PROF. DR. CANAN KARATAY’DAN KARATAY SÖZÜ

109

Prof. Dr. Canan Karatay’ın yeni kitabı Karatay Sözü çok kısa bir sürede çok satanlar listesine girdi ve ilk sıralara yükseld. Canan Hoca bu kitabında bağışıklık zırhımızı nasıl oluşturacağımızı anlatıyor. 

İlk kitabı Karatay Diyeti Nisan 2011’de yayımlanan ve o tarihten sonra gündem oldu. Ardından yayımlanan Karatay Diyeti’le Yaşam Boyu SağlıkKaratay MutfağıKaratay Diyeti’yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var, Karatay Diyeti’yle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi, Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti ve Gerçek Tıbbın 10 Şifresi kitapların satış rakamları toplamda neredeyse 2 milyona ulaştı. Karatay Mutfağı kitabı Türkiye’nin bugüne kadar en çok satan yemek kitabı unvanını aldı. 

Sağlık alanında paradigma değiştiren, adeta bir halk hareketi başlatan Prof. Dr. Canan Karatay, yeni çıkan kitabı Karatay Sözü’nde her yaşta, her zamanda ve her koşulda bağışıklığımızı güçlendirecek basit ama bir o kadar etkili yöntemleri anlatıyor. Her türlü virüs ve bakterilere karşı kolaylıkla uygulayabileceğimiz korunma yolları sunuyor… 

Mart 2022 yayımlanan ve piyasaya çıkışından çok kısa bir süre sonra çok satanlar listesine giren Karatay Sözü’nde 60 yıllık hekimlik tecrübesinin tüm birikimini paylaşan Karatay, “Herkes kendi kendinin hekimi olmak zorundadır! 7’den 70’e her yaşta her insan için, en ucuz, en kolay, yan etkisiz ve uygulanabilir yaşam biçimi budur. Hasta hücreler dahil, vücudumuzda işi bitmiş hücrelerin yerine gelecek yeni hücrelerin sağlıklı olmasını ancak bizler sağlayabiliriz. Yani beden sağlığımızın sorumluluğu yalnız kendi elimizdedir, başkasının elinde değildir! Bütün hücrelerimizin kendilerini yenileme özellikleri vardır. Sıhhatimizi kazanmak için hücrelerimizin kendilerini yenilemelerine, toparlanmalarına bizlerin olanak sağlaması, fırsat vermesi yeterli olmaktadır ve gereklidir. Bağışıklık zırhı sağlam, sıhhatli yaşamamızın temel kuralı da işte budur” diyor! 

Ve yine diyor ki, “Önce bağışıklığımızı korumak ve kadim bilgileri kullanmak esastır. Bağışıklık zırhı’na hepimizin ihtiyacı var!

İşte Marketin Türkiye dergisinde yayınlanan bir araştırmada %30 oranla Türkiye’nin “sağlıkta kanaat önderi” seçilen Prof. Dr. Canan Karatay’ın yine kitabı Karatay Sözü’nden bağışıklık zırhımızı oluşturmamız için çok önemli bilgiler: 

  •  
  • Hipertonik tuzlu su solüsyonu, bağışıklık sağlayan T- hücrelerinin fonksiyonunu güçlendirmektedir. Bu nedenle, sepsis gibi tüm sistemik enfeksiyonların tedavisinde faydalı olduğu bildirilmiştir. Özellikle HIV (AİDS), EBOLA ve HEPATİT virüslerinin neden olduğu hastalıkların tedavisinde faydalı olduğunu açıklayan bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.”
  •  Tüm virüs ve bakterilere karşı zırhımızı kuşanmak ve savaşabilmek için ilk adımda asıl yapmamız gereken, bağırsaklarımızda yaşayan dost bakterilerin azalmasını ya da yok olmalarını önlemektir!”

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay

1943 yılında Elazığ’da doğdu. 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden, 1967 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 

1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde İç Hastalıkları Uzmanlık Eğitimi’ni tamamladıktan sonra, İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da Kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı.

1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı. Bu sırada Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.

1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christiaan Barnard’ın ekibinde çalışarak, Doçentlik Tezi’ni kalp nakli yapılmış olan hastalar üzerinde gerçekleştirdi ve 1979 yılında doçent oldu.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, Cape Town’da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) ‘femoral arter’ yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi.

1987-1995 yılları arasında Stat Üniversite of New York Health Science’ta kalp hastalıkları alanında araştırmalar yaptı.

1986 yılında Kalp Hastalıkları Uzmanı, 1998 yılında Profesör, 2002 yılında da ‘European Cardiologist’ (Avrupa Kalp Hastalıkları Uzmanı) oldu.

1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu.

1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Türkiye’deki ilk sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde Kurucu Rektör olarak görev yaptı.

2012 yılından itibaren Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi’nde İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Profesörü olarak çalışmaktadır.

‘Kolesterole Kuşkuyla Bakanların Uluslararası Ağı’ (The International Network Of Cholesterol Skeptics – THINCS) ve ‘Uluslararası D Vitamini Konseyi’ üyesidir. Bu oluşumlardaki diğer üyeler ile sürekli bilgi alışverişinde bulunmakta ve tartışmalara aktif olarak katılmaktadır.

Profesör Karatay’ın British Heart Journal, Cardiovascular Research, American Journal of Emergency Medicine, Europace, British Journal of Nutrition ve Türk Kardiyoloji Derneği Arşivi gibi yerli ve yabancı birçok bilimsel dergide çalışmaları yayınlanmıştır.

M. Canan Efendigil Karatay, Ali Başak Karatay ile evlidir ve çiftin Mehmet Rahmi Karatay adında bir oğulları vardır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Karatay Sözü, Mart 2022

Gerçek Tıbbın 10 Şifresi, Şubat 2018

Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti, Nisan 2015

Karatay Diyeti’yle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi, Ekim 2013

Karatay Diyeti’yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var, Şubat 2013

Karatay Mutfağı (ortak yazarlı), Mayıs 2012 

Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık, Kasım 2011 

Karatay Diyeti, Nisan 2011 

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz