TİYATRO GAZETESİ EKİM SAYISI OKURLA BULUŞTU!

8134

Ekim ayına girdiğimiz bugünlerde kimi kurum ve belediyeler verdikleri destekle kültür ve sanat alanında nefes olmaya, su olmaya devam ediyor. Tarihe keyifle notlarımızı düşüyoruz. Tiyatro Gazetesi, dopdolu bir Ekim sayısıyla karşınızda!

Ekim sayısında ilk sayfada gördüğümüz manşet; “İBB Şehir Tiyatroları Sezon Açılışında Minimal dedi.” Nurhan Uslu’nun “Başyazı” köşesindeki yazı başlığı ise ‘Sabahattin Kudret Aksal: Sonsuzluk Kitapevi ve Mustafa Kurt’.

Tamer Levent, “Tiyatro ve Biz” köşesinde yazdı; ‘Kimlik Sorunu, Kültür Sorunu, Sanat Kültürü, Meslek Kültürü, Özlük Hakları, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz.’

Şebnem Atılgan; ‘Bir Su Değirmeni Aslında Her Şeydir!’ derken ilk sayfada gördüğümüz bir başka haber ise; ‘İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyununun ilk gösterimine katıldı başlığını taşıyor.

Nurhan Uslu’nun ilk sayfada “Sabahattin Kudret Aksal: Sonsuzluk Kitapevi ve Mustafa Kurt” başlığını okuduğumuz yazısına; ‘Mustafa Kurt’un rejisörlüğünü yaptığı Sonsuzluk Kitabevi’ni izleme şansı bulduk’ diyerek devam ediyor. Dramatik Sahne Sanatlarının ‘Kadın’ adlı oyunuysa çeşitli sahnelerde sahnelenmeye devam ediyor. Burak Süme söyleşi yaptığı İzzet Günay’ın sözlerini başlığına taşıyor; ‘Üniversitede Okumadım Ama Benim Üniversitem Tiyatro Oldu’ diyor.

Tamer Levent’in köşesini ilk sayfadan görmüştük. ‘Tiyatroculuk mesleği ve onun kimlik sorunu ile benim kuşağım çok uğraştı. Benden önceki kuşakta, Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi tek genel müdürlükken, bu kurumlarda çalışan tüm personel sözleşmeliydi,’ diye devam ettiği yazısı gazetede.

Serkan Fırtına; ‘Klaros’un Bilicileri’ derken bu ay, Tiyatro Kooperatifi’nin 2020-2021 sanat sezonu için Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından özel tiyatroların projelerine yapılan destek konusunda T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ilettiği sorularını gazetemiz aracılığıyla kamuoyunun bilgisine sunduğu açıklaması da, yine siz sevgili okurların dikkatine sunuluyor.

Halit Karaata ‘Birtakım Abilere İthafımdır’, Yaşam Kaya ‘Göğe Açılan Pencere ‘de Aşk!’, Büşra Elmaskaya; Geleceğin Tiyatrocuları Jüri Karşısına Çıktı’ ve ‘Alkışlar Kuşadası Belediye Tiyatrosu’na Üç Kadın Hikayesi seyirciyle buluştu’, Erdoğan Eğmen; ‘ Sualtı Tiyatrosu (Yeni bir tür veya yeni bir sanat türü nedir?) derken, Seda Tansüker ise ‘Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Yeni Öğrencilerini Bekliyor’ dedi.

Melike Birgölge Oyuncu Evrim Doğan ile söyleşti; ‘Deli işidir oyunculuk!’ Yalçın Baykul; ‘Başına buyruk bir ışık, Birol Ünel’in ardından’, Mesut Kara; ‘Muhsin Ertuğrul ve Sinemada Tiyatrocular Dönemi (1923-1939)’, Serpil Kaya; ‘Tiyatronun sihirli dokunuşu – Kocaeli Şehir Tiyatrosu’ derken, Sefer Dülger’in çevirip haberleştirdiği Oyun Yazarları serisi de gazetede okunabilir.

Müfit Semih Baylan, Ayşe Berna Konur ile söyleşti: ‘Sabahattin Ali’nin en sevdiği romanı Kuyucaklı Yusuf’u seyirciye doğru bir biçimde aktarmayı planlıyoruz.’ Dilara Güngör ve Dilber Çilem Akyüz ise Yaşar Gündem ile söyleşti: ‘Bu meslekte çıraklık ömür boyu sürer’ Hikmet Kaymak ve Murat Fidan ‘Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi ile Sanat üzerine ‘söyleşirken, Büşra Köseoğlu ise yazısında ‘Oksijensiz kalmış gibiyim’ dedi. A. Kadir Bozkurt ‘Zincire Vurulmuş Prometoheus’, Prof. Dr. Sacit Akdede; ‘Salgında yeni bir estetik mi doğuyor?’ derken, Melek Kentmen ise Yeliz Şatıroğlu söyleşisiyle karşımıza çıkıyor.

Hülya Karakaş; ‘Beyoğlu Haritası / Tiyatro Hafızası’, Ali Nihat Yavşan; ‘Ankara’da bir oluşum… AnTiYap (Ankara Tiyatro Yapımcıları)’ derken, Şebnem Atılgan ise Nazif Uslu ile söyleşti; ’30 Yıl Sonra; Aynı Yerde, Aynı Sahnede…’ diye söze başlayarak. Atılgan bir başka söyleşiyi ise Kubilay Erdelikara ile yaptı; ‘Sabahattin Ali’nin “Değirmen” isimli öyküsü, bir mekân tasviri ile başlar; “Bir su değirmeni gördün mü?” sorusu, öykü kurgusunun ilk ipuçlarını verir okura ve ardından devam eder; “Bir su değirmeni hayatın ta kendisidir!”

Tiyatro Gazetesi’ne tüm Kırmızı Kedi, Mephisto ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar!

Tiyatro Gazetesi Ekim 2020

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz