RAMAZAN’DA YÖRESEL TATLAR

262

Ramazan bir ibadet ayı olmasının yanı sıra ruh ve beden sağlığımız için de bizlere fırsatlar sunan bir aydır. Herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar oruç ile midelerini dinlendirebilir, günlük hayattaki sağlıksız beslenmelere ara verebilir hatta sigarayı dahi bırakabilirler. Tüm bunlar elbette büyük bir kararlılığı ve sabrı gerektirir. Fakat bilinen şu ki, Allah orucun sabrını verir… Tabii ki önce sağlık! Bünyemizi yormadan beslenmeli, orucumu da böyle tutmalı ve açmalıyız.  

Sağlıklı beslenmenin sırlarından biri de yöresel gıdalardır. Bunun temel nedeni yöresel gıdaların özünü ve lezzetini kaybetmemiş olması ve orijinal tariflerle pişirilmesidir. Örneğin bugün ki tarifimiz olan “Kuzu Gömleği” gibi… Ciğer sarma da öyle…

Ciğer sarma, Türkiye lezzet haritasına Edirne’de işaretli bir yemektir. Bu yemeğin, Rumeli mutfağı ürünü olduğunu söylemek daha yerinde olur. Sakatatların Rumeli mutfağında kullanımı oldukça yaygındır. Ciğer ve kuzu gömleği sıkça pişirilmektedir. Eskiden Hıdrellez zamanlarında yapılırmış. Çiftçiler dünyaya delen kuzularını müjdelemek için pişirip, konu komşuya dağıtılırlarmış. Bu malzeme kolay bulunabildiği için yemeğin yapımı daha da yaygınlaşmış. Özellikle menüsünde Osmanlı Mutfağının yemekleri olan restoranlarda yiyebilirsiniz. Tabii evinizde de pişirebilirsiniz.

Her yörenin kendine göre bir mutfak kültürü var. Bununla birlikte, her şehrin Ramazan yemekleri de değişiklik gösteriyor. Az önce İstanbul mutfağının yanı sıra Edirne’den söz ettik. Şimdi biraz daha doğuya doğru gidip, Erzurum’un Ramazan yemeklerine bakalım…

Erzurum’daki günlük ramazan yemekleri olan çorba ve kıyma -kıyılmış etten içerisine istendiğinde ıspanak ve pastırma da katılabilen ve üzerine bolca yumurta kırılarak pişirilen Erzurum’a özgü ramazan yemeği- iftar davetlerinde de mutlaka pişirilir. Sofrada aynı zamanda iftariyelikler, çeşitli yemekler, suböreği, ekşili dolma, güllaç, sütlaç ya da muhallebi ikram edilir. Erzurum’a özgü bir tatlı olarak kadayıf dolması Ramazan sofralarında mutlaka bulunur.

Kuru ve yaş meyvelerden yapılan şuruplar, hoşaflar, iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezidir. Ayrıca köylerde ev kadayıfı yapılır. Ve yemekten sonra mutlaka çay içilir… Hatta Erzurum’da çay ikramı, her türlü ikramdan daha kıymetli sayılır. Sizin için de öyle değil mi?

Şimdi sırada bugünün tarifi var:

5.GÜN

İFTARİYELİK

DOMATES ÇORBASI

KUZU GÖMLEĞİ

YEŞİL SALATA

KREM SOKOLA

KUZU GÖMLEĞİ

MALZEME

2 adet kuzu gömleği

3 bardak pirinç

1 kaşık dolmalık fıstı – 1 kaşık siyah üzüm

3 adet soğan

200 gr kuzu ciğeri veya kuzu eti

Tuz-karabiber-yenibahar – Dereotu     

2 yumurta sarısı

YAPILIŞI

1-Öncelikle pilav hazırlanır. Bunun için pirinç iki kez yıkanıp 15 dakika ıslak olarak bekletilir.

2-Bir tencereye çok az zeytinyağı konulup, küçük doğranmış soğan eklenir ve sotelenir.

3-Ciğer yıkanıp küçük küçük doğranır ve soğana eklenip kavrulur.

4-Eğer et kullanılacaksa, küçük küçük doğranır ve soğana eklenir. Ağzı kapatılıp, et suyunu salıp çekene kadar pişirilir.

5-Pirinç ilave edilir, hafif kavrulur ve suyu ilave edilir. Çekene kadar pişirilir.

6-Piştikten sonra baharat ve dereotu katılır.

7-Gömlek akşamdan veya en azından 2 saat önce ılık suda yumuşasın diye ıslatılır.

8-Kuzu gömleğinden 10 cm’lik parçalar kesilir. Bir kâsenin veya kepçenin içine gömlek parçasını serip, içine pilavdan yeteri kadar konur ve dışarı sarkan kısımları pilavın üzerine doğru kapatılır.

9-Gömlek sarmaları uygun bir tepsiye ters çevirerek yerleştirilir.

10-Üzerlerine yumurta ve yoğurt sürülüp 230 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.

Not: Mutlaka sıcakken servis edilmelidir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz