“SURİYE ÇÖLÜ’NÜN POMPEİSİ” SALT GALATA’DA

4026

Sanatçı Barış Doğrusöz’ün, ilk kez Ardışık kapsamında sunulan ve “Suriye Çölü’nün Pompeisi” olarak bilinen Dura-Europos antik kentinin tarihi niharabeestetiği, temsiliyet ve sömürgeci söylemin anlatı inşası temelinde inceleyen GüçOdağı sunumu SALT Galata’da devam ediyor.  Sunuma eşlik eden ilk programda, sosyolog ve sanat tarihçisi Pelin Tan ile Doğru söz, “jeontoloji” ve “jeontoiktidar” kavramlarından yola çıkarak istihraca dayalı sömürgeci yapıların yarattığı şiddet peyzajı hakkında söyleşecek. “Sınır hatlarındaki tekno-politik istihraç sürecinin sessiz tanıkları olan arkeolojik eserler ve harabelerin tekrarlayan ve kesintiye uğramış geçmişini görsel olarak nasıl inşa ederiz?” sorusu, sanatçının pratiği üzerinden tartışmaya açılacak.

SALT Online YouTube kanalında yayınlanacak programın dili Türkçe’dir. Güç Odağı video üçlemesi, 28 Mart’a kadar Salı ile Cuma günleri arasında 11.00-17.00 saatlerinde  SALT Galata’nın -1 katında görülebilir.

Prof. Dr. Pelin Tan Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi, Boston’da yer alan Center for Arts, Design and Social Research enstitüsünde kıdemli araştırmacıdır. 2019’da New York’taki Bard College tarafından Keith Haring Sanat ve Aktivizm bursuyla ödüllendirildi. Land, Cultivation and Care (2020) projesinin küratörlüğünü, De-Archiving Dwelling (2019) ve Urgent Pedagogies (2018) projelerinin eş küratörlüğünü üstlendi.

Söyleşi: Pelin Tan ve Barış Doğrusöz

23 ŞubatSalı, 19.00

SALT Online YouTube Kanalı

Görsel

Barış Doğrusöz’ün izniyle

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz