gösterdiği başarılardan dolayı Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi.

TEK PERDE

9+ Yaş üzeri izleyici kitlesi

Yazan: Cüneyt Ingiz

Yönetmen: Caner Bilginer

Müzik: Emrah Can Yaylı

BEN Serisi ‘’KURTULUŞ’’ 3. Oyun

Hasan Tahsin,Teşkilat-ı Mahsusa casusu, gazeteci-yazar. Gerçek adıyla Osman Nevres, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi.

TEK PERDE

9+ Yaş üzeri izleyici kitlesi

Yazan: Cüneyt Ingiz

Yönetmen: Caner Bilginer

Müzik: Emrah Can Yaylı

BEN Serisi ‘’KURTULUŞ’’ 4. Oyun

Nezahat Onbaşı, babasıyla birlikte, Geyve Savası, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer almış ve gösterdiği kahramanlıklarla 70. Alayın simgesi olmuştu.

TEK PERDE

9+ Yaş üzeri izleyici kitlesi

Yazan: Mehmet Dagıstanlı

Yönetmen: Sevtap Çapan

Müzik: Emrah Can Yaylı

Oyun Programı:

Ben Kazım Karabekir – 18 Ocak Cumartesi, 15.00 – 20.30

Ben Kara Fatma – 19 Ocak Pazar, 15.00

Ben Kara Fatma – 24 Ocak Cuma, 20.30

Ben Hasan Tahsin – 25 Ocak Cumartesi, 15.00

Ben Hasan Tahsin – 25 Ocak Cumartesi, 20.30

Ben Kazım Karabekir – 26 Ocak Pazar, 15.00

Nezihe Muhiddin Sahnesi, Mehmet Yavuz Cad. No:72 Beykoz, İstanbul 

İletişim: profesyonelartisonsuz.com.tr

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz