İFTAR MENÜSÜNDE BUGÜN: AYVA TATLISI

236

Sahurun ardından hepimiz birkaç saat de olsa uyur, sonra işi olan işine gider, evde olanlar ise ev işleriyle ilgilenmeye başlar. Bugünlerde malum, pek çoğumuz evdeyiz. Bu zamanları değerlendirmenin en iyi yolu, bugüne kadar yapmak isteyip de bir türlü zaman bulamadığımız işler ya da hobilerle uğraşmak… Kütüphane temizliği mesela ya da uzun zamandır gözünüze takılan perdelerin yıkanması! Birkaç zamandır aklınızda olan şu beş yüz sayfalık romanın okunması ya da seri bir dizi filmin izlenmesi… Eh, bu arada zaman geçer ve sıra iftar yemeğini hazırlamaya gelir. İşte günün en hareketli ve eğlenceli zamanı da budur!

İftar yemekleri her zaman ki akşam yemeklerinden biraz farklıdır. Bu biraz da gün boyu açlıkla terbiye ettiğimiz nefsimiz için hazırlıktır. Diğer taraftan Ramazan öncesindeki hazırlıklarımız da sofralarımızda yerini alır. Ve tabii, özel yemek tarifleri de bir bir pişirilir, özenle hazırlanır.

İftar sofraları sanki evde bir davet varmış gibi hazırlanır. Elbette iftar açmak büyük bir haz, hep birlikte olmanın ve ibadetin güzelliğidir. İftar yemekleri, Ramazan ayının kültürel zenginliğidir. Ramazan bereketini de birlikte getirir. Sofralarımız daha bir zengin daha bir tatlı olur.

İftar davetleri ise Ramazan ayının vazgeçilmezlerindendir. Eski Ramazanlarda davetler konaklarda, köşklerde yapılırmış. Bu davetlere, davetlilerin yanı sıra davet edilmeyenler de gelirse geri çevrilmez, onlar için de ayrı bir sofra kurulur, gönülleri alınırmış. Sofralarda mevsimine göre türlü reçeller, bal, hurma, incir, kuru kayısı, değişik zeytinler, değişik peynir çeşitleri, salatalar, yaz meyveleri veya kış meyveleri, çorbalar, et yemekleri, sebze yemekleri, birkaç çeşit börek, biri sıcak, diğeri soğuk olmak üzere en az iki çeşit tatlı, hoşaflar iftar davetlerinin değişmezlerindenmiş. Konaklarda verilen davetlerde, davete katılan her fakire, zengin ev sahibi tarafından “diş kirası” adıyla harçlıkla verilmiş. Ne güzel, ne hoş gelenekler…

Hepimiz yardımlaşmayı severiz, bu bizim milli özelliğimizdir. Ramazan ayında bu yardımlaşmalar daha da artar… Günümüzde özellikle belediyeler pek çok yardım kampanyaları düzenliyor, dar gelirli insanlarımıza el uzatıyorlar. Bu yıl yapılamasa da, geçtiğimiz yıllarda kurulan iftar çadırları da yardımlaşmanın en güzel örnekleridir.

Bugün ki tarifimize gelince… Bugün sizlerle birlikte ayva tatlısı yapacağız. İşte menü ve tarifimiz:

4.GÜN

İFTARİYELİK

MANTI ÇORBASI

ETLİ KURU FASULYE

BULGUR PİLAVI

AYVA TATLISI

AYVA TATLISI

Malzeme

12 adet ayva                                                                    

300 gr şeker

5-6 tane karanfil

Çubuk tarçın

Ceviz

1 kutu tikveşli krema

Üzerine toz yeşil fıstık

Yapılışı

1-Ayvaların kabukları soyulur, çekirdekleri temizlenir.

2-Ayvalar, derin ve geniş bir tencereye yerleştirilir.

4-Ortalarına şeker paylaştırılır, tencereye karanfil, tarçın, ayvaların kabukları, çekirdekleri ve su konur.

5-Ayvalar yumuşayana kadar 2-2,5 saat kısık ateşte pişirilir.

8-Krema mikserde çırpılır. Pişen ayvaların üzerine soğuduktan sonra sıkma torbasıyla paylaştırılır.

8-Üzerine toz yeşil fıstık serpilip servis edilir.

Not:

Bu tarif ile ayva tatlısı yapmak için en uygun dönem ayvaların yeni çıktığı sonbahar mevsimidir. Soğuk hava depolarında tutulan ve kış aylarında hatta ilkbahara kadar piyasaya sürülen ayvalarla aynı sonuç elde edilemeyebilir. Ayvalar çok kısık ateşte pişirilmelidir.

Afiyet olsun!

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz