RAMAZANIN SEMBOLÜ MAHYA

436

Ramazan ayının iftar sofraları bu ibadet ayının en güzel anlarından biridir. Bununla birlikte Ramazanın sembolü olan “Mahya”, 30 gün boyunca gözlerimize ve gönüllerimize ışık saçar… Sadece bu aya mahsus olmak üzere, çifte minareli camilerde iki minare arasına gerilen ipler, kandiller ya da elektrik ampullerine asılarak yazılan yazılar ya da çeşitli motiflere “Mahya” denir.

Mahyanın tarihçesini Dr. H. Ömer Özden şu şekilde dile getiriyor:Mahya ilk olarak Sultan Birinci Ahmet zamanında (1603-1617) ortaya çıktı. Fatih Camii müezzinlerinden Hattat Hafız Ahmed Kefevi’nin bütün maharetini kullanarak renkli kandillerden işlediği dört köşe bir çerçeveyi, iki minarenin arasına asmasıyla mahyanın ortaya çıktığı rivayet edilmektedir. Bu buluş, Osmanlılarda mahyacılık ismi ile yeni bir sanat dalının meydana gelmesine neden olmuştur. Mahyaları kurmak için evvela iki minare arasında makaradan geçip gelen ip çekilir, iplere atılan düğümlere kandiller yerleştirilir, makaralar hareket ettirilerek öbür minareye doğru gönderilir. Bu suretle önce yazının baş harfleri ve sonra ortadaki ve sondakiler teşekkül ederek, yazı meydana gelir. Mahyalarda gösterilen yazılar genelde şunlardır: ‘Safa geldin ey ramazan’, ‘Merhaba ya şehr-i ramazan’, ‘Bismillah’, ‘Elveda ya Şehr-i Ramazan’, ‘Allah’, ‘Muhammed’, ‘Lailahe İllallah’, ‘Ahlak dinin temelidir’, ‘İnsaf imanın yarısıdır’. Bazen yazı yerine çeşitli şekiller de mahya olarak kullanılabilir. Sandal resmi, cami resmi gibi…”

Sizin çevrenizdeki camilerde de bu güzel mahyalardan mutlaka vardır. Ramazanın en önemli kültürel sembollerinden biri olan mahyalar, bu güzel aya renk ve ışık katmaya devam edecek.

Peki, bugünün menüsünde neler var?

8.GÜN

İFTARİYELİK

YEŞİL FASULYE ÇORBASI

SULTAN REŞAT PİLAVI

MAŞ SALATASI

LOKMA TATLISI

SULTAN REŞAT PİLAVI

MALZEME

Pilav için:

4 su bardağı pirinç – 6 su bardağı et suyu

Yarım su bardağı badem

4 çorba kaşığı çekirdeksiz kuru üzüm

1 kaşık limon suyu

3-4 çorba kaşığı tereyağı

KÖFTESİ         

500 yağsız kıyma – yarım çay bardağı sıvı yağ – 1 orta boy soğan

3 dilim bayat ekmek içi – karabiber, köfte baharı, tuz

SOSU

5 çorba kaşığı sıvıyağ

1 çorba kaşığı salça – 2 orta boy domates

1 çorba kaşığı ketçap – 2 adet kesme şeker – 2 diş sarımsak – tuz

YAPILIŞI

1-Pirinçler ılık, tuzlu ve limonlu suda yarım saat bekletilir.

2-Bademler sıcak suda 5 dakika kaynatılır ve kabukları soyulur.

3-Pirinçler nişastası gidene kadar yıkanıp, süzülür.

4-Yağ eritilir ve bademler kavrulduktan sonra pirinçler ilave edilip, birlikte tekrar kavrulur. Tuz, üzüm suyu ilave edilip önce hızlı sonra kısık ateşte pişirilir.

5-Köftesi için kıyma, bayat ekmek içi tuz, baharatlar ve rende soğan iyice yoğrulur, misket büyüklüğünde köfteler yapılıp tavada kızartılır.

6-Sosu için rendelenmiş domates, salça, şeker, sıvı yağ, tuz ketçap ve dövülmüş sarımsaklar 2-3 dakika suyunu çekene kadar pişirilip, ocaktan alınır.

7-Pilav, kek kalıbına yerleştirip ters çevrilir. Ortaya, köfte ve sosu gezdirilip servis edilir.

Not: Pilavın tane tane olması için pirinçler iyi yıkanmalı nişastasından arındırılmalıdır.

Afiyet olsun!

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz