Prof. Dr. Özlem Kumrular ile Roma İmparatorluğu Yemek Tarihi

20

Buart Sanat Atölyesi’nin sahibi Ayşe Banu Gökalp’in 2017 yılında kültür ve sanat atölyesine çevirdiği kendi resim atölyesinde pek çok farklı etkinlik sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul Levent’te bulunan atölyede, yazar Mario Levi’nin “Kitap Kulübü” ve “Romandan Sinema’ya” atölyelerinin yanı sıra “Sanat Tarihi”, “Senaryo Yazarlığı”, “Psikoloji” atölyeleri devam ediyor.

Buart, yeni sezona yeni bir atölye çalışması daha ekledi. Atölye, tarihçi ve yemek tarihçisi Prof. Dr. Özlem Kumrular ile gerçekleştirilen ‘Gastronomi Yolculuğu’na başlığını taşıyor.

Eski dönemlerin yemek tarihi

1 Ekim’de başlayan atölye çalışmasında, eski dönemlerin yemek ve kültür tarihi anlatılıp, orijinal tariflerden yapılan yemekler katılımcılara sunuluyor.

Levent Ragu Restaurant’ta gerçekleştirilen ilk buluşmada, Mezopotamya’dan çıkarılan dört bin yıllık kil tabletlerden derlenen tariflerden iki çeşit hurma ve çeşitli baharatlar da eklenerek yapılan ‘Mersu’ tatlısı, bir çeşit kuzu yahnisi olan ‘Tuhu’ ve ‘Itırlı Arpa Pilavı’ ve o dönemin baharatları ile yapılan üç çeşit ekmek sunuldu. Yemeklerde şeytantersi, kaküle, kişniş baharatları bolca kullanıldı. Bizans ve Antik Yunan Yemek Tarihinin işlendiği atölyede, yıl boyunca Ortaçağ, Endülüs, Osmanlı, Cumhuriyet, Sefarat, Astek, Rönesans, Manastır Mutfakları anlatılıp, yemekler pişirilecek.

İstanbul’un Tadına Bakmak

Buart Sanat Atölyesi, Özlem Kumrular ile yeni bir tarihi yemek gezisine başlamayı planlıyor: ‘İstanbul’un Tadına Bakmak’. Gezi kapsamında farklı haftalarda sırasıyla: Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet gezileri düzenlenerek İstanbul’un farklı dokuları yemek tarihi anlatımı ile gezilecek, ardından Sultanahmet’de bulunan ‘Deraliye Osmanlı Mutfağı’nda ilgili dönemin yemek tadımı yapılacak.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz