Türkiye Yayıncılar Birliği’nin T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı hibesiyle hayata geçirdiği OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı dolu dolu bir dijital şenlikle kutluyor! 23 Nisan Perşembe sabahı saat 10.00’da OKUYAY Platformu’nun Instagram ve Facebook hesaplarında Özge Fışkın’ın çocuklar için seslendireceği bir şarkıyla başlayacak olan OKUYAY 23 Nisan Şenliği, tüm gün okuma etkinlikleri, şarkılar, atölyeler ve sanal bir gezi ile devam edecek.

Okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefleyen OKUYAY Platformu; düzenlediği etkinliklerle de okuma kültürünün gelişimine destek olmayı amaçlıyor.

OKUYAY Platformu COVID-19 salgını nedeniyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı evde kutlayacak çocuklara dijital bir şenlik hazırladı. OKUYAY Platformu’nun Instagram ve Facebook hesaplarından gerçekleştirilecek OKUYAY 23 Nisan Şenliği, 10.00’da müzisyen Özge Fışkın’ın çocuklar için seslendireceği bir şarkıyla başlayacak. Çocukların müzik aletleriyle eşlik edebilecekleri bu dinletiden sonra, çocuklar saat 11.00’de model sanatçısı, çizer İrem Nur Terzi’yle evdeki basit malzemeleri kullanarak bir balina yapacaklar. 13.00’te ise Şehir Dedektifi Gizem Kıygı’yla İstanbul’un en eski ve önemli binalarından Galata Kulesi’nin tarihini ve tarihte tanıklık ettiği olayları keşfedecekler.

Saat 15.30’da, Bir Dolap Kitap’ın kurucularından Yıldıray Karakiya, Instagram canlı yayınında kendisinin yazdığı ve Gökçe Yavaş Önal’ın resimlediği Prenses Olmak İstemeyen Prenses adlı kitabı okuyacak. Hayatın kendisine biçtiği prenseslik rolünü reddedip futbolcu olmak için hayallerinin peşinden top koşturan Prenses Fıldırfış’ın eğlenceli hikâyesi, toplumsal cinsiyet kuralları üzerinde düşünmemizi de sağlayacak.

Pırlangıç Çocuk kurucularından Berrin Çopur’un saat 17.00’de, ilk kez bu şenlikte seslendireceği “Arkadaşım Kitap” şarkısı ise OKUYAY Platformu’nun çocuklara bayram hediyesi olacak. Çopur, OKUYAY Platformu için söz ve müziğini yazdığı şarkıyı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan çocuklar için seslendirecek. OKUYAY 23 Nisan Şenliği, dekor ve kostüm tasarımcısı Zeynep Tuğçe Çağlayan’ın çocuklar ve içindeki çocuğu büyütenler için düzenlediği “PİJABOT Olmaya Ne Dersiniz?” atölyesiyle sona erecek.

OKUYAY Platformu şenliğe katılanları ayrıca, fotoğraflarını ve videolarını #evdeyimokuyorum etiketiyle sosyal medyada paylaşmaya ve bayram coşkusunu sevdikleriyle birlikte yaşamaya davet ediyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz