İSTANBUL KUMPANYASI’NDAN “PARAYA HAYIR”

148

İstanbul Kumpanyası’sı Flavie Coste’nin kaleme aldığı “Paraya Hayır” oyununu Binnur Şerbetçioğlu’nun rejisiyle sahneye taşıyor. Yoğun ilgisi ve beğeniyle izlenen “Paraya Hayır”, paranın hayatımızdaki yeri, para uğruna feda edebileceğimiz değerler, erdem, arkadaşlık ve aile ilişkileri konularını cesurca işliyor.

Binnur Şerbetçioğlu, Gürkan Güzeyhuz, Gizem İnceoğlu ve Deniz Nida Şener rol aldığı oyun, 23 Ocak Perşembe saat 20.30’da Kadıköy’de Barış Manço Kültür Merkezi, 31 Ocak Cuma günü saat 20.30’da Kozzy’de izlenebilir.

Oyunun konusu:

Richard mimardır. Annesi Rose ve aile dostları Etienne’i evlerine davet etmiştir. Karısı Claire yeni doğum yapmış, bebeği ile ilgilenirken Richard’ın onlara nasıl bir sürpriz hazırladığından haberleri yoktur.

Sürpriz, lotodan çıkan büyük ikramiyedir. Haberi alan herkes çılgınca sevinir, hemen plan kurmaya başlarlar. Gelecek olan büyük paranın hayaliyle kendi refahlarına kavuşma sevinçlerini Richard sessizce seyreder. Oysa kararını çoktan vermiştir. Parayı almayı düşünmediğini, hatta loto kuponunu attığını söyler. Herkes büyük şaşkınlık içindedir.

Richard, paranın hiçbir mutluluk getirmeyeceğini, tam tersi “huzuru kaçıran bir kâğıt parçası” olduğunu söyler. “Felaketler para sayesinde sıralanır. Her kötülüğün arkasında para vardır. Toplumu zehirleyen çok etkili bir silahtır. Savaşların bile sebebi paradır. İnsanlar ruhlarını onun uğruna satarlar.” Dediğinde neler olacaktır?

Yazar                                     : Flavia Coste

Çeviri                                    : Can Kapyalı

Yönetmen                          : Binnur Şerbetçioğlu

Müzik                                   : Özlem Noyan

Afiş / Kostüm tasarımı   : Eylül Gürcan

Dekor tasarımı                  : Ayhan Doğan ve Ebru Canlı

Oyuncular:

Binnur Şerbetçioğlu

Gürkan Güzeyhuz

Gizem İnceoğlu

Deniz Nida Şener

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz