Sevim Reşat’ın Kaleminden “Karlı Dağın Aşıkları”

16

Sevim Reşat, yeni romanı “Karlı Dağın Aşıkları”nda 1850’li yılların Kafkasya’sında, farklı sosyal sınıflara ait iki gencin aşk için verdikleri eşsiz mücadelenin hikayesini anlatıyor.

Albina soylu bir ailenin kızıdır, Jan ise köle sınıfına mensup asi bir genç… Mevcut sistemde var olan bütün koşullar onların bir araya gelmelerini imkânsız kılar. Jan, köle olarak yaşayamayacağı bir aşkı geride bırakır, özgürlük vaat eden Kafkas savaşlarına katılır. Albina öldüğünü sandığı büyük aşkını kalbine gömer, kendi sınıfından biriyle evlenmek zorunda kalır. Ancak büyük sevdaların seyri farklıdır; sanki ilahi bir güç onları korur kollar, öyle ki zorlu kader bile sonunda dize gelir.

Kitaptan:

“Jan, Sen gittiğinden beri dağ gölleri gibi suskun kaldım. Konuşsam da kelimelerim toz zerreleri gibi dağılıyor. Işığı, renkleri, kelebekleri, çiçekleri, her şeyi beraberinde götürdün, artık hiçbirini göremiyorum. Nerde benim masmavi göğüm, pembe bulutlarım, mor pürenlerim nerde? Hiç mi geriye bir şey bırakmadın? Bilsen günleri öyle zor sürüklüyorum ki, hayat önümden bulanık bir dere gibi akıp geçiyor, her bir gün sırtımda büyüyen bir kambur gibi. Akşamları penceremi açıp rüzgâra ismini fısıldıyorum. Beni duyuyor musun? Sonsuza dek senin Albina…”

Yazar Hakkında:
Kayseri’de doğdu. 1987’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1989’da İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü İnşaat İşletmeciliği bölümünü bitirdi. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Johns Hopkins Üniversitesi’nde dil eğitimi aldı. Bir süre mühendis olarak çalıştıktan sonra edebiyat çalışmalarına ağırlık verdi. İlk romanı Nisan’a Veda İnkılap Roman Yarışması’nda ikinci oldu. 1998’de Mutluluk Sana Yakışırdı, 2002’de Düşlerin Zaferi, 2006’da kendi ailesini anlattığı Rüzgâr Kokulu Atlılar, 2012’de Gece Mavisi Zamanlar yayımlandı. Bir süre günlük bir gazetede (1999-2000) köşe yazarlığı yaptı. İTÜ Mezunları dergisinde yazar ve yayın kurulu üyesi (1999-2006) olarak görev aldı. Çeşitli dergilerde makaleleri yayımlandı.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz