İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ HEYECANI BAŞLIYOR

84

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen
48. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 2-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 2011 yılından bu yana çağdaş müzik üretimine katkıda bulunmak amacıyla yurt içinden ve yurt dışından bestecilere eser siparişleri veren İstanbul Müzik Festivali, bu yıl da sipariş ettiği üçyeni eserdenikisinin dünya prömiyerinebirinin ise Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapıyor.

48. İstanbul Müzik Festivali programının özel projelerinden biri, STONELINE’ın sponsorluğunda, tüm dünyada 250. Doğum günü kutlanan Alman besteci L. Van Beethoven’in 6. Senfoni’si “Pastoral”in Türk sazları ve yaylı sazlar dörtlüsü için besteci Turgay Erdener’in düzenlemesi ile seslendirileceği “Pastorale Alla Turca”. Ernstvon Siemens Müzik Vakfı fonuyla,  İstanbul Müzik Festivali’nin Tekfen Vakfı ile Hasan Uçarsu’ya ortak sipariş ettiği eseri Toprak Sever İnsanları Birer Birer dünyada ilk kez Tekfen Vakfı sponsorluğunda İstanbul Müzik Festivali kapsamında izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve WigmoreHall ortak siparişi, Hoffmann Vakfı başkanı André Hoffmann’ın desteğiyle, Peteris Vasks’ın bestelediği Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6’nın ise 17 Haziran’daTürkiye prömiyeri gerçekleşecek.

Tugay Erdener’den Festival İçin Yeni Eser

Beethoven’ın 250.doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen Beethoven Pastoral Projesi, doğanın tehdit altında olduğuve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızlatahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları insanlıkile doğanın uyumlu birlikteliğine dairkendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor.48. İstanbul Müzik Festivali’nin Turgay Erdener’everdiği eser siparişi, Beethoven’ın PastoralSenfoni’si ile Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçtiği temaları harmanlayarak hem ülkemizden hem de klasik batı müziğinden çalgıları bir araya getirdiği yepyeni bir eser yaratıyor. Dünya prömiyeri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yapılacak Pastoral Dokuzlu “alla turca” adlı eser, usta sanatçılar Derya Türkan, Yurdal Tokcan, Serkan Mesut Halili ve Aykut Köselerli, Kağan Yıldız ve SempliceQuartet’i bir araya geliyor.

Hasan Uçarsu’nun EseriTekfen Filarmoni Orkestrası Tarafından Seslendirilecek

Ernstvon Siemens Müzik Vakfı fonuyla İstanbul Müzik Festivali ve Tekfen Vakfı ile ortak siparişi Çağdaş Türk kültürünün “dünya” sesleri arasında önemli bir yeri olan Hasan Uçarsu’nunson eseriToprak Sever İnsanları Birer Birer, 8 Haziran Pazartesi akşamı Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaTekfen Filarmoni Orkestrası ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu tarafından seslendirilecek.

Hasan Uçarsu, İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni eserinde doğa sevgisinin yanı sıra Beethoven’ın insani ve toplumsal yönlerine de gönderme yapıyor. Uçarsu’nun orkestra ve koro için bestelediği Toprak Sever İnsanları Birer Birer, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiirlerini kullanırken doğadaki birliktelik veuyumun toplumsal bir varlık olan insaniçin de geçerli olduğunu ve daha adil vedengeli bir yaşamın mümkün olduğunuderinlikli bir müzik diliyle anlatıyor.

30. Yılını Kutlayan Artemis Quartet Müzikseverleri Beethoven’danVasks’a uzanan Müzikal Bir Yolculuğa Çıkaracak

İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve Wigmore Hall ortak siparişi, Hoffmann Vakfı başkanı André Hoffmann’ın desteğiyle, Peteris Vasks’ın bestelediği Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6, 17 Haziran Cumaakşamı Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi’nde Türkiye prömiyerini yapacak.

2019’da 30. yılını kutlayan Artemis Quartet’in en belirleyici özelliği, kimliğinin bir liderin önderliğine değil, tüm üyelerinin işbirliğine dayanması. Topluluğun en eski üyesi Gregor Sigl’in ifade ettiği gibi, “Yıllar içinde her bir üye topluluğu besledi ve zenginleştirdi. Hepsi topluluğun içselleştirerek özenle sürdürdüğü kurallara ve bilgibirikimine katkıda bulundu.”Artemis Quartet 2019/20 sezonunda Amsterdam Concertgebouw’da iki, BerlinPhilharmonie ve Viyana Konzerthaus’ta ise üçer konser vermesinin yanı sıraAvrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da seçkin konser serilerinde dinleyicilerle buluşuyor.Beethoven’ın 250. doğum yılı nedeniyle 2020’de topluluğun konser programlarındamutlaka bestecinin bir eseri yer alıyor.

48. İstanbul Müzik Festivali’nin tüm programı 4 Şubat Salı günü açıklanacak.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz