KADIN HİKAYELERİ KUNDURA SİNEMA’DA

73

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da bu hafta, Mısır ve Rusya’da muhafazakârlığın dayattıkları ile değişim ve özgürlük arzusu arasında sıkışıp kalmış kadınların hayatlarını konu alan iki belgesel film gösterime giriyor. İsviçreli yönetmen Julia Bünter imzalı “Fiancées / Nişanlılar”, sosyal geçmişleri ve dini mezhepleri farklı Mısırlı üç kadını evliliğe giden uzun ve karmaşık yolda yakın çekim takip ederken; Rusyalı yönetmen Alina Rudnitskaya’nın ülkesinden üç kadını yedi yıl boyunca izlediği “School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri”, ‘tercihen zengin adamlar’ı baştan çıkarmanın yollarının öğretildiği bir kursa giden üç kadının yaşadıklarını anlatıyor. 14 Mayıs Cuma günü sınırlı kontenjanla gösterime girecek olan filmler, Türkiye’de ilk kez Kundurama’da seyirciyle buluşacak ve 30 Mayıs’a dek İngilizce ve Türkçe altyazı seçenekleriyle, ücretsiz izlenebilecek.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın güncellenen programında bu hafta, muhafazakârlığın dayattıkları ile değişim ve özgür yaşam arzusu arasında sıkışıp kalmış Mısırlı ve Rusyalı kadınların hikâyelerini anlatan iki belgesel film gösterime giriyor.

İsviçreli yönetmen Julia Bünter’in “Fiancées / Nişanlılar” ve Rus yönetmen Alina Rudnitskaya’nın “School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri” adlı filmleri, 14-30 Mayıs tarihleri arasında Kundurama’da sınırlı kontenjanla gösterilecek. Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak filmler, İngilizce ve Türkçe altyazılı seçenekleriyle, ücretsiz izlenebilecek.

‘Arap Baharı’nın gençleri

Dünya prömiyerini 2019’da Visions Du Réel’in Ulusal Yarışma’sında yapan ve Tirana Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü, Mumbai Film Festivali’nden de En İyi Kurgu Ödülü’nü kazanan “Nişanlılar”, sosyal geçmişleri ve dini mezhepleri farklı Mısırlı üç kadının evliliğe giden uzun ve karmaşık yolda yaşadıklarını anlatıyor.

Bu üç kadının düğün hazırlıklarını kaydedebilmek için 2015’te Cenevre’den Kahire’ye taşınan Julia Bünter, 2011’de ‘Arap Baharı’nın simgesine dönüşen Tahrir Meydanı isyanı ve 2013’teki askeri darbe başta olmak üzere çok sayıda siyasi, kültürel ve ekonomik çalkantı yaşayan günümüz Mısır toplumunu, nüfusun yüzde 60’ını oluşturan gençlerin sorgulamaları eşliğinde keşfe çıkarıyor. Gençlerin değişim ve özgürlük arzuları ile muhafazakâr toplumun onlardan bekledikleri arasında sıkışıp kalmış hayatlarını yargıya dönüştürmeden anlatmayı seçen Bünter, kahramanlarını olabildiğince yakın çekim izleyerek, devrimin Mısır orta sınıfı içinde yol açtığı değişimi incelikle ve samimiyetle anlatmayı başarıyor.

‘Zengin koca bulma’ dersleri

Rus yönetmen Alina Rudnitskaya’nın ülkesinden üç kadını yedi yıl boyunca izlediği belgeseli “Baştan Çıkarma Dersleri” ise, ‘tercihen zengin’ erkekleri baştan çıkarmanın yollarının öğretildiği bir kursa giden 30’larındaki üç kadına odaklanıyor. Başarılı olmanın zengin bir kocaya sahip olmakla eşdeğer tutulduğu Rusya’da yaşayan Lida, Vika ve Diana adlı kadınlar, “güven, para ve sonsuz mutluluk”un üçüne birden ulaşmak için gittikleri bu kursta, asıl istedikleri şeyin ne olduğunu da sorgulamaya başlıyorlar.

Zürih, DOC NYC, Sidney, CPH: DOX festivallerinde gösterilen film, ülkedeki arkaik cinsiyet rollerinin trajikomik portresini çizerken, bir yandan da Putin Rusyasında kadın özgürlüğünün önündeki engelleri rahatsız edici gerçeklerle gözler önüne seriyor.

“Nişanlılar” ve “Baştan Çıkarma Dersleri”, 14 Mayıs-30 Mayıs tarihleri arasında Kundurama’da orijinal dilinde, İngilizce ve Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

Kundurama’da ayrıca

Kundurama‘da ayrıca; Kundura Sinema ve Kinoscope ortaklığında hazırlanan “Rüyanın Öte Yakası” seçkisi de devam ediyor. İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar” ve Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia’nın rüyalardan ve efsanelerden beslenen ödüllü kısaları “Afternoon Clouds / Öğleden Sonra Bulutlar” (2017) ve “And What Is The Summer Saying / Ve Yaz Ne Söyler ki…”den (2018) oluşan seçkiyi, 19 Temmuz’a dek Kundurama’da izleyebilirsiniz.

KUNDURAMA

Fiancées / Nişanlılar

School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri

14-30 MAYIS 2021

İngilizce ve Türkçe altyazılı, Ücretsiz

FIANCÉES / NİŞANLILAR

Belgesel / 2019 / İsviçre / Renkli / 80’ / DCP, 5.1

Arapça / İngilizce ve Türkçe altyazılı

Yazan ve Yöneten: Julia Bünter | Oyuncular: Batool & Bassam, Marize & Ramy, Randa & Abdelrahman | Görüntü Yönetmeni: Julia Bünter | Ses: Manar Ahmed, Mostafa Shaaban Abdelhamid, Sameh Nabil | Kurgu: Myriam Rachmuth | Müzik: Fréderic Verrières | Ses Tasarımı ve Miks: William Aikman | Renk: Matthieu Weil | Kurgu: Dieter Diependaele | Yapımcı: Tamer Nady | Yapım: Cellar Door Studio | Ortak Yapımcı: Intermezzo Films SA, Luc Peter | Uluslararası Satış: Taskovski Films

Festivaller & Ödüller: 2019 Visions Du Réel (Dünya Prömiyeri, Ulusal Yarışma) Tirana FF En İyi Belgesel Ödülü 2020 Mumbai FF En İyi Kurgu Frauenstark! Festival, Arabisk Filmfest, Mirrors And Mirages African FF

İsviçreli yönetmen Julia Bünter’in belgeseli “Nişanlılar”, evliliğe hazırlanan Mısırlı üç genç kadının öyküsünü anlatıyor; bir taraftan da 20 milyonu aşan nüfusuyla koca bir metropol olan Kahire’de modern toplumun portresini çiziyor.

SCHOOL OF SEDUCTION / BAŞTAN ÇIKARMA DERSLERİ

Belgesel / 2019 / Danimarka-Avusturya-Norveç-Rusya / Renkli / 97’ / DCP, 5.1

Rusça / İngilizce ve Türkçe altyazılı

Yazan ve Yöneten: Alina Rudnitskaya | Oyuncular: Lida, Vika, Diana | Görüntü Yönetmeni: Alina Rudnitskaya, Alexander Demyanenko, Fedor Bakulin, Aygul Musina, Sergei Maksimov | Kurgu: Cathrine Ambus | Ses: Aleksey Antonov | Ses Tasarım: Geir Døhlie Gjerdsjø, Are Åberg, Audun Kvitland Rostad | Müzik: Karwan Marouf | Yapımcı: Sigrid Jonsson Dyekjær pga | Yapım: Golden Girls | Uygulayıcı Yapımcı: Sigrid Jonsson Dyekjær pga, Eva Mulvad, Rose Grönkjær, Mikala Krogh | Uluslararası Satış: Autlook Filmsales

Festivaller: 2019 Zürih FF, DOC NYC Festival, Sidney FF, Münih Belgesel Festivali, CPH:DOX 2019

Yönetmen Alina Rudnitskaya’nın “Bitch Academy” (2007) isimli kısa belgeselinin bir devamı niteliğindeki “Baştan Çıkarma Okulu”, modern Rusya’nın ataerkil toplum yapısıyla şekillenen ideal ‘kadın’ tanımını; 30’lu yaşlarda, birbirinden çok farklı arka planlara sahip üç Rusyalı kadının zengin bir eş bulmak amacıyla kesişen hayatları üzerinden ele alıyor.

Psikolog Vladmir Rakovsky’nin liderliğinde kurulan “Baştan Çıkarma Okulu”nda bir araya gelen Diana, Lida ve Vika’nın bu okul bünyesinde verilen; kadınların nasıl giyinmesi gerektiğinden nasıl konuşması gerektiğine, ayrılıkla sonuçlanabilecek krizlerin yönetiminden beslenme şekillerine varan çeşitli dersler üzerinden öğrendikleri kadınlık performansını adım adım izleyen belgesel, incelikli ve çok boyutlu bir toplumsal cinsiyet okuması ortaya koyuyor. Bu üç kadını yedi sene boyunca takip eden belgeselin anlatısı, günümüz Rusya’sında köklenmiş toplumsal cinsiyet normlarına eleştirel bir bakış açısı getirirken, bu ataerkil yapının kendini nasıl sürekli yeniden inşa ettiğini de ülkenin lideri Vladimir Putin’in çeşitli konuşmalarından çeşitli alıntılarla örnekliyor.

Rusya’nın ataerkil toplumsal düzeninde kendilerine daha geniş bir özgürlük alanı açacak sosyal statüyü ancak zengin ve prestijli bir erkeğin yanında bulabilecekleri fikrini içselleştiren bu üç kadının mutluluk arayışının beraberinde getirdiği pek çok çelişki, soru ve sorunu yıllara yayılan özenli bir emekle sunan belgesel; yönetmen Rudnitskaya’nın ifadesiyle bu üç kadın üzerinden kendi kişisel hikâyesini de anlatıyor. Geçtiğimiz yıllarda Moskova, Sydney, Zürih gibi çeşitli film festivallerinde gösterilen “Baştan Çıkarma Okulu”, Türkiye prömiyerini Kundura Sinema’da yapacak.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz