Kitaba ve yayıncılığa odaklanan online “Hayatımız Kitap” programının 15 Ekim Perşembe akşamı yayınlanacak yeni bölümüne yazar ve yayıncı Mine Soysal konuk olacak. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hayata geçirdiği programın dördüncü bölümünde, programı hazırlayan ve sunan Metin Celal ile konuğu Mine Soysal; çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal’ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşacaklar. “Hayatımız Kitap” programının 22 Ekim Perşembe akşamı yayınlanacak beşinci bölümünde ise Sibel Oral, şair, yazar ve çevirmen Güven Turan’ı ağırlayacak. Oral ile konuğu, Turan’ın yazma ve çeviri deneyimi; son dönem Nobel Edebiyat Ödülü’yle gündeme gelen şiirin tür olarak ülkemizdeki yeri; Türkiye’de edebiyat, okur eğilimleri ve okuma kültürü üzerine sohbet edecekler. 21.00-21.45 saatleri arasında Zoom üzerinden canlı yayınlanan program, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından da canlı olarak takip edilebilir.

Guven Turan-Photo By Oguz Kurum

Yayıncı ve yazar Metin Celal ile gazeteci ve yazar Sibel Oral’ın dönüşümlü olarak yönettiği “Hayatımız Kitap” programı, yayıncılık sektörünün paydaşlarını bir platform üzerinde bir araya getirerek gerek sektörde çalışanları gerekse sektörle ilgili kişileri, öğrencileri ve Türkiye Yayıncılar Birliği üyelerini bilgilendirmeyi; ufuk açıcı sohbetlerle geleceğe dair öngörüleri, sorunları, yeni fikirleri masaya yatırmayı; topluma yayıncılığı anlatmayı; okumanın önemi ve gerekliliği konusunda bilinç kazandırmayı ve yayıncılık sektörüne itibar kazandırmayı hedefliyor.

Uzun yıllardır yayıncılık dünyasına değerli katkılar sunmuş yayıncı ve yazar Metin Celal, online “Hayatımız Kitap” programında iki haftada bir perşembe günleri yayıncılar, genel yayın yönetmenleri ve editörlerle sohbet ediyor. Metin Celal ve konukları programda, yayıncılık sektöründeki gelişmeler, sorunlar, çözüm yolları, yayın politikaları ve okuma kültürü konularına yoğunlaşıyor. Deneyimli gazeteci ve yazar Sibel Oral ise iki haftada bir perşembe günleri yazarlarla sohbet ederek “Hayatımız Kitap”ta seyircilere, yazma deneyimleri, yeni kitapları ve Türkiye’de okur eğilimleri ve okuma kültürü konularında yoğunlaşan bir program içeriği sunuyor.

Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında Zoom üzerinden online olarak yayınlanan “Hayatımız Kitap” programının yayın linki Türkiye Yayıncılar Birliği’nin sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. Program, derneğin YouTube kanalından da eşzamanlı yayınlanıyor.

MİNE SOYSAL HAKKINDA

Yazar, yayıncı Mine Soysal, İstanbul’da doğdu. Arkeoloji eğitiminin ardından 1981-1994 yılları arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde çalıştı. 1996’da çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatı yayınevi Günışığı Kitaplığı’nı kurdu. Çocukların ve gençlerin okuma sorunlarını ve haklarını ülkemizde ilk kez dile getiren “Eyvah Kitap!” adlı başyapıtıyla yüz binlerce okura ulaştı. Gençler için “Uzakta”, “Eylül’de Aşklar” ve “Daralan” adlı romanları, “Odada Yalnız” ve “Ala Çocuk Yollarda” adlı öykü kitaplarını yazdı. “İstanbul Masalı” adlı anlatısı, 2015’te İZ TV’nin “İstanbul’un Yüzleri” kuşağında “Mine Soysal ile İstanbul Masalı” adlı belgesele konu oldu. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Çocuk ve Gençlik Yayıncılığı Komisyonu’nda üç dönem komisyon başkanlığını yürüten Soysal, 2020 Ocak ayından beri aynı kurumun yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Öncü yayıncılık projelerine de imza atan, ülke genelinde edebiyat ve okuma kültürü üzerine seminerler gerçekleştiren Soysal, Günışığı Kitaplığı’nın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

GÜVEN TURAN HAKKINDA

1943’te Sinop, Gerze’de doğdu, ortaöğrenimini Samsun’da Maarif Koleji’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1968). Aynı üniversitede yüksek lisans (1973) ve İngilizce okutmanlığı yaptı. 1976-1995 yıllarında İstanbul’da reklamcılık alanında çalıştı. Güven Turan, Dalyan ile 1979 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü, Düş Günler ile 1990 Yunus Nadi Yayımlanmış Öykü Kitabı Ödülü’nü, Bir Albümde Dört Mevsim ile 1991 Yunus Nadi Yayımlanmamış Şiir Kitabı Ödülü’nü ve Cendere ile 2004 Altın Portakal Şiir Ödülü’nü kazandı. 

METİN CELAL HAKKINDA

1961, Ankara doğumlu. ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü’nde (1979) ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğrenim gördü. Çeşitli yayınevlerinde ve dergilerde (Karacan, Güneş vb.) redaktörlük ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. İmge/Ayrım (1984), Yeryüzü Konukları (1984) Poetika (1985), Fanatik (1989) ve Sombahar (1990 – 1996), Özgür Edebiyat (2007 – 2013) şiir ve edebiyat dergilerinin yazı kurullarında yer aldı, yayın yönetmenliğini yaptı. 2013-2017 yılları arasında iki dönem, daha önce Genel Sekreterlik görevini yürüttüğü Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Başkanlık görevini yürüttü. 1992 yılından beri Parantez Yayınları’nın yöneticisidir.

SİBEL ORAL HAKKINDA

2000 yılında başladığı gazetecilik mesleğine kültür sanat alanında yoğunlaştı. Taraf Kitap, Radikal Kitap ve Cumhuriyet Kitap’ın yanı sıra IAN Edebiyat, Milliyet Sanat dergilerinde söyleşi dizileri ve yazıları yayımlandı. Almanak ve kolektif kitaplara katkıda bulundu ve uzun süre kitap kritik sitesi K24’ün yayın yönetmenliğini yaptı. Beni Beklerken adlı ilk romanı 2007 yılında, Zayi-Harp ve Darp Ülkesinde Bir Selvi adlı romanı 2011’de, bir araştırma inceleme kitabı olan Toprağın Öptüğü Çocuklar 2015’te yayımlandı. Yeni kitabı Tanıyalım Bu Sefer Birbirimizi yakında yayımlanacak. 

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz