PELİ DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE İÇİN FİDAN DİKTİ

91

Peli, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan ‘’Geleceğe Nefes’’ isimli fidan dikme projesine, üretim tesislerinin bulunduğu Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde destek verdi.

Seksen bir ilde 2023 noktada üç saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşma projesine katkıda bulunan Peli, ağaç kesilmeden ve ormanlara zarar vermeden, ağaçların rutin bakımı sonrasında ortaya çıkan atıkları kullanarak üretimini gerçekleştiriyor.

Gelecek kuşaklara daha yeşil bir Türkiye bırakmayı hedefleyen ve bu konuda duyarlılık gösteren bakanlık, 11 Kasım 2019 tarihinde birçok noktada fidan dikme eylemi gerçekleştirdi.

Doğanın korunmasını ve doğanın en iyi şekilde yarınlara bırakılmasına öncelik veren çevreci kuruluş Peli’nin de sahiplendiği projede yaklaşık 11 milyon fidan aynı anda dikildi.

Kamu Kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları’nın da katılımıyla gerçekleşen proje sayesinde gelecek nesiller için temiz bir hava, yeşil bir çevre için yatırım yapıldı.

 ‘’Vezirköprü’de 200 bin m2 açık alan 160 bin m2 kapalı alan olmak üzere üretim yaptıklarını belirten Peli Parke Marka ve İletişim Yöneticisi Meltem Öztaş, üretim tesislerinin Türkiye’de model niteliği taşıdığını söyledi. Ormana yakın olmanın avantajlarını yaşadıklarını ve ormanlara da katkı sağladıklarını belirten Öztaş, ‘’Fabrikamıza gelen hammadde çoğunlukla ormanların bakımı sonucunda ortaya çıkan atıklar. Bizler yaşayan hiçbir ağaca zarar vermiyor, bilinenin aksine ormanların bakımını yapıyoruz. Ormanların bakımından elde ettiğimiz atıklarla da üretim yapıyoruz. Orman Bakanlığı’nın bu duyarlı çalışmasında yer almak bizim için oldukça önemliydi. Çevreci bir marka olarak bu tür projelerde her zaman yer alacağız’’ diye konuştu.

Turanlar Grup Hakkında:

1953 yılında Hasan, Fuat ve Nihat Turan kardeşler tarafından kurulan; orman endüstrisi, kâğıt, gıda ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirketler grubudur. Üretim faaliyetlerini, Vezir Köprü Orman Ürünleri ve Kâğıt Sanayi A.Ş., Pelit Arslan Kontrplak Fabrikası A.Ş. ve Pelit İnşaat Kalıp Sist. San. ve Tic. AŞ.’de gerçekleştirmektedir. Turizm faaliyetlerini ise Turan Prince World Tatil Köyü ve Sentido Turan Prince de devam ettirmektedir. Vezirköprü Fabrikası grubun üretim kapasitesi ve ürün çeşitliliğiyle lokomotifi konumundadır. 1996 yılında yapılan özelleştirmeyle alınan fabrika, 100 milyon Euro’yu aşan bir öz sermaye yatırımıyla Peli Parquet, Peli DK (Dekoratif Kapılar) ve Peli Paper markalarının üretimini gerçekleştirmektedir.

Vezir Ağaç, yani Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş., Karadeniz Bölgesi’nin en büyük entegre orman ürünleri sanayi tesislerinden biridir. Üretimi olan Tutkal, MDF, Yonga Levha, Melamin Kaplı MDF-Yonga Levha, Laminat Parke, Kontrplak, Egzotik ve İnşaatlık Kereste, Endüstriyel Ahşap Kalıp Sistemleri, Süpürgelik, Kapı, Filtre Kağıt Çay Poşet, Akü Kağıdı ile entegre bir tesistir. 

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz