KENTE ÇEVRESEL YAKLAŞIMLAR: “BENDİNE SIĞMAYAN İSTANBUL”

77

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi tarafından Heinrich Böll Stiftung Türkiye iş birliğinde düzenlenenIstanbul Unbound (Bendine Sığmayan İstanbul) konferansı,kenti canlı ve cansız tüm varlıklarıyla birlikte ele alıyor.Balıklarından köpeklerine, su kaynaklarından kanalizasyon sistemine, metruk yapılarından mega inşaat projelerine,İstanbul’a dair çeşitli konuları ele alacak olanuluslararası etkinlik, 8–11 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek.Konferans, 80’i aşkın akademisyen ve sanatçıyı bir araya getirecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi,İstanbul’u ele alan uluslararası bir konferansaimza atıyor.Heinrich Böll StiftungTürkiye iş birliğinde düzenlenen Istanbul Unbound: Environmental Approaches to the City (Bendine Sığmayan İstanbul: Kente Çevresel Yaklaşımlar)başlıklı konferansta,şehir ve sakinleri arasındaki çetrefilli ilişki, insan doğasının şehirle olan çekişmesi, kır/kent ayrımı ve şehrin başkalaşımı gibi konular masaya yatırılacak. Tarih, mimarlık, siyaset bilimi, sosyoloji, eleştirel sanat gibi farklı alanlardan akademisyen ve sanatçıların bir araya geleceği etkinlik, 8–11 Nisan tarihlerinde çevrimiçi ortamda ücretsiz gerçekleşecek.

Farklı disiplinlerin merceğinden

Istanbul Unbound(BendineSığmayan İstanbul)konferansı, salgın hastalıklardan iklim değişikliğine, insan-hayvan ilişkilerinden kentsel ekosistemde suyun önemine, İstanbul’un farklı dönemlerine ait çok çeşitli konuları gündeme taşıyacak. Dört gün boyunca sürecek ve 80’i aşkın yerli ve yabancı konuşmacıyı konuk edecek olan konferans, küreselleşme ve insan-çevre ilişkisiyle ilgili önemli çalışmalara imza atanKaliforniya ÜniversitesiSanta Cruz antropoloji profesörü Anna Lowenhaupt Tsing’in açılış konuşmasıyla başlayacak, Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü, Vehbi Koç Türkiye Çalışmaları Kürsüsü Profesörü Cemal Kafadar’ın konuşması ile sona erecek.

Konferansa özel film ve video programı

Konferans kapsamındabirbuçukiş birliğiyle sanatçı, akademisyen ve araştırmacıların video üretimlerinden oluşan 29,9 kmprogramı ve Pera Filmişbirliğiyle Natura Urbana: Berlin’in Boş Arazileriadlı belgesel izleyiciyle buluşacak. Kent tarihinin, savaş, jeopolitik bölünme ve mekânsal dönüşüm paralelinde sunulduğu filmde, savaş sonrası Berlin,kentsel peyzaj ve değişen bitki örtüsü üzerinden anlatılıyor. Gösteriminardından, filmin yönetmenliğini üstlenen Cambridge Üniversitesi coğrafya profesörüMatthew Gandy ile özel bir soru-cevap seansıgerçekleştirilecek.

Istanbul Unbound: Environmental Approaches to the City (Bendine Sığmayan İstanbul: Kente Çevresel Yaklaşımlar)konferansı,Heinrich Böll StiftungTürkiye iş birliğinde,birbuçuk: Ekoloji ve Sanat Çalışmaları, IstanbuLab ve Occupy Climate Change! ortaklığıyla gerçekleştiriliyor. Avrupa Çevre Tarihi Derneği ve Türkiye Çevre Tarihi Ağı tarafından desteklenen konferans ayrıca,Amerika Çevre Tarihi Derneği’nin Çevre Tarihi Haftası (Environmental History Week, #EHW2021) kapsamında ön plana çıkarttığı etkinlikler arasında yer alıyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz