LARISSA ARAZ “ŞARK & GARP” SERGİSİ

48

Şark & Garp, Türkiye’nin doğu ve batı bölgelerindeki aynı süreçleri karşılaştıran, 10 yıllık bir süreye tanıklık eden fotoğraf serisidir. Milliyetçi söylemi ve onun insan vücudu, doğa ve coğrafya üzerindeki etkilerini belgelemektedir. Serginin ülkenin Batı coğrafyasında çekilmiş fotoğrafları, nüfusun “uysal” bedenlerinin, Cumhuriyetin 10.yılı için bestelenen Marşı’nda idealize edildiği gibi hali hazırda tamamlanmş olan “taşlaşma”sını gösterir bize: “İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz”


Diğer yanda ülkenin Doğu coğrafyasında çekilmiş fotoğraflar ise bedenlerin taşlaşma sürecinin, muhtemelen sona ermesi imkansız olsa da, hala devam ettiğini ortaya koyar. Siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bu seride, Türkye’nin Batı’sındaki insansız ve homojenleştirilmiş görüntüler ile Doğu’nun abartılı imajları bir çelişki oluştururlar. Bu görüntülerin bir arada, yan yana hatta üstüste yerleştirilmeleri işlemekte olan aynı sürecin önceki ve sonraki günlerini belgelemekte oldukları izlenimini verirler.

Sanatçı Hakkında
Larissa Araz (d. 1990) 2010 yılında New York Üniversitesi’nde Steinhardt Medya, İletişim ve Kültür Bölümü’nde başladığı lisans eğitimini 2014 yılında Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar, Bölümü’nde tamamladı. Araz, toplumsal hafızaya dahil edilen veya edilmeyen tarih, kimlik, anı veya aidiyete dair konuları kişisel bir yaklaşımla inceliyor. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye ve atölyeye katılan sanatçı, 2019-2020 yılları arasında Saha Studio’nun misafir sanatçı programına katılmıştır. 2020-2021 arasında ise Arter Araştırma Programında yer almaktadır. Aynı zamanda, 2018’de kurulan Poşe sanatçı inisiyatifinin yürütücüsüdür.

Larissa Araz “Şark&Garp” 

8 Haziran- 22 Ağustos 2021

KRANK Art Gallery

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz