Odeabank’ın sanatplatformu O’Art, 15 sanatçının, birçoğu pandemic döneminde üretilen eselerini online bir sergiyle sanat severlerin beğenisine sunuyor. “ŞİMDİ 2021” adlı serge günümüz gerçekliğinin sanatçılar tarafından yorumlandığı eserleri ile Mart sonuna kadar online olarak Odeabank Web sayfası üzerinden sergilenecek. 15 sanatçıdan 30 çalışma ile gerçekleşen sergide bugüne dair izler taşıyan yapıtlar birçok farklı disiplinden resim, heykel, çizim, dijital modelleme, enstelasyon, hazır nesne-müdahale ile izleyici ile buluşuyor. Sanatseverler ‘ŞİMDİ 2021’ sergisinde, bugünküreselsalgınınsebepolduğusürrealakışınyarattığı ‘yeni gerçeklik’ kavramının, sanatçınınhissi ve düşünselkavrayışınınasıletkilediğini görebilecek. Sanatçılaryapıtlarındauyumsağlamakzorundakaldıklarıbu yeni gerçekliği, onungetirdiğiçelişkileri; farklıruhhalleri ve düşüncebiçimleriileifadeediyor.Çünkübugünakanzamanatanıklıkeden her sanatçınınüretimidolayısıylakurduğu her tür ilişki, daima- ‘şimdi’ ile ilintilenir.

Sergininküratörlüğünüüstlenen Begüm Güney Alkoçlar sergiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Zamana tanıklık eden sanatçının kurduğu her tür ilişki, daima ‘şimdi’ ile ilişkilendiriliyor. Sanatçı, sanatın düşünsellik üzerine yapılandığı günden bugüne, kendini anlatmanın farklı biçimlerini aramaktadır. Bu arayışı tartışacak, zorlu bir kısıtlamayla oluşturulan seçkisiyle, serge günümüz sanatında yeniyi yaratmanın olanaksızlığını sorgularken; yaratımdaki arayışı sembolize eden beyaza övgüde bulunuyor. Tekil bir renk tonu üzerinden gerçekleştirilen seçkinin altında yatan bu bilinçli indirgemenin, yeni normaltravmatik koşulları içinde süren yeniye ulaşma gayretine eleştirisi ince bir ironi taşıyor.”

BerkayTuncay, Eda Aslan, Eda Gecikmez, Egemen Tuncer, ErmanGürcüm, Levent Kazgan, Mehmet Dere, Nejat Çınar, Özge Topçu, Sibel Horada, Sinan Borovalı, SoyhanBaltacı, T. Talha Okan, Taylan Sinan Yılmaz ve Zeynep Sümerval’ın eserlerinden oluşan sergi, değişen koşullar, yeni koşullara uyum sağlama ve yaratıcılık üzerine bir ilişkiyi irdeliyor.

 “Şimdi 2021” sergisi Odeabank web sayfasındayeralanhttp://odea.biz/Simdi2021linkiüzerinden 7/24 izlenebilecek.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz