İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde, kültür ve sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını arttırmak amacıyla Mart 2019’da kapılarını açan öğrenme ve etkileşim alanı
İKSV Alt Kat, 23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Paribu sponsorluğunda
“1 Masal, 1 Uçurtma” başlıklı yepyeni bir atölye çalışması ile kutluyor.

Masal yazarı ve anlatıcısı Deniz Soruklu Evren ve uçurtma tasarımcısı Zahit Mungan’ın çocuklarla buluşacağı bu atölye, 20 ve 21 Nisan’da İKSV Alt Kat Instagram hesabından canlı yayınla gerçekleştirilecek.

2019 yılında İKSV Alt Kat’taİstanbul Masalları Yazım ve Anlatım Atölyesi’ni yürüten Deniz Soruklu Evren’in evlerimizde kaldığımız bu tedbir döneminde kaleme aldığı Sabırlı Sabrimasalınıanlatacağı canlı yayın,20 Nisan Pazartesi saat 17:00’daçocukların evde aileleriyle katılabilecekleri Zahit Mungan’ın uçurtma tasarım atölyesi ise 21 Nisan Salı saat 17:00’da İKSV Alt Kat Instagram sayfasında gerçekleşecek.

20 Nisan Pazartesi günkü masal atölyesinde Soruklu’ya müzisyen Serdar Avcıoğlu da eşlik edecek.Yayınının son bölümüne uçurtma tasarımcısı Zahit Munganda katılarak birsonraki gün için planlanan atölye çalışmasında çocuklara uçurtma yapımında kullanabilecekleri malzemeler konusunda bilgi verecek.

21 Nisan Salı günü Zahit Mungan’ın uçurtma tasarımını uygulamalı olarak İKSV Alt Kat Instagram sayfasından canlı yayında anlatacağı atölyenin sonunda Deniz Soruklu Evren, vereceği yönergelerle çocuklardan yaptıkları uçurtmaları camlara asmalarını ve fotoğraflarınıpaylaşmalarını isteyecek. Çocuklar ve aileler İKSV Alt Kat Instagram hesabını etiketleyerek #gökyüzühepimizinhashtag’iyle uçurtma görsellerini sosyal medya üzerinden paylaşabilecekler. Canlı yayın, çocukların tekrar izleyip uçurtma yapımını adım adım uygulayabilmeleri için 24 saat yani 22 Nisan 17.00’a kadar yayının yapıldığı Instagram hesabından izlenebilecek. Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklardan gelecek rengarenk fotoğraflar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İKSV Alt Kat Instagramhesabından yayınlanacak.

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Feyza Çorapçı danışmanlığında hazırlanan 1 Masal 1 Uçurtma Atölyesi, çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu bu kez aileleriyle birlikte evlerinde yaşamalarını; aynı zamanda sabrın ve geleceğe dönük umudun bir sembolü olarak tasarlayıp camlara asacakları renkli uçurtmalarla, bu dönemde çalışan kişilere moral ve destek sağlanmasını amaçlıyor.

Projenin ardından 1 Mayıs Cuma günü, İKSV Alt Kat Instagram hesabından yapılacak canlı yayında, Prof. Dr. Feyza Çorapçı ve Deniz Soruklu Evren, bu tedbir döneminde çocuk ve ebeveyn psikolojisini, oyun, masal ve hikâye anlatımını da içeren sanat etkinliklerinintravma dönemindeki olumlu etkilerini konuşacaklar.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz