KUNDURA SAHNE “TAŞA NASIL DÖNÜLÜR”LE AÇILIYOR

68

Beykoz Kundura’nın yenilikçi ve disiplinlerarası sahnesi Kundura Sahne’de yeni sezon, Şili’den “Taşa Nasıl Dönülür?” (How to Turn to Stone) adlı oyun ile Kasım’da açılıyor. Latin Amerika tiyatrosunun özgün seslerinden Manuela Infante’nin yazıp yönettiği oyun, ‘taş’ın oyunu olsaydı nasıl olurdu sorusundan yola çıkıyor ve seyirciye zihnini ve kalbini uyandıracak bir izleme deneyimi sunuyor. Infante’nin son dönem oyunlarında başlattığı ve modernitede her şeyin ölçütü sayılan insan fikrine karşı çıkan spekülatif arayışını sürdürdüğü “Taşa Nasıl Dönülür?”, bir taşın gözünden dünyanın nasıl görüneceğini ve ‘hiç doğmayan, asla büyümeyecek ve asla ölmeyecek’ de olan taş’ı taklit etmeye çalıştığımızda olacakları, şaşırtıcı bir performansla ve ses-ışık tasarımıyla sahneye taşıyor. 4, 5 ve 6 Kasım tarihlerinde üç temsili olacak ve Türkçe üstyazıyla izlenebilecek oyun için sınırlı sayıda biletler bugün beykozkundura.com’da satışa sunuldu.

Beykoz Kundura’nın yenilikçi ve disiplinlerarası sahnesi Kundura Sahne yeni sezona, Şilili tiyatro yazarı ve yönetmeni Manuela Infante’nin dünya festivallerini gezen son oyunu “Taşa Nasıl Dönülür?” (How to Turn to Stone) ile ‘merhaba’ diyor.

Latin Amerika tiyatrosunun özgün seslerinden Şilili oyun yazarı ve yönetmen Manuela Infante’nin insan merkezcilikten uzak ve hümanist olmayan tiyatro tasavvurunu bir adım daha ileri götürdüğü çalışması “Taşa Nasıl Dönülür?”, ‘taş’ın oyunu olsaydı nasıl olurdu sorusundan yola çıkıyor. Bir taşın gözünden dünyanın nasıl görüneceğini ve ‘hiç doğmayan, asla büyümeyecek ve asla ölmeyecek’ de olan taş’ı taklit etmeye çalıştığımızda olacakları, şaşırtıcı bir performansla ve ses-ışık tasarımıyla sahneye taşıyan oyun, seyirciye zihnini ve kalbini uyandıracak bir izleme deneyimi sunuyor.

4-6 Kasım 2022 tarihlerinde üç temsil yapacak oyunun sınırlı sayıdaki biletleri bugün beykozkundura.com adresinde satışa sunuldu. Tam 350 TL, indirimli 200 TL olarak belirlenen biletler için, iki ve daha fazla alımlarda %20 indirim fırsatından da yararlanabilirsiniz.

Kundura Sahne: Bir sahneden fazlası

1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri miraslarından olan, 2018’den beri de İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezine dönüşen Beykoz Kundura’nın çatısı altında kurulan Kundura Sahne, çağdaş performans sanatlarına odaklanarak yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlıyor. 2020 yılında tamamlanan ve pandemi nedeniyle açılışı Ekim 2021 yılında yapılan sahne, etkileyici restorasyonuyla dikkat çekerken; İtalyan ve Orta Sahne olmak üzere farklı kullanımlara sağladığı imkân ile, yerli performans dünyası için de alternatif bir alan yaratıyor.

Etkinlik öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinlik günleri biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Beykoz Kundura’ya Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlar ve şehir hatları vapur/feribotları ile denizden ulaşım sağlayabilir, etkinlik bitiminde de Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servisleri ücretsiz kullanabilirsiniz. Deniz taksiyi tercih edecek izleyiciler Beykoz Kundura’nın özel iskelesine varabilir, karadan özel aracıyla gelecek izleyiciler de otopark hizmetinden ücretsiz yararlanabilirler.

TAŞA NASIL DÖNÜLÜR? (HOW TO TURN TO STONE?)

4 Kasım 2022, Cuma / 21:00

5 Kasım 2022, Cumartesi / 19:00
6 Kasım 2022, Pazar / 17:00

Yer: Kundura Sahne

Süre: 90’

Dil: İspanyolca; Türkçe üstyazılı

Biletler: Tam 350 TL, İndirimli 200 TL – beykozkundura.com

Taş doğmaz. Büyümez. Ölmez. Dirençlidir ve neredeyse yok edilemez. Peki, bir taşın oyunu nasıl olur? Bir taşın gözünden dünya nasıl görünür? Onu taklit etmeye çalıştığımızda neler olur?

Çökelmiş malzeme katmanları gibi iç içe sıkıştırılmış olan, aşınmış anlatı parçaları ile çalışan “Nasıl Taşa Dönülür” ekibi, taşlara kazınmış olarak bulabileceklerimizi ve içimize kazınmış olarak bulabileceğimiz taşları anlatan bir maden oyunu inşa etmek için çalışıyor. Aşınmış hikâye parçaları, sert bir… şey oluşturan jeolojik kaya katmanları olarak, konuşma ekleme ve ses peyzajı yardımıyla üst üste yığılacak manzaralar olarak ele alınıyor.

Manuela Infante Şilili tiyatro yönetmeni, oyun yazarı, senarist ve müzisyen. Amsterdam Üniversitesi’nde Kültürel Analiz dalında yüksek lisansını tamamladı. 2002-2016 yılları arasında Teatro de Chile grubuyla birlikte projeler üretti, Şili Sanat Fonları’nın daimi desteğiyle eserler yazdı ve yönetti. 2019 yılında “Estado Vegetal” ve “Realismo” oyunlarıyla Venedik Bienali’ne davet edilen ilk Şilili tiyatrocu oldu.

Yönetmen ve Dramaturg Manuela Infante

Oyuncular Marcela Salinas, Aliocha de la Sotta, Rodrigo Pérez

Tasarım Rocio Hernández

Görseller Pablo Mois

Prodüksiyon Carmina Infante

Prodüksiyon Asistanı María José Duran

Ses Tasarımı Manuela Infante

Müzik Valentina Villarroel, Eliane Radigue, Pauline Oliveros, Kali Malone, Marcos Meza & Senyawa

Görsel Tasarım ve Işık-ses programlama Alex Waghorn

Koreografi Diana Carvajal

Ses Operatörü Diego Betancourt ve Isabel Zúñiga

Ses Teknik Tasarım Gonzalo Rodriguez

Teknik Menajer Julio Escobar

Araştırma ve Dramaturji Camila Valladares

Bu projenin bir parçası Kyoto Experiment Festivali ve Kyoto Arts Centerdaki misafir programları sırasında geliştirildi. Matucana 100 Cultural Center, Teatro a Mil Foundation, NAVE ve Valparaíso Cultural Park ortak yapımıdır.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz