“PETROL OFİSİ YÖNETİM OFİSİ” PROJESİNDE LAGRANJA DESIGN İMZASI

69

Multidisipliner bir tasarım ofisi olarak Barcelona’da kurulan ve 2013 yılından bu yana İstanbul ofisinde aktif proje ve danışmanlık hizmeti sunan Lagranja Design, Petrol Ofisi Yönetim Ofisi’nin iç mekanlarını tasarladı. Firma faaliyet alanıyla paralel olarak “jeolojik katmanlaşma” konseptinin ele alındığıofis, maksimum seviyede geçirgen ve akıcı iç mekanlarla tasarlanmış. 

Global ölçekteki firmalar için ödüllü konaklama, çalışma, yeme&içme, ticari mekan ve sergileme fonksiyonlarında iç mimari projelere imza atan LagranjaDesign’ınFirma Ortağı Tunga BaysalileMimar Ece Satıbolliderliğindeki İstanbul ofisi, Petrol Ofisi’nin yönetim ofislerini tasarladı. Üsküdar’da bulunan çok katlı bir binanın üç katı içinde tasarlanan proje, toplam alanı 9000 m2 olan ve mekansal kurgusu kendini tekrar eden her bir kat için ortak mimari ögelerin fonksiyonel olarak farklı kullanımı ile oluşturulmuş.

Mekansal dizilimde departman ve ortak kullanım alanlarının maksimum seviyede geçirgen ve akıcı bir diyalog kurması hedeflenen Petrol Ofisi Yönetim Ofisi projesinde, asansör çekirdeğine ek olarak yalnızca üç katı birbirine bağlayan ve projenin simgesel unsurlarından biri olarak tasarlanan çelik merdiven, bu diyaloğu güçlendirmenin yanı sıra geçirgenliği de artırmış.

Projenin tüm katlarında sirkülasyon alanları ile birbirine bağlanan açık ofisler, yönetici ve departman içi toplantı odaları ile toplantı odalarının yer aldığı çekirdek ortak olarak kullanılmış. Buna ek olarak tüm çalışanların ulaşabilmesi için zemin katta sosyal toplanma alanı ve konferans salonu olarak kullanılan Agora Cafe, birinci katta ise genel müdür ve yönetim ofisleri konumlandırılmış.

Ofis Mekanında Jeolojik Katmanlaşma…

“Jeolojik katmanlaşma” konseptininiç mimari tasarımın çıkış noktası olarak ele alındığı Petrol Ofisi Yönetim Ofisi’nde, aynı malzemeye ait farklı yüzey bitişleri, hakim renklerdeki tonlama ve degradasyon ile projedeki katmanlaşma olgusunun altı çizilirken, sirkülasyon alanlarının zemininde kullanılan mermer kolon kaplamalarının alt kotunda da tasarıma dahil edilmiş. Kolon kaplamasının üst kotlarında kullanılan mermer fırçalı yüzey ve kumlanmış yüzey dikkat çekerken, toprağın altından yukarıya çıkışı temsil eden bu kullanım şekli, mekan derinliğini artırmış ve doğal bir renk geçişi sağlamış.

Petrol Ofisi Yönetim Ofisi için özel olarak tasarlanan duvar kağıdı ve karşılama holü halılarının deseni akışkan bir lavın tasviri olarak kullanılmış olan projede, bu desen her bir kat için belirlenen hakim renk ve bu rengin tonlarına göre çalışılmış. Projede zemin kat için petrol mavisi, birinci kat için petrol ofisinin kurumsal rengi olan kırmızı, üçüncü kat için zeytin yeşili tercih edilmiş.

Katlarda yer alan oda ve toplantı odası gibi kapalı hacimler için alüminyum taşıyıcılı cam bölücü, departmanları belirlemek için ise yüksek dolap üzeri alüminyum taşıyıcılı cam bölücü kullanılmış. Cepheden alınan doğal ışığı iç mekana aktaracak yükseklikteki dolaplarda doğal bitişli meşe kullanılırken, bu dolapların üzerinde oluşturulan gizli saksıların içindeki bitkilendirme ile ofisin içinde dört mevsim yeşil bir görüntüsağlanmış. Açık ofislerde ve Agora Cafe’de akustik konforun sağlanması için selüloz bazlı püskürtme malzeme kullanılmış ve projeye özel olarak tasarlanan açık ofis aydınlatma armatüründe hem akustik konfora katkı sağlayacak akustik kumaş kaplı yüzey, hem de görsel konforu sağlayacak olan direkt-endirekt aydınlatma opsiyonu kullanılmış.

Tüm ofise hizmet veren toplantı odaları için masif ahşap taşıyıcı içinde tekstürlücamın kullanıldığı özel bir sistem tasarlanırken, mekanik ve elektrik altyapı sistemleri sirkülasyon alanlarındaki asma tavan içinde gizlenmiş ve böylelikle açık ofislerde temiz bir tavan görüntüsü elde edilmiş. Projede asma tavanın yer aldığı mahallerde kubbe formundaki aydınlatma elemanları ile tekdüzelikten uzak ve ferah sirkülasyon alanları yaratılmış.

Proje dahilindeki tüm hareketli mobilyalar Lagranja Design tarafından tasarlanmış veLagranja Collection kapsamı dışındaki mobilyaların tümü Türkiye’de üretilmiş.

Proje Künyesi

Proje Adı: Petrol Ofisi Headquarters

Proje Yılı: 2019

Proje Yeri:Istanbul, Üsküdar

İç Mimari:Lagranja Design

Tasarım Ekibi:GabrieleSchiavon, JordiCatalinaVera, Sedef Demir, Ece Satıbol

Fotoğrafçı: Ali Bekman / MarcCastane

Lagranja Design Hakkında

2002 yılında Gerard Sanmarti ve Gabriele Schiavon tarafından kurulan Lagranja Design, 2013 yılında Yönetici Ortak Tunga Baysal’ın firmaya katılmasıyla İstanbul ofisini açtı. Barcelona, İstanbul ve Singapur ofislerinde mimari, iç mimari ve ürün tasarımı alanlarında bütüncül bir bakış açısıyla hizmet veren Lagranja Design; Barselona, İstanbul, Roma, Paris, Dubai, Phuket başta olmak üzere dünyanın 12 farklı kentinde otel, restoran, ofis projelerine imza atıyor. 

Lagranja Designİstanbul Ofisi, Yönetici Ortak Tunga Baysal ve MimarEceSatıbol liderliğinde Petrol Ofisi Headquarters veJTI Turkish Headquarters gibi kurumsal ofis projelerinin yanı sıra PopulistBomonti, Le Petite Maison İstinye Park ve Monochrome gibi İstanbulun ilgi odağı olan önemli restoran projelerine de tasarımlarıyla hayat veriyor.

Lagranja Design, tüm projelere mimari, iç mimari ve ürün tasarımı alanlarında bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıyor; her projenin benzersiz olduğu ve farklı şekilde ele alınması gerektiği inancıyla çalışmalarını yürütüyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz