“PEYGAMBER DEĞİLSEN PEYGAMBER GİBİ DAVRANAMAZSIN”

395

Ünlü yazar, senarist, yönetmen ve şimdilerde stand-up’çı Onur Ünlü, Tuhaf Dergi Kasım sayısına verdiği söyleşide son romanı Kızçocuğu üzerinden şiddete ve intikama dair konuştu. İntikam arzulayan biri olmadığını, haliyle plan kurmadığını belirten Onur Ünlü, “Fakat İsa Peygamber de değilim. Biri bana tokat atarsa öteki yanağımı çevirmek yerine ben de tokat atarım. Reaksiyon verme ihtiyacı hissederim. Bence bize uygulanan şiddete, en az uygulanan şiddet ölçüsünde cevap vermek zorundayız,” dedi.

“İSA PEYGAMBER’İ DE ÇARMIHA GERDİLER”

Şiddetle karşılaştığında öteki yanağını çevirmeyeceğini belirten Onur Ünlü, İzmitli bir öğretmenin çocuğu olduğunu, kendisinden daha fazlasını beklemenin yanlış olacağını söyledi:  “İzmitli bir öğretmenin çocuğuyum, orta sınıfın dibiyim, bu kadarım. Daha fazlası beklenmemeli. Bunun adı intikamsa intikamdır. Çünkü biz tokat atana tokat yemeyen yanağımızı çeviriyoruz diye dünya daha güzel bir yer olmayacak. İsa Peygamberi de çarmıha gerdiler sonuçta. Ben çarmıha gerilmek istemiyorum. Çünkü peygamber değilim.”

Şiddete şiddetle karşılık vermek, görülen baskıya bir reaksiyon göstermek, dönemin çokça tartışılan filmi Joker’le tekrar gündeme gelmişti.

“SARAY SOYTARISIYDIK”

Son günlerde stand-up yapmaya da başlayan ve biletleri yok satan Onur Ünlü, sahnede olmaya dair de açıklamalar yaptı. Stand-up’a kafayı taktığını söyleyen ünlü yazar ve yönetmen, “Birine bilet aldırmak, evinden kaldırıp gösteriye getirmek ve gülmesini sağlamak hakikaten manyakça bir şey. Oyunculuktan ciddi bir farkı var. Sahnede Frederick değilsin, kendinsin. Dolayısıyla seyirci gülmeyince sana gülmüyor. Bu kadar tehlikeli bir şey olamaz” dedi. Yaptığı işin dört yüz yıl önce soytarılık olarak görüldüğünü de belirten Ünlü, “Saray soytarısıydık. Bunu bilelim ve soytarı gibi davranalım. Ne olduğumuz belli. Artistliğin lüzumu yok. İnsanları bir şekilde eğlendirmek üzere çeşitli şaklabanlıklar yapan kimseleriz” açıklamasında bulundu.

Tuhaf Dergi’nin Kasım sayısında yer alan ve Muhsin Topyıldız’ın gerçekleştirdiği söyleşiye, Fethi Karaduman’ın fotoğrafları da eşlik ediyor. Tuhaf Dergi Kasım sayısının kapağındaysa dünyaca ünlü yazar Hakan Günday bulunuyor.

Tüm Türkiye’de gazete ve dergi satan her yerde olan Tuhaf Dergi’nin tam yazar kadrosu ise şöyle: Hakan Günday – İlber Ortaylı – Zülfü Livaneli – Costa-Gavras – Ahmet Ümit – Onur Ünlü – Ebru Ceylan – Barış Özcan – Yüce Zerey – Ahmet Aslan – Barış Pirhasan – Murat Uyurkulak – Tarık Tufan – Büşra Sanay – Mehmet Turgut – Fethi Karaduman – Muhsin Topyıldız – Nando Salva – Nurhak Kaya

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz