TİYATRO GAZETESİ’NİN 110. SAYISI YAYIMLANDI

335

Tiyatro Gazetesi, Covid 19’a rağmen yayın hayatına ara vermeden devam ediyor. Gazetenin Mayıs 2020 sayısı, 1 Mayıs itibariye okurlarıyla buluştu.

Gamze Akkuş İlgezdi’den sanat ve sanatçılara destek çağrısı açıklaması

Tiyatro Gazetesi’nin Mayıs sayısında manşet haberi Gamze Akkuş İlgezdi’nin sanat ve sanatçılara destek çağrısı oluşturuyor. Kültür ve Sanattan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, sanat ve sanatçıların desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Kovid-19 salgınına ilişkin alınan tedbirler ve açıklanan destek paketlerinden büyük ölçüde turizm sektörünün yararlandığı görülmektedir, dedi. Açıklamanın ayrıntılarını gazetenizden okuyabilirsiniz. İlk sayfa da yer alan bir diğer başlık ise ”Yaşadığımız çağa tanıklıklarını sizin için yazdılar.”

Gazetede bu ay

Ellinin üzerinde Akademisyen, Eleştirmen, Oyun yazarı, kısacası Tiyatro İnsanı bugünümüze ve geleceğimize ışık tutan yazılarıyla yer alıyor.

Nurhan Uslu başyazı köşesinde ‘Tiyatroların kapalı olduğu bir dönemde Tiyatro Gazetesi’ni çıkarmak!’ diye başladı sözlerine. Başlık; ”Tiyatro gazetesi mayıs sayısı yine sizlerle” Dilara Güngör ve Dilber Çilem Akyüz’ün Adana Devlet Tiyatrosu oyuncularından Burçin Börü’yle söyleştiler. Burçin Börü: “30 yıldır sahnedeyim ama daha yolun başındayım” dedi.

Cengiz Korucu; ”Yıldız Kenter ailesi ve çocukluğu” derken, Burak Süme ise Ayla Algan’la tiyatro serüvenini, oyunculuğa bakış açısını ve eğitmen kimliği ile verdiği drama derslerini konuştu. Söyleşinin başlığı Algan’ın bir cümlesi; ”Muhsin Ertuğrul bana, ‘Dün gece Shakespeare’la mı telgraflaştınız, diye sormuştu.”

Tamer Levent ‘Tiyatro ve Biz’ köşesinden seslendi bu ay; ”Corona sonrası tiyatro”. Büşra Köseoğlu, ‘Siz bu satırları okurken, birazdan bahsedeceğim her şey olmuş bitmiş olacak.’ diye başladığı söyleşisi Metin Güler ile. Evden Tiyatro Festivali’nden bahsettikleri söyleşi; ”Sanat varsa hayat vardır” diyor.

Serkan Fırtına ”Mimesis-Taklit ve Bir Tiyatro Romanı; Fars”, Erdal Yıldırım ”İnsan olmanın dayanılmaz hafifliği!”, Metin Güler; ”Duvarlar”, Halit Karaata; ”Can cümleden azizdir”, Telat Yurtsever; ”Bedensel Mevcut Olmak veya Ol (a)mamak ?”, Yaşam Kaya; ”Tiyatroda Corona Devinimi:

Var Oluyorum Çünkü Başkaldırıyorum!”, Damla Kılıçoğlu; ”Evde kalmakla olup bitseydi kalırdık olur biterdi”, Çiğdem T. Özçelik; ”Bir aşı da sanata ve sanatçıya”, Erhan Özçelik; ”Bu günler, dünler, yarınlar”, Erdoğan Eğmen; ”Kırgızistan’da Tiyatro ve Sanat, Sanatta öğrencilik hiç bitmez”, Gülbahar Karaduman Karslı; ”Telvince”, Yaşar Gündem; ”Alışmak”, Şenay Tanrıvermiş; ”Dijitalleşme-Dijitalleşememe Korkusu Varoluşsal Kaygılara Dönüştü!”, Gülçin Üstüntaş; ”Çağına tanıklık eden bir sanatçının durum tespiti ve önerileri”, Hakkı Ergök; ”Yine yasaklandı düşünmek”, Arzu Taşkın; ”Godot’yu Beklerken’i beklerken”,  Ersin Yeniceli; ”Savaş halindeyiz”, Ali Nihat Yavşan; ”Çağının tanığı olmak sonra-Unutmuşuz”, Büşra Elmaskaya; ”Psikosanat Derneği ve Tiyatro”, Berat Beyoğlu; ”Geçmişten geleceğe virüsler ve insanlığım” derken Ümit Denizer ve Turgut Denizer; ”Yaşadığımız Çağa Tanıklık Ederken Yarının Büyüklerine Ne Diyeceğiz?” dediler.

Kemal Başar; ”Dünyaya Robin Hood lazım”, Yalçın Baykul; ”Yakamoz Ateşi”, Mahmut Canbay; ”Corona sonrası tiyatro”, Vecihi Ofluoğlu; ”Ne zaman bugünü düşünmeye kalksam hemen geçmişe giderim istemsiz”, Erdal Karakurt; ”Bursa’dan Balkan Tiyatroları geçti”, Selen Korad Birikiye; ”Türkiye’de yaşamın ve tiyatronun tanığı olmak”, Sefer Dülger; ”Zor zamanlarda Sanat”, Bilge Emin;”İdealler korkuyla yer değiştirirse”, Turgut Bağır; ”Günümüz Tiyatrosu Yaşamdan ve Toplumdan Kopmuş Durumda” derken, Hikmet Kaymak ve Murat Fidan oyuncu ve yönetmen Hakkı Kuş ile röportaj yaptılar; ”Diyarbakır’dan Eskişehir’e uzanan bir Tiyatro Serüveni”. Neriman Uğur; ”Çağına tanıklık eden bir sanatçının durum tesbiti ve öneriler”, Özer Tunca; ”Dramatik Yayınları yine genç bir yazarın oyununu yayınladı”, Mert Sezgin; ”Günümüz sanat algısına Kuyucaklı Yusuf yabancılaşması”,

Prof. Dr.Sacit Hadi Akdede; ”COVID-19, ekonomik kriz ve özel tiyatrolara mali yardım”, T. Murat Demirbaş; ”Pandemide birinci perde”, Semih Çelenk; ”Asla Vazgeçmeyeceğiz”, Sinan Küçüköz; ”Zümrüdükorona”, Hakan Alkan; ”Arınma İnanma ve Gözlem” derken, Ceren Olpak ise ”Paul Pourveur’la ‘Yeni Normal’ Bir Söyleşi: Corona ve Tiyatro” söyleşisini sizler için yaptı bu ay. Şirin İnci; ”İllüzyon mu gerçeklik mi?”, Kımız Bozkır ”Salgın, CoVid 19, oyunlar durdu ve…”, Ozan Demircioğlu; ”Bambu sahne görüş”, Turgay Tanülkü; ”Tiyatro insan kokusudur”, Erkan Bektaş; ”Pandemi ve Tiyatro”, Tülin Sağlam; ”Belirsizlik, Arada Olmak ve Ara Oyun”, İlker Karabulut; ”Heveskar Tiyatro”, Deniz Yeşil Mavi; ”Corona Günlükleri”, Eser Akal; ”Sanatla düzeleceğiz”,  Derman Atik; ”Tanık Olmak Çağına”, M. Ümit GÖRGÜLÜ; ”Bilgi ve gerçek ötesi hakikat çağı”, Cem Kaynar;”Dünyada değişim, tiyatroda değişim”, Kubilay Erdelikara; ”Zeytin yakışır” derken Gökhan Yener ise Kurtuluş Bilgilioğlu ile söyleşti; ”Her Sese Bir Elbise!” diyerek. Zekeriya Hocalar; ”Çağına Tanıklık Eden Bir Sanatçının Tespiti”, Adnan Biricik; ”Eğitimde dramanın önemi”, Tijen Savaşkan; ”Corona’dan Lady Macbeth’e, kaostan gezi’ye sıçramalar” derken Melike Birgölge Serra Yılmaz ile söyleşti; ”Sahneye çıkarken çok heyecanlanmıyorum.” Önder Paker;”Bir Çağa Tanık Olmak” derken Nazif Uslu ise ”Hayat ve Sanat” diyorlar.

Tiyatro Gazetesi’ne tiyatrogazetesi.net adresinden abone olabilir, tüm Kitapsan, Kırmızı Kedi, Mephisto Kitabevlerinden ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz