İLK KURŞUN “HASAN TAHSİN” TATAVLA SAHNE’DE!

242

Özgürefe Özyeşilpınar’ın yazdığı, yönettiği ve rol aldığı “İlk Kurşun – Hasan Tahsin” isimli oyun 31 Ocak Cuma günü saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.  Oyun, 1888’de Selanik’te başlayıp 15 Mayıs 1919’da İzmir’de, teslimiyet dayatmasına inat emperyalizme karşı ilk kurşunu sıkarak son bulan vatansever bir ömrün hikâyesini anlatıyor.

Gazeteci Hasan Tahsin

Kurtuluş mücadelemizin 100. yılını kutladığımız şu günlerde, kutsal mücadelemizin gizli kahramanlarından Osman Nevres’in, herkesin bildiği adıyla ‘‘Gazeteci Hasan Tahsin’’in hayatını anlatan İlk Kurşun – Hasan Tahsin, kurtuluş tarihimizin kuytuda kalan yönlerine bakmamızı sağlayan, bir ahde vefa oyunu olarak sahneye taşınıyor. Dünü, bu günü ve kendimizi sorgulatmayı amaçlayan oyun, yüz yıllık demokrasi mücadelemizde yolun neresinde olduğumuzu gösterir bir ders niteliğini taşıyor.

1800’lerin sonları itibariyle “Hasta Adam” olarak anılmaya başlayan Osmanlı İmparatorluğu’nun emperyalist batı tarafından talan edilirken, içte ve dışta verilen mücadeleleri, yapılan fedakârlıkları, dönemin siyasi ve toplumsal portresi ile birlikte gözler önüne seren oyun ayrıca; II. Meşrutiyet’in ilanı, 31 Mart Vakası, Babıali Baskını, Trablusgarp ve Balkan Savaşları ile Mondros Antlaşması’nın imzalandığı süreçte perde arkasında yaşananları da resmetmekten geri kalmıyor.

Yaşar Aksoy’un “Yürekler Selanik” adlı kitabı merkez alınarak yazılan oyunda ayrıca çok sayıda kaynakçadan, Hasan Tahsin’in kendi yazıları ve mektuplarından ve önemli tarihçilerden yararlanıldı. Bizlerin bildiği adıyla Hasan Tahsin’in ne denli hümanist, sosyalist, milliyetçi, vatanperver bir devrimci olduğu anlatılan oyunda ayrıca İzmir’in işgal edildiği güne dair bu güne dek hiç bilmediklerimiz de sahne üzerinde gözler önüne seriliyor.

OYUN KÜNYESİ:

PROJENİN ADI: İlk Kurşun – Hasan Tahsin

SÜRE:İKİ PERDE (120dk)

YAZAN – YÖNETEN: ÖZGÜREFE ÖZYEŞİLPINAR

MÜZİK DİREKTÖRÜ:MURAT ENGİN

IŞIK TASARIM: KEMAL YİĞİTCAN

GÖRÜNTÜ GÖRSEL TASARIM:NİLAY ADAMCIL

DEKOR TASARIM: CENAN BAL

KOSTÜM TASARIM: NİLÜFER ADMAN

EFEKT TASARIM: EMRE ALTAÇ

MÜZİK-EFEKT UYGULAMA:MERVE AKPINAR / SAİT YAMANER

IŞIK UYGULAMA: HALİL BİLGİLİ

VİDEO GÖRSEL UYGULAMA: HALİL BİLGİLİ

STÜDYO KAYIT: ALP YENİER’S STUDIO

AFİŞ TASARIM:NİLAY ADAMCIL

FOTOĞRAFLAR: BEKİR YEŞİLTAŞ

DIŞ SES:

GÜLSEN TUNCER

OYNAYAN:

ÖZGÜREFE ÖZYEŞİLPINAR

YÖNETMEN YARDIMCILARI:

GAMZE DURMUŞ

ETHEM ERTEN KIRK

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz