OKSİJEN TİYATRO “KIRILMA NOKTASI” İLE SAHNEDE!

168

KASAİD (Kadının Sosyal Hayatını Araştırma Derneği)  7. Geleneksel Kadın Oyunları Yarışması’nda Mansiyon Ödülü alan, R. Nurgül Çoluk’un yazdığı “Kırılma Noktası” ile prömiyer yapan Oksijen Tiyatro,  yeni yılda da seyircilerle buluşmaya devam ediyor.

Toplumsal bir sorunu işleyen oyun, kesişen hayat hikayeleri ve kadın olmak temasını ön plana taşıyor. Oyunun yazarı ve Oksijen Tiyatro Genel Sanat Yönetmeni Nurgül Çoluk “2019-2020 sanat  sezonunu Muhabbeti Ala doğaçlama tiyatro gösterisi ve Kırılma Noktası adlı oyunumuz ile başlattık. Kırılma Noktası, sezon boyunca Çarşamba akşamları 19.30’da OKSM Küçük Salon’da, Muhabbeti Ala doğaçlama gösterisi ise Cuma günleri 19.30’da OKSAD Cep Sahne’de seyircilerimizin karşısına çıkacak. OKSM Küçük Salon’da prömiyer yapan tiyatromuz, nefes almaya başladı. Yıldan yıla çok daha zor şartlarda ilerleyen tiyatro sanatına Ordu’dan bir ses, bir nefes olmak için gayretimizi emeğimize katıp, umudumuzu yitirmeden devam etmektir niyetimiz. Bu yıl Kırılma Noktası’nda oyuncu olarak görev almak, inanılmaz deneyim kazandırıyor bana… Dokuz yıldır oyuncu olarak sahnelerde yoktum, dokuz yıl sonra oyuncu olarak sahnede olmak yeniden doğmak misali…” diyor, toplumda lokomotif görevi üstlenen kadının hak ettiği yeri kazanması ve bu hassas konuyla ilgili farkındalık yaratılması amaçladıklarını belirtirken ve ekliyor, “‘Kadına şiddete hayır!’ demek için yol aldığımız provalarımız esnasında, hayatın başka bir kırılma noktası gerçek çıplaklığı ile çıktı karşımıza… Ceren Özdemir… Canımız yandı, yüreğimiz parçalandı, kanadımız kırıldı ama unutmayacağız… Unutturmayacağız… Bu yıl hazırladığımız Kırılma Noktası oyunumuzu Ceren Özdemir’e ithaf ediyoruz…”

Kırılma Noktası’nın yönetmeni Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Tiyatro Bölüm Başkanı Dr. V. Yasin Akyüz ise, “Oyunda, erkek egemen dünyada ayakta kalmaya çalışan Kasap Kadın’ın, aile içinde bir eş ve anne, ekonomik düzlemde bir esnaf, toplumsal bakımdan da arkadaş, insan olarak yüzleşmek zorunda kaldığı sorunlar anlatılmaktadır. Vicdanın yerini alan metanın yol açtığı ruhsal açmazlarda, 1980’lerin büyülü Alamanya sevdası karşısında, arabesk ezgilerini zırh olarak kuşanmış oyun kişilerinin güçleri, karşılaştıkları eşikleri, kırılma noktalarını atlamaya yetecek midir? Peki, ya bütün bu hengâmenin ortasında  ‘kadın’ olarak ayakta kalmaya çalışmak, başlı başına bir kırılma noktası olmak anlamına mı gelmektedir?” diyor Kırılma Noktası’nın özünü dile getirirken.

Kırılma Noktası 

Yazan : Nurgül Çoluk

Yönetmen: V. Yasin Akyüz 

Oyuncular: Nurgül Çoluk, Emel İnce, Kasım Uysal, Gökhan Uzunlar, Y. Seymen Kılıç

Yönt. Yard.: Onur Birgi

Işık-Efekt: Buğra Dede

Dekor: Mehmet Hartamacı

Aksesuar: Kasım Uysal

Sahne Amiri : Y. Seymen Kılıç 

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz