Salon’a bu hafta,yayımladığı albümleri tek bir janra ile sınırlandırmayan ShalgamRecords, ShalgamRecordsSelects #1 gecesiyle; piyanist, besteci ve müzisyenHaniaRani ise duru müzikal kimliğiyle konuk olacak. ABD’li post-punk etkileşimli synth-pop grubuBoy HarsherBirlikte Güzel’in desteğiyle Salon’da sahne alacak.

Salon’da önümüzdeki hafta Birlikte Güzel’in desteğiyledinamik synth-pop’unun her notasında, ağzından çıkan her sözcükte hissettiren Hollanda doğumluThomas Azier ve Türk müzik sahnesinin içten sesiyle hayatlara dokunan ismi Kalben müzikseverlerle buluşacak.

ShalgamRecordsSelects#1 ile Müzik Şöleni

Yayımladığı albümleri tek bir janra ile sınırlandırmayan ShalgamRecords, müzik yelpazesindeki bu çeşitliliği Salon’da gerçekleşecek gecede de gösterecek. Plak şirketinin sadece bünyesinde yer alan sanatçılara değil, sevdiği isimlerin performanslarına da yer vereceği bu etkinlik serisinin ilki, 5 Aralık Perşembe akşamı gerçekleşecek.

Sayısız punk ve alternatif rock gruplarında gitar ve bas gitar çalan 56 yaşında Kanadalı müzisyen TJPorter’ın elektronik müziğe yöneldikten sonra çıkarttığı ‘’Odyssey’’ isimli albümü, Shalgam Records etiketiyle 2018 yılında yayımlandı. Krautrock’tanambient müziğe birçok farklı türden beslenen Porter, 2020 yılında yayımlanacak yeni albümünden parçalarla saat 21.00’da müzikseverlerle buluşacak.

Can Tan, 12 yıl önce üzerinde çalışmaya başladığı ‘’Game Airs’’ isimli projenin devamı niteliğindeki ’’SoulPath’i geçtiğimiz Ekim ayında yayımladı. ‘Ninja Arcade’ oyunlarına saygı duruşu niteliğinde ortaya çıkan konsept albümün ilk konseri için saat 21.45’te Salon sahnesinde.

Jakuzi, ilk akustik konseri için saat 22.30’da Salon’da sahne alacak. Vokalde Kutay Soyocak, gitarda AhmetcanGökçeer’in olacağı Jakuzi,akustik projesiyle bilinen ve sevilen Jakuzi performanslarından çok daha farklı bir performans ile seyircilerin karşısına çıkacak.

Sao Paulo Bienali’nde gerçekleşecek bir performans teklifi üzerine, Güneş Terkol, Güçlü Öztekin ve Oğuz Erdin tarafından kurulan Guguou, geçtiğimiz haziran ayında ilk albümü ‘’Pas Matri’’yi yayımladı. Grup ilk konserini ise, albüm kayıtlarında yer alan Bora Çeliker’in de katılımıyla 16. İstanbul Bienali’nin açılışında verdi. Deneysel pop müzik formunda, ritmik ve sesleri manipüle ederek gerçekleştirdikleri performanslarıyla saat 23.15’te Salon’da.

ShalgamRecordsSelects etkinliği 5 Aralık Perşembe akşamı saat 21.00’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 60 TL ve öğrenci 45 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

HaniaRani zarif olduğu kadar güçlü bir piyano gecesi için Salon’da

HaniaRani’nin müzikal kimliğini, bestelerini, müzisyenlikteki gelişimini Varşova ve Berlin doğrudan etkiledi. Yaylı, piyano ve elektronik aranjmanlar hazırlamaya başladı. Bu sırada ChristianLöffler, DobrawaCzocher ve HiorChronik gibi isimlerle birlikte çalısma fırsatını yakaladı. Vokalist JoannaLongić’le kurduğu grubu Tęskno’yla bir albüm yayımladı. Varşova’daki NationalPhilharmony’de, Berlin’deki Funkhaus’ta ve Londra’daki The Roundhouse’ta gerçekleşen prestijli etkinliklerde müzisyen olarak sahnedeydi. Ardından piyanoya karşı duyduğu hayranlık, daha ileri seviyeye taşınarak bir tutkuya dönüştü. İlk solo piyano bestelerini, bu yılın Nisan ayında yayımladığı Esja isimli albümünde topladı. Bu albüm, Rani’nin müzikal anlamda kendisini tam olarak ifade edebildiği ilk albümdü. Adını, Güneybatı İzlanda’da yer alan, hava koşullarının sert değişiminden dolayı sürekli farklı görünüme bürünen bir dağdan alan albüm, HaniaRani’nin albüm sürecinde içinde bulunduğu düşünce yapısını incelikli bir şekilde dinleyiciye aktarıyor.

Bütün biletleri tükenenHaniaRani konseri 6 Aralık Cuma akşamı saat 21.30’da Salon’da.

ABD’li post-punk etkileşimli synth-pop grubu: Boy Harsher

JaeMatthews ve AugustusMuller ikilisi ilk olarak2013’te TeenDreamz isimli projede bir araya geldiler. Bir nevi piyes estetiğindeki bu projede Matthews yazdığı kısa hikayeleri okurken, Muller ise hikayelere eşlik eden müziklerden ve bu müziklerin canlı performansından sorumluydu. Zamanla müziğin giderek dans edilebilir bir hal aldığını fark ederek 2014 yılında Boy Harsher’a dönüşüm gerçekleşiyor. İlk kısaçalarlarıLesserMan’i aynı yıl içerisinde evlerinde kaydediyorlar. Henüz albümleri bile yokken, synth-pop sahnesinde külte dönüşüyorlar ve hayli sadık bir hayran kitlesi ediniyorlar. Konserlerinin biletleri çok önceden tükeniyor, plak baskıları ışık hızında satılıyor. ‘Yr Body is Nothing’ isimli ilk albümleri, bu büyük ilgiyi takip ediyor ve 2016’da yayımlanıyor. Matthews’un tutku, fanteziler ve yalnızlık temaları arasında gidip gelen şarkı sözlerinden oluşan vokalleri ile Muller’in minimal ve dinamik synthesizer dokunuşları, Boy Harsher’ı benzerleri arasından kolaylıkla sıyıran en büyük etkenler. Bu etkenler, geçtiğimiz aylarda yayımlanan yiten hayatlar ve akıl sağlığı temaları ekseninde ilerleyen şarkılardan oluşan ikinci albüm ‘Careful’da daha çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Birlikte Güzel: Boy Harsher konseri 7 Aralık Cumartesi akşamı saat 22.30’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 100 TL ve öğrenci 75 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Haftaya Salon’da

Dinamik synth-pop’unun her notasında elektronik müzik tutkusunu hissettiren isim:

Thomas Azier

Aralarında Diplo ve Stromae gibi isimlerin de yer aldığı birçok sanatçı ile birlikte çalışan Thomas Azier, henüz 19 yaşındayken, kendi müzikal kimliğini bulmak amacıyla doğduğu Hollanda’dan Berlin’e taşındı. Berlin’in renkli gece hayatı ve tekno kulüplerinden aldığı ilhamla ilk albümü Hylas’ı 2014’te yayımladı. Uzun turne sürecinin ardından Paris’e taşındı. Paris, 2017’de yayımlanan ikinci albümü Rouge’un yaratım sürecinde büyük rol oynadı. Her iki albümü de Hollanda’nın en prestijli müzik ödüllerinden Edison Ödülü’ne layık görüldü. Paris’ten New York’a, Berlin’den Amsterdam’a uzanan yolculuk ise şimdilik son albüm olan 2018 çıkışlı ‘Stray’e hayat verdi. Tamamı yolda bestelenen Stray, sanatçının yaratım ve üretim sürecinde ilginç bir değişime sebep oldu. Bu değişim, tüm albümün dizüstü bilgisayar ve USB mikrofon ile otellerde ve kiralık dairelerde kaydedilmesiyle sonuçlandı. Best KeptSecret, Lowlands ve Eurockéennes gibi önemli festivallerdekiperformansların yanı sıra Paris, Amsterdam ve New York’ta biletleri tamamen tükenen kulüp konserlerine imza atan Thomas Azier, ilk kez Türkiye’ye geliyor.

Birlikte Güzel: Thomas Azierkonseri13 Aralık Cumaakşamı saat 22.00’da Salon’da. Konserin biletleriayakta 80 TL ve öğrenci 65 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Türk müzik sahnesinin içten sesi Kalben Salon’da

Müzikle iç içeliği, 8 yaşındayken annesinin aldığı klavyeyle başladı. 14 yaşında ilk gitarını aldı ve içinden gelen şarkıları tüm içtenliğiyle yazmaya başladı. 2014’teki SofarSounds İstanbul kapsamında verdiği konserdeki ‘Sadece’ performansı, dünyada en çok izlenen SofarSounds videosu olarak kayıtlara geçti. Kendi ismini taşıyan ilk albümü, müzik sahnemize damgasını vurmakla kalmadı; Saçlar, Taşikardi, Fırtınalar ve daha nice şarkısı ağızdan ağıza dolaştı. Konserlerinde binlerce kişi, şarkılara hep bir ağızdan eşlik eden korosu oldu. Müzik listelerindeki hep zirvede yer alan sanatçı 2018 yılında ikinci albümü Sonsuza Kadar ile müzik listelerinde en çok dinlenenler arasında yer almaya devam etti.

Kalben konseri 14 Aralık Cumartesiakşamı saat 22.30’da Salon’da. Konserin biletleriayakta 70 TL ve öğrenci 55 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Biletler satışta

Konserlerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir. (İKSV ana gişesi Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.) Öğrenci biletleri ana gişe İKSV’den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler.2019-2020 sezonunda Salon İKSV’desınırlı sayıda 1 bilet alana 1 bilet hediye hakkı sağlıyor. 1+1 kampanya kapsamında Mavi Lale Kart üyelik bedeli ise 175 TL. Üyelikleri devam eden Mavi, Sarı, Turuncu, Kırmızı, Beyaz ve Siyah Lale Kart sahipleri de 100 TL ek üyelik bedeli ile sezon boyunca 1+1 kampanyasından yararlanabiliyor. Kampanya, sezon boyunca her konserde bir defa kullanılabiliyor. Gezgin Salon konserleri ise kampanyaya dahil değil. Ayrıntılı bilgiye0(212) 334 07 73, 0(212) 334 07 81, 0(212) 334 07 91,info@lalekart.org ile http://www.saloniksv.com/tr/bilet-bilgileriwebsitesinden ulaşılabiliyor.

Ayrıca yenilenen İKSV Mobil uygulamasına eklenen özelliklerle kendi profilinizi oluşturarak, Salon’da takip etmek istediğiniz konserleri takviminize ekleyebilir, programınızı İKSV Mobil’den oluşturabilirsiniz. İKSV Mobil ile ayrıca İKSV etkinliklerini kategoriler özelinde listeleyip filtreleyebilir; sanatçı, mekân ve etkinlik adına göre arama yapabilir; etkinlikleri harita üzerinde görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz. Uygulama AppStore’dan ve Google Play’den indirilebilir.

Salon IKSV’de“Birlikte Güzel” desteğiyle çeşitli konserler de izleyicilerle buluşacak.

Salon İKSV’de bu sezon da Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti BBVA Konserleriizleyicilerle buluşacak.

MasterCard da Paha Biçilemez İstanbul programı kapsamında Salon etkinliklerine katkıda bulunuyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz