İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ’NDEN İKİ DÜNYA PRÖMİYERİ

89

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezonun ilk bale prömiyerini yeni jenerasyon koreograflar Ebru Cansız’ın Yunus “Mana” ve Deniz Özaydın’ın “Alaz İle Cemre” yaratıları ile gerçekleştiriyor.

Librettosu Işık Noyan’a ait olan Yunus “Mana”da; Yunus Emre’nin mana arayışındaki yolculuğu, bu yolda ona hocalık eden Hacı Bektaş-ı Veli ve Taptuk Emre ile birlikte hayatına dokunan kişilerin onu bilgeliğe götürüşü ve Yunus’un ‘’varlığın manasını başka yerde değil, onun insanın kendi özünde olduğunu’’ anlaması konu ediliyor.

Ebru Cansız ‘’Yunus’un en önemli özelliğinin bir halk şairi olarak ilahi aşkı, insanı, duyguyu ve aklı halk dilinden insanlara aktarması olduğunu görmek,  o yalın ama güçlü anlatım dili, hareket dili oluşturmamda yardımcı bir anahtar oldu. İnsanlara ilahi aşkı anlatmış bir halk ozanı rehberliğinde, hareketin mana ve gücünü, insanlara yalın bir anlatımla nasıl aktarabileceğim sorusunu getirdi. Dansın, görsel grafiksel şeklinden çok bedendeki akıl ve duygunun hareket ile  nasıl hemhal olabileceği arayışına odaklandım.’’

Mehmet Dülger’ in librettosunu yazdığı “Alaz İle Cemre”de İhtiyar Bey’in tek oğlu Alaz’ın kazandığı zafer kutlanırken bilge Şaman’ın baktığı fal sonrası delikanlının Issık Gölü’nde kader avına çıkışı ve sırtından vurduğu alageyiğin güzeller güzeli Cemre’ye dönüşmesi ama gölün onlara mezar olması anlatılır.

Deniz Özaydın ‘‘İster istemez insanın hissettiği duygular çok gerçek. Yani üzüntü hepimizin bildiği, sevinç, mutluluk hepimizin bildiği ve çok güçlü hissedebildiği duygular. Librettoda geçen hikayeyi birebir yaşamamış olsak da, en azından bu duyguları bildiğimizi düşünüyorum. Hepimiz deneyimliyoruz bunları ve sonuç olarak o duyguları yaratım esnasında dansçılarla birlikte hissetmek ayrı bir keyif veriyor.’’

17 Mart, saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde dünya prömiyeri yapacak her iki eserin de müzikleri; dünya bale repertuvarında bulunan tek Türk bale eseri Judith’in bestecisi Çetin Işıközlü’ye ait.

YUNUS “MÂNÂ’’ ve ALAZ İLE CEMRE temsili 19, 20, 22, 23 ve 25 Mart tarihlerinde bale severlerle buluşmaya devam edecek.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz