KISA KLASİKLERDE BU AY

622

Bir oturuşta okunabilecek en çarpıcı Kısa Klasikler çağdaş illüstratörler tarafından özel olarak tasarlanan kapaklarıyla okurlarla buluşmaya devam ediyor.

Yalnız Sıkıcı İnsanlar Kahvaltıda Parıldar

Tüm zamanların en nüktedan yazarından…

Katı ahlak kurallarının, tabuların egemen olduğu Victoria döneminde kıvrak zekâsı, ince alaycılığı ve sıra dışı hayatıyla çağının çok ilerisinde düşünen ve yaşayan yaratıcı bir dâhi olan Wilde, aynı zamanda bir eleştirmen ve estetik kuramcısı. Yalnız Sıkıcı İnsanlar Kahvaltıda Parıldar, yazarın sanata, hayata, aşka dair düşüncelerinin yanı sıra gözlemlerine dayalı toplumsal yorumlarının yer aldığı aforizmalardan oluşan eğlenceli bir derleme. Zirveden zindana her daim ışıldayan Wilde, belki de tüm zamanların en nüktedan kalemi.

OSCAR­WILDE,­1854’te ­İrlanda’nın ­Dublin ­kentinde ­doğdu.­ Dublin­ Üniversitesi­ ve­ Oxford’daki­ Magdalen­ College’da­ okuduktan­ sonra,­ 1878’de­ “Ravenna”­ adlı­ uzun­ şiiriyle­ Newdigate­ Ödülü’nü­ kazandı.­ 1881’de­ yayımladığı­ Şiirler,­ Dante,­ Gabriel­ Rossetti­ ve­ John­ Keats’e­ olan­ bağlılığını ­ortaya ­koyuyordu. ­1884’te Constance­ Lloyd’la ­evlendi­ ve ­bu ­evlilikten ­iki ­çocuğu ­oldu.­ Bu ­dönemde­ yayımladığı­ Mutlu Prens ve Başka Masallar, ­masal­ ve ­romantik ­alegori ­alanındaki ­ustalığını ­ortaya ­koyuyordu. ­Tek ­romanı­ Dorian Gray’in Portresi,­ olağanüstü­ yaratıcılığını ­kanıtlayan ­masal ­ve ­öykü ­kitapları ­Lord Arthur Savile’in Suçu­ ve­ Narlı Bahçe 1891’de ­yayımlandı. ­Lady Windermere’in ­Yelpazesi­ oyunu­ ertesi ­yıl,­ Salomé­ ise­1893’te ­basıldı.­ Aynı­ yıl sahnelenen ­Önemsiz Bir Kadın’ı­ son ­oyunları ­İdeal Bir Koca ­ve ­Ciddi Olmanın Önemi Üzerine ­izledi.­ Cinsel seçiminden ­ötürü ­suçlanarak­ iki ­yıl ­yattığı ­hapishanenin­ insanlık ­dışı ­koşullarını­ işlediği ­Reading Zindanı Baladı 1898’de ­okuyucuyla ­buluştu. ­Wilde,­beyin ­iltihabı ­sonucu­1900 ­yılında­ Paris’te­ öldü.

ÖZLEM­ ALKAN­ K.­ İstanbul­ doğumlu.­Boğaziçi­ Üniversitesi ­Ekonomi ­Bölümü­ mezunu. ­Pazarlama­ ve ­dergi yönetiminde ­çalıştıktan ­sonra,­ 2017­ yılında ­ilk ­romanı ­Ağır Bir Şeyin Fazla Gürültü Çıkarmadan Devrilişi’ni Doğan ­Kitap’tan­ yayımladı. ­2018­ yılından­ beri ­Can­Yayınları’nda ­Mundi ­markasının ­yönetici ­editörü ­olarak görev ­yapıyor.

Lapa Lapa Kelebek Yağıyordu

Dünyayı gözlemleyen ve değiştiren bir biliminsanından…

Charles Darwin, henüz genç bir doğabilimciyken İngiliz Kraliyet Donanması’na  ait  Beagle  adlı gemiyle beş yıllık bir yolculuğa çıkar. Rio de Janeiro’dan Avustralya’ya, Tahiti’den Falkland Adaları’na pek çok yeri görür ve buralara dair biyolojik, jeolojik ve antropolojik gözlemlerde bulunur.

 Lapa Lapa Kelebek Yağıyordu, Darwin’in Patagonya, Tierra del Fuego ve Macellan Boğazı’ndaki deneyimlerinden sahneleri, bu yerlerin doğasına, canlılarına ve yerlilerine dair çok özel gözlemlerini içeren bir seçki. Yolculuk dönüşü kaleme aldığı “Beagle Yolculuğu” adlı kitabından derlediğimiz, geminin güvertesine konan canlıların oraya nasıl geldiklerine dair isabetli tahminlerden Şili sıradağlarına doğru çıktığı yalnız bir yolculuğa kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu bölümler, Darwin’in parlak bir biliminsanı olmanın yanı sıra, ne kadar iyi bir kaleminin olduğunu da gösteriyor.

CHARLES ­ROBERT ­DARWIN,­1809’de­ İngiltere’de ­doğdu.­Yüksek­ öğrenimine­ Edinburgh­ Üniversitesi’nde­ tıp­ eğitimiyle­ başlayan­ Darwin,­ Cambridge­ Üniversitesi’nde­ teoloji ­öğrenimi ­gördü.­ HMS Beagle gemisinin ­beş yıl ­süren ­dünya­ seyahatine ­katıldı.­ Bu ­yolculuk ­sırasında­ yaptığı ­gözlem­ ve­ keşiflerle­ henüz­ 30­yaşında İngiltere’nin ­sayılı ­biliminsanları­ arasına­ girdi.­ Jeoloji­ Cemiyeti­ ve­ Kraliyet­ Bilimler­ Akademisi’ne ­kabul ­edildi. 1858’de­ Alfred ­Russel ­Wallace’la ­birlikte ­doğal­ seçilim­ yoluyla ­evrim­ kuramını ­açıkladı. ­Darwin­1859’da yayımladığı­ Türlerin Kökeni ­adlı ­kitabında­ yer­ alan ­“doğal­ seçilim ­yoluyla ­evrim”­ kuramıyla ­tanındı. ­Evrim düşüncesini ­kuramsal ­bir ­çerçeveye ­oturtup­ sunduğu­ kanıtlar ­dizisiyle ­evrim­ olgusunun ­bilim­ dünyasınca kabulünü­ sağladı,­ biyoloji­ bilimini­ kökten­ değiştirdi.­ Bilimsel­ içerikli­ pek­ çok­ kitabı­ ve­ makalesi­ bulunan­ Darwin­ 1882’de­ öldü.­ Devlet­ töreniyle­ Londra’da­ Westminster ­Abbey’e ­defnedildi.

EMRAH­ SERDAN, ­1986’da­ Şişli’de­ doğdu.­İstanbul ­Bilgi ­Üniversitesi­ Karşılaştırmalı ­Edebiyat­ Bölümü’nden mezun­ olduktan ­sonra ­Oxford­ Üniversitesi’nde ­İngiliz ­ve ­Dünya­ Edebiyatı ­üzerine ­yüksek ­lisans ­yaptı.­ Edebiyat dersleri ­vermekte,­ editörlük ­ve ­çevirmenlik­ faaliyetlerini­ sürdürmektedir.

Kısa Klasikler serisinin diğer kitapları: Fyodor Dostoyevski – Uysal Kız; H.P Lovecraft – Nyarlathotep;  Gustave Flaubert – Saf Bir Yürek; Lev Tolstoy – Polikuşka, İnsan Neyle Yaşar; John Stuart Mill – Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine; Platon – Kriton ya da Görev Üstüne; Herman Melville – Kâtip Bartleby; Anton Çehov – Altıncı Koğuş, Öylesine Bir Hikâye; Alexis de Tocqueville – Demokratik Zorbalık; Henry David Thoreau – Yürümek; Émile Zola – Nasıl Ölünür; Arthur Schopenhauer – Mutlu Olma Sanatı; Edgar Allan Poe – Morgue Sokağı Cinayetleri; Jane Austen- Evlilik..

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz