İMBİKTEN KADEHE  “DÜNYANIN EN İYİSİ” ÖDÜLÜ!

127

Viski kültürü ve distile içkiler uzmanı Dr. Burkay Adalığ’ın İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası adlı kitabı, uluslararası gastronomi dünyasının en prestijli yarışmalarından biri olan Gourmand Cookbook Awards 2022’den “Distile İçki Kitapları” kategorisinde Dünyanın En İyisi (Best in the World) ödülüyle döndü! Epsilon tarafından yayımlanan İmbikten Kadehe, distile içki kültürü üstüne bugüne kadar yazılmış en kapsamlı Türkçe kitap olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin ilk viski kültürü sitesi olan Altın Örümcek ödüllümeleklerinpayi.com’un kurucusu olan Dr. Burkay Adalığ’ın kaleme aldığı İmbikten Kadehe, 2020 yılında Epsilon tarafından yayımlandı. Adalığ’ın yalnızca viski değil rakı, rom, konyak, votka, cin gibi tüm distile içkileri anlattığı İmbikten Kadehe’de içki tarihinden ilginç anekdotlar, elliye yakın kokteyl tarifi, içkilere eşlik edebilecek şarkı listeleri ve ülkemizde bir ilk olan “Türkiye’nin Rakıları” tablosu da yer alıyor.

Gourmand Cookbook Awards 2022’de “Distile İçki Kitapları” kategorisinde Kanada, Şili, Çin, Fransa, Japonya, Almanya, Hollanda, İsveç ve ABD’de yayımlanan kitaplarla yarışan İmbikten Kadehe, 3 Haziran 2022 tarihinde İsveç’in Umeå kentinde düzenlenen ödül töreninde Dünyanın En İyisi (Best in the World) unvanına layık görüldü. 227 ülke ve bölgeden, farklı kategorilerde 1393 yemek kültürü ve 165 içki kültürü kitabının yarıştığı Gourmand Cookbook Awards, kurulduğu 1995 yılından bu yana yeme-içme dünyasının en prestijli kitap ödülleri olarak kabul görüyor ve gastronomi dünyasının Oscar’ları olarak anılıyor. Adalığ’ın Epsilon logolu ilk kitabı Meleklerin Payı: Bir Viski Macerası da önceki yıl yarışmada, viski kitapları kategorisindeDünyanın En İyisi ödülünün sahibi olmuştu.

Dr. Burkay Adalığ, konuyla ilgili duygularını “İlk kitabım Meleklerin Payı’nın Gourmand Cookbook Awards kazanarak yurtdışında da takdir görmesi beni çok mutlu etmişti. Yeni kitabım İmbikten Kadehe’nin de ana kategorilerden birinde, hele de bu kadar güçlü kitapların arasında birinciliğe layık görülmesi benim için büyük gurur kaynağı. Ülkemi bu alanda başarıyla temsil edebildiğim için çok mutluyum,” sözleriyle paylaştı.

Dr. Burkay Adalığ’ın İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası adlı kitabı, Epsilon logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz