İNCİ EVİNER’İN “ORTAK EYLEM AYGITI: BİR ETÜT” ÇALIŞMASININ FİLMİ İKSV YOUTUBE KANALINDA

52

Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve eserleri Venedik’ten Sharjah’ya, Liverpool’danAichi’ye dünyanın önemli bienal ve trienallerinde sergilenmiş olan sanatçı ve akademisyen İnci Eviner’in 2013’te İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 13. İstanbul Bienali için ürettiği Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt çalışmasının filmi ilk kez ücretsiz olarak dijital erişime açılıyor.

Küresel ölçekte “evde kal” çağrılarının yapıldığı bu dönemde, İstanbul Bienali tarihinden önemli bir eseri sizler için hayata taşıyor. Sanatseverler, İnci Eviner’in bu çığır açıcı çalışmasının dokümantasyonu niteliğindeki Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt filmini bugünden itibaren İKSV YouTube hesabı üzerinden izleyebilecek.

Durmadan çalışan ve üreten 40 öğrenciyi bir araya getiren bir yapıt: Ortak Eylem Aygıtı

13.İstanbul Bienali’nde sergilenen Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt çalışmasında, İnci Eviner’in açık çağrıyla davet ettiği 40 öğrenci ve genç sanatçı sergi süresince sanatın olanaklarıyla ütopik bir eğitim modelinin aktif parçaları olarak yer almışlar ve durmayan, sürekli işleyen  bir “Ortak Eylem Aygıtı” üretmişlerdi. Performatif araştırmalardan oluşan Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt çalışmasının ardından, çalışmanın dokümantasyonu niteliğinde, Selçuk Metin yönetmenliğinde bir filmve Elif Kamışlı editörlüğünde ve Esen Karol’un tasarımıyla bir kitap hazırlanmıştı. “Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt” çalışmasının filminde eserden görüntüler, İnci Eviner’le ve çalışmaya katılan öğrencilerle yapılan röportajlar yer alıyor.

Eviner’in sanat, siyaset ve eğitimin birbiriyle ilişkisini sorguladığı Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt  çalışması İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer tarafından Hareketi ve mekânı kendine mesele edinerek estetikle siyasetin ilişkisinin sorgulandığı bu alan içinde kırk gün boyunca birbirlerinin pratiklerinden, deneyimlerinden, sözlerinden ve bedenlerinin varlığından etkilenerek performatif araştırmalarını sürdüren katılımcılar, kolektif bir üretim ve öğrenme alanını paylaştılar” sözleriyle tanımlanmıştı.

İstanbul Bienali’nin Anne, ben barbar mıyım? başlığını taşıyan 13. edisyonu, 14 Eylül – 20 Ekim 2013 tarihleri arasında Koç Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilmişti. Bienalde İnci Eviner’inOrtak Eylem Aygıtı: Bir Etüt isimli yapıtı, bienal mekânlarından biri olan Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda sergilenmişti.

İnci Eviner hakkında

İnci Eviner, çizimden yola çıkarak hazırladığı videoların, performatif ve ortaklığa dayanan uygulamaların iç içe girdiği çok katmanlı, geniş bir çalışma alanına sahip bir sanatçı. İşleri çoğunlukla arzunun ve felaketin politikası, öznellik ve öznelliğin potansiyeli gibi kavramları ele alarak iktidarın özellikle kadın bedeni üzerindeki işleyişini zengin hayal gücüyle yeniden şekillendiriyor. Sanatçının video teknolojileri ve resim geleneği arasında kurduğu karmaşık ilişkiler farklı bir algılama biçimi öneriyor.

İşlerini dünya çapındaki kişisel ve karma sergilerde sunmuş olan Eviner’in davet edildiği başlıca sergiler arasında Venedik Bienali (2019), Sharjah Bienali (2017), AichiTrienali (2016), İstanbul Bienali (2013), Selanik Bienali (2013), Asya Sanat Bienali (2013), Busan Bienali (2010), Şanghay Bienali (2008) ve Venedik Bienali (1997) bulunuyor. İşlerinin sergilendiği müzeler arasında ise Drawing Center, Philadelphia Sanat Müzesi, Thyssen- Bornemisza Art Contemporary, Muséed’Art Moderne de la Ville de Paris, Massachusetts Güncel Sanat Müzesi, PalaisdesBeaux-Arts de Lille ve İstanbul Modern yer alıyor.

Sharjah Bienali Ödülü’nün (2017) sahibi Eviner, Headlands Center fortheArts (San Francisco, 2017), Rauschenberg Foundation (Florida, 2017), SAM Art Projects (Paris, 2010), Muséed’artcontemporainduVal-de-Marne (Vitry-sur-Seine, 2009), CitéInternationalédesArts (Paris, 2008) ile International Studio&CuratorialProgram’de (New York, 2004-2005) misafir sanatçı programlarına katıldı. Evineraynı zamanda Kadir Has Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevine devam ediyor.  İnci Eviner 2019’da İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’ndaBiz, Başka Yerde adlı eserini sergiledi.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz