İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, kültür-sanat etkinliklerini sanatseverlere Online olarak ulaştırmaya devam ediyor. Sanatseverleri, alanının önde gelen eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen atölye programları, İstanbul’un kültür sanat hayatına yön veren isimlerle söyleşiler, uzun süre kapalı gişe sahnelenmiş oyunların tekrar gösterimleri gibi pek çok etkinlik bekliyor.

İBB Şehir Tiyatroları’nın, bu hafta kurumsal sosyal medya hesaplarından sanatseverlerle buluşturacağıatölye, söyleşi ve oyun gösterimi programları:

15 Haziran Pazartesi günü 15.00’te Oyunculuk AtölyesindeAslıhan Kandemir konuşma ve diksiyon üzerine bu hafta yeni bir videoyla bizlerle olacak. Türkçenin ses yapısı, doğru, güzel ve etkin konuşma teknikleri ve oyunculuk mesleğiyle konuşma, tonlama gibi çalışmalar, bu atölye kapsamında paylaşılacak.

16Haziran Salı günü 21.00’de, Çağdaş Gösteri Sanatları Atölyesi, Emre Koyuncuoğlu moderatörlüğünde bu hafta Pelin Başaran ve Filiz Sızanlı’yı konuk ediyor. “Kapsayıcı ve Katılımcı Sanat Mekanları ve Projeleri” başlığı altında bir söyleşi gerçekleştirilecek.

17HaziranÇarşamba günü 19.00’da, “Sahnenin Gizli Kahramanlarına Sorduk” isimli söyleşimizin yeni konuğu Sahne Teknisyeni Seyit Kırdı olacak.

17HaziranÇarşamba günü 20.00’de, Oyunculuk Atölyesi’nde,Bennu Yıldırımlar ilerole hazırlık atölyesi gerçekleştirilecek. Oyunculuk mesleğinde, bir oyuncunun role hazırlanma teknikleri, nelere dikkat etmesi gerektiği, karakter okuma ve değerlendirme gibi belirli çalışmalar bu atölye çerçevesinde katılımcılarla paylaşılacak.

19Haziran Cuma günü 15.00’te, Oyunculuk Atölyesi’nde, Süeda Çil ileTürkçe konuşma incelikleri atölyesi gerçekleştirilecek.

20Haziran Cumartesi günü 11.00’de Çocuk Saati’nde birçok farklı etkinlik çocukları bekliyor. Profesör Malumatfuruş’la Denenmemiş Deneyler, Karagöz Hacivat, Kukla Yapımı ve Hikâye Zamanıprogramlarıçocuklarla buluşacak.

20Haziran Cumartesi günü 15.00’te Oyuncaktaki Sırisimli çocuk oyunumuz seyirciyle buluşacak.

21Haziran Pazar günü 15.00’te Maskeliler isimli oyunumuz seyirciyle buluşacak.

OYUNCAKTAKİ SIR

Prenses Mira’nın canı çok sıkılmaktadır. Koskoca krallıkta tek başına yaşamaktadır ve hiçbir arkadaşı yoktur. Günün birinde iki korumayla birlikte ormanda gezintiye çıkmışken, kendisini “Teneke Şövalye” olarak tanıtan Teo ile karşılaşır. Krallığın biraz uzağında oyuncak ustası olan büyükbabasıyla birlikte yaşayan Teo ile Mira ilk karşılaştıklarında arkadaş olurlar. Ancak muhafızlar gelince Teo korkup kaçar. Kral ve Kraliçe’nin en büyük sıkıntısı, kızları Mira’nın mutsuzluğudur. Sarayın Akıl Hocası her yolu denemiş ancak bir türlü prensesi mutlu edememiştir. Son çare, eski oyuncak ustasına başvurmaktır. Oyuncaktaki Sır, arkadaşlığın önemi üzerine bir oyun.

Zerrin Akdenizli Çelenk ve Funda Özşener‘in birlikte yazdıkları, Şevket Avşar‘ın yönettiği oyunda Ali Karagöz, Melike Altınbaran, Y. Nezih Eyüboğlu, Berrin Akdeniz, Uskan Çelebi, Funda Köseoğlu, Mehmet Asa, Berna Oğuzutku, Yılmaz Meydaneri, Can Ertuğrul, Burçin Barlas, Doğan Altınelrol alıyor. Oyun 1999-2002yılları arasında sahnelendi.

MASKELİLER

Filistinli üç erkek kardeşin, savaşın ortasında yaşadıkları hesaplaşma sürecini konu alıyor. Maskeliler ayrıca, savaşın, kardeşlik bağlarını bile koparan ezici baskısına, insanları nefret ve şiddet içinde birbirlerinden uzaklaştırmasına çok iyi bir örnek olarak ve ilk kez bir “karşı bakışla” işlenerek sahneleniyor.IlanHatsor’un yazdığı Taner Barlas’ın yönettiği oyunda Serdar Orçin, Levent Üzümcü, Mehmet Gürhan rol alıyor. Oyun 2008-2011yılları arasında sahnelendi.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz