MEHMET YAŞİN: “HER ZAMAN REFİK HALİD KARAY GİBİ BİR YEMEK KÜLTÜRÜ YAZARI OLMAK İSTEMİŞİMDİR.”

466

Mehmet Yaşin’in konuk olduğu “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümü, Refik Halid Karay’ın Mutfak Zevkinin Son Günleri adlı kitabıyla dinleyenlere lezzet dolu bir yolculuk sunuyor. Deniz Yüce Başarır’ın sohbetle bilgiyi buluşturan podcast’ine konuk olan Yaşin, “Refik Halid Karay bugün yaşasaydı zannederim yemek yazarlığı yapmazdı” derken, her zaman Karay gibi bir yemek kültürü yazarı olmak istediğini de dile getiriyor.

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın podcast’i “Ben Okurum”, Refik Halid Karay’ın 1938’den ölümüne kadar çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan, kitaplaşmamış metinlerinden oluşan Memleket Yazıları serisinden bir kitapla, Mutfak Zevkinin Son Günleri ile devam ediyor.  Dinleyiciler bu kez Başarır ile birlikte çarşı pazara çıkıyor, sebze meyveleri seyrediyor, gösterişli konaklarda ağırlanıp dört başı mamur sofralara kuruluyor.

Bu olağanüstü lezzet yolculuğunda Deniz Yüce Başarır’a, Mehmet Yaşin eşlik ediyor. Ünlü gurme ve seyahat yazarı, Mutfak Zevkinin Son Günleri’ni “COVID-19’la beraber mutfakla tanışanların, mutfağı daha çok sevmeleri için keyifle okuyacakları muhteşem bir kitap” olarak niteliyor.

“Ben Okurum”un yeni bölümü, Refik Halid Karay gibi engin bir kültüre, keskin bir zekaya sahip, Türkçenin tüm inceliklerine hakim bir kalemi daha yakından tanımak isteyen yeme-içme meraklıları, yani şikemperverler için, bulunmaz bir fırsat sunuyor. 

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.  

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz