Salon’da bu hafta, dinamik synth-pop’unun her notasında, ağzından çıkan her sözcükte elektronik müzik tutusunu hissettiren Hollanda doğumlu Thomas Azier Birlikte Güzel’in desteğiyle yer alacak ve Türk müzik sahnesinin içten sesiyle hayatlara dokunan ismi Kalben müzikseverlerle buluşacak.

Salon’da önümüzdeki hafta ise İstanbul müzik sahnesinin progresif rock ekibi Nekropsi, geçtiğimiz Mart ayında, iki gece üst üste gerçekleştirdikleri Salon konserlerinden sonra yine iki gece üst üste Salon’da. Türkçe ve Kürtçe beste yapan sayılı kadın sanatçılardan Ruşen Alkar, Türkiye rock müzik sahnesinden The Ringo Jets de Salon’a önümüzdeki hafta konuk olacak. Şarkıları, albümleri, konserleriyle yerli sahnenin en sevilen isimlerinden Büyük Ev Ablukada, 360 derece sahne etrafında gerçekleşecek akustik performansıyla Salon’da olacak.

Dinamik synth-pop’unun her notasında elektronik müzik tutkusunu hissettiren isim:

Thomas Azier

Aralarında Diplo ve Stromae gibi isimlerin de yer aldığı birçok sanatçı ile birlikte çalışan Thomas Azier, henüz 19 yaşındayken, kendi müzikal kimliğini bulmak amacıyla doğduğu Hollanda’dan Berlin’e taşındı. Berlin’in renkli gece hayatı ve techno kulüplerinden aldığı ilhamla ilk albümü Hylas’ı 2014’te yayımladı. Uzun turne sürecinin ardından Paris’e taşındı. Paris, 2017’de yayımlanan ikinci albümü Rouge’un yaratım sürecinde büyük rol oynadı. Her iki albümü de Hollanda’nın en prestijli müzik ödüllerinden Edison Ödülü’ne layık görüldü. Paris’ten New York’a, Berlin’den Amsterdam’a uzanan yolculuk ise şimdilik son albüm olan 2018 çıkışlı ‘Stray’e hayat verdi. Tamamı yolda bestelenen Stray, sanatçının yaratım ve üretim sürecinde ilginç bir değişime sebep oldu. Bu değişim, tüm albümün dizüstü bilgisayar ve USB mikrofon ile otellerde ve kiralık dairelerde kaydedilmesiyle sonuçlandı. Best Kept Secret, Lowlands ve Eurockéennes gibi önemli festivallerdeki performansların yanı sıra Paris, Amsterdam ve New York’ta biletleri tamamen tükenen kulüp konserlerine imza atan Thomas Azier, ilk kez Türkiye’ye geliyor.

Birlikte Güzel: Thomas Azier konseri 13 Aralık Cuma akşamı saat 22.00’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 80 TL ve öğrenci 65 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Türk müzik sahnesinin içten sesi Kalben Salon’da

Müzikle iç içeliği, 8 yaşındayken annesinin aldığı klavyeyle başladı. 14 yaşında ilk gitarını aldı ve içinden gelen şarkıları tüm içtenliğiyle yazmaya başladı. 2014’teki Sofar Sounds İstanbul kapsamında verdiği konserdeki ‘Sadece’ performansı, dünyada en çok izlenen Sofar Sounds videosu olarak kayıtlara geçti. Kendi ismini taşıyan ilk albümü, müzik sahnemize damgasını vurmakla kalmadı; Saçlar, Taşikardi, Fırtınalar ve daha nice şarkısı ağızdan ağıza dolaştı. Konserlerinde binlerce kişi, şarkılara hep bir ağızdan eşlik eden korosu oldu. Müzik listelerindeki hep zirvede yer alan sanatçı 2018 yılında ikinci albümü Sonsuza Kadar ile müzik listelerinde en çok dinlenenler arasında yer almaya devam etti.

Kalben konseri 14 Aralık Cumartesi akşamı saat 22.30’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 70 TL ve öğrenci 55 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Haftaya Salon’da

Ruşen Alkar özgün yorumuyla Salon’da

Ruşen Alkar, Türkçe ve Kürtçe beste yapan sayılı kadın sanatçılardan biri. Bestelerinde duygu dünyasını dinleyiciyle cömertçe paylaşan sanatçı, ikinci albümüne yorumcu kimliğinin sınırlarını genişleten Kürt halk şarkısı formlarını da ekledi.  Kürt sözlü tarihinin en önemli aktarıcıları olan Dengbêj pratiğine ait Sînano Kirîv (kilam),  Dêra Hînê (lawik) ezgilerinin yanında, bir Aram Dîkran bestesi olan Rabe Lawo (stran) sanatçının kendi içsel dünyasında, Şevket Akıncı’nın ustalığıyla yoğrularak, kentli Kürt müziği anlayışının birkaç adım ilerisine taşındı. Ruşen Alkar, ikinci albümünü Hêdî Hêdî’yi çağdaş müziğin saygın ve üretken ismi besteci/aranjör Şevket Akıncı prodüktörlüğünde hayata geçirdi. Türkçe karşılığı yavaş yavaş olan Hêdî Hêdî, post punk, ambient, çağdaş caz, krautrock, funk gibi stillerin geleneksel Kürt müziği ile karıştığı, yerel ile şehir hayatı ritminin iç içe geçerek melezleştiği genel olarak pop-rock kategorisinde bir albüm. Umutlu bir karanlık yanında coşkulu bir hüzün de içeren Hêdî Hêdî, Ruşen Alkar’ın özgün yorumu Şevket Akıncı’nın güçlü aranjmanlarıyla birleşerek ortaya cesur ve davetkâr bir tavır koyuyor.

Ruşen Alkar konseri 18 Aralık Çarşamba akşamı saat 21.30’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 50 TL ve öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Rock müzik sahnemizin iyi huylu ve tavizsiz ekibi: The Ringo Jets

Gitarlarda Tarkan Mertoğlu ve Deniz Ağan ile davulda Lale Kardeş tarafından 2012 yılında İstanbul’da kurulan The Ringo Jets, ilk çıkışları Limited Lunchpack EP ile yeraltı müzik çevresinde dikkat çekti. Gezi protestolarının gölgesinde tasarlanan ve İtalyan prodüktör Tommaso Colliva (Muse, Franz Ferdinand) tarafından kaydedilen ve Tease adlı çok güçlü bir garage-rock örneğini içeren 2014 tarihli The Ringo Jets albümü grubu süratle uluslararası konser ve festival çevrelerine soktu. Art arda Primavera Sound, Les Rencontres Transmusicales, Gutter Island, Rock ‘n Coke gibi önemli festivallerde yer alan ve İskandinavya, Fransa, İtalya, İspanya gibi bölgelerde turneler yapan The Ringo Jets, aralarında Pixies, The Battles, Portishead, The Sonics ve Gogol Bordello’nun bulunduğu birçok grupla sahne paylaştı. 2015’te Taras Bulba ve Dirty Hasan gibi, grubun Türkçe psychedelic rock kökenlerine atıfta bulundukları şarkıları da içeren Evil Eye EP, 2016’da Colliva tarafından Paris’te kaydedilen Quatre EP yayımlandı. Sonraki iki seneye Assorted adlı bir toplama albüm, sayısız konser ve 2018 tarihli Open Sesame’yi sığdıran üçlü, bu albümde yer alan Full Stash ve Spiral ile tavizsiz, riff tabanlı şarkı yaklaşımını öne çıkardı. 2019 başında uluslararası plak şirketi Ferment Records ile yeni bir yapım sözleşmesi ve MOREmanagement ile bir menajerlik anlaşması imzalayan The Ringo Jets, ağustos ayında Øyafestivalen (Oslo) ve Sziget (Budapeşte) festivallerinde unutulmaz iki konser verdi. Temmuzda yine Tommaso Colliva ile Milano’da kaydedilen ve 20 Aralık Cuma günü yayımlanacak olan Yadigâr EP, grubun müzikal ve sözel olarak bugüne kadar sunduğu en renkli ve zengin materyali içeriyor.

The Ringo Jets konseri 19 Aralık Perşembe akşamı saat 21.30’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 60 TL ve öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

İstanbul müzik sahnesinin progresif rock rüya takımı Nekropsi Salon’da

Cem Ömeroğlu (gitar/ses), Cevdet Erek (davul/ses), Gökhan Goralı (gitar/ses) ve Kerem Tüzün’den (bas gitar/ses) oluşan kadroyla progresif ve deneysel müziğin ülkemizdeki önde gelen temsilcilerinden biri oldular. İlk albümleri Mi Kubbesi’ni 1996 yılında, Ada Müzik etiketiyle yayımladılar. Müzik sahnemizin en iyi ilk albümlerinden biri olan ‘Mi Kubbesi’ni, 2007’de Sayı 2 ve 2009’da 1998 albümleri izledi. 2013 ise, deyim yerindeyse Nekropsi’nin aylara bölündüğü yıl olarak kayıtlara geçti. Her ay yeni bir şarkıyı paylaştıkları Aylık albümü, 2013’te yayımlandı. 5 senelik aranın ardından, 2018 yılı içerisinde Sekizler ve Ta Ta Du teklileri ile müzikseverlerle buluştular. Geçtiğimiz Mart ayında, iki gece üst üste gerçekleştirdikleri Salon konserlerinden sonra 20-21 Aralık’ta, yine iki gece üst üste Salon’da.

Nekropsi konseri 20 Aralık Cuma 22.00 ve 21 Aralık Cumartesi akşamı saat 22.30’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 60 TL ve öğrenci 45 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

360 derece sahne düzeni ve akustik performansıyla Büyük Ev Ablukada Salon’da

Bir Turgut Uyar şiirinden aldıkları isimle 2008’de Afordisman Salihins ve Canavar Banavar tarafından kuruldu. Hem şarkıları hem de stilleriyle kısa sürede ilgi çeken grubun Afordisman Salihins, Bas Bariton, Bentek Sizhepiniz, Omçelik, Canavar Banavar, Galvaniz Gelbiraz ve Gelicem Nerdesin takma adlarına sahip üyeleri bulunuyor. “Ay Şuram Ağrıyo” konserlerini “Ay Şuram Hala Ağrıyo” ismiyle albüme dönüştürmelerinin ardından, ilk resmi albümleri “Full Faça”yı 2012’de yayımladılar. 2016’da yeni tarzları “Fırtınayt” ile elektronik dünyanın kapılarını araladılar. Aynı isimli ikinci albümlerini 2017’de çıkardılar. Sahne enerjileri, takipçileriyle kurdukları samimi ilişki ve şarkılarıyla büyük beğeni toplayan Büyük Ev Ablukada, 360 derece sahne etrafında gerçekleşecek akustik performansıyla 22 Aralık’ta saat 16.00 ve 19.00’da iki seans ile Salon’da müzikseverlerle buluşacak.

Büyük Ev Ablukada etkinliği 22 Kasım Pazar günü saat 16.00 ve 19.00’da üst üste iki seans ile Salon’da. Konserin biletleri numarasız oturmalı 60 TL, ayakta 50 TL ve öğrenci 45 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Salon IKSV’de “Birlikte Güzel” desteğiyle çeşitli konserler de izleyicilerle buluşacak.

Salon İKSV’de bu sezon da Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleşecek Garanti BBVA Konserleri izleyicilerle buluşacak.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz