HİÇBİR ŞEY SENİN ELİNDE DEĞİL

109

Su Kürü’yle dikkatleri üzerine çeken Sophie Mackintosh, yeni romanında özgür irade, toplum baskısı ve tek başına anneliğe adım atma endişesi gibi hayati konuları ele alıyor. Mavi Bilet şiddetli arzuları en saf haliyle betimlemesi ve günümüzde her yerde egemenlik kuran eril tahakküme çarpıcı bir yorum getirmesiyle hayranlık uyandıran bir roman.

Calla kura sisteminin nasıl işlediğini biliyor. Herkes gibi… İlk kanamanda bunu kura merkezine bildirip nasıl bir kadın olacağını öğreniyorsun. Beyaz bilet sana evlilik ve çocuk kazandırıyor. Mavi biletse kariyer ve özgürlük… Böylece seçme yükümlülüğünden kurtulmuş oluyorsun. Ve bir kez biletin kesildi mi, artık geri dönemiyorsun. Ancak ya sana uygun görülen yanlış bir hayatsa?

Mavi biletli Calla kaderini sorgulamaya başladığında kaçıp gitmek zorunda kalır. Ancak hayatta kalması kura merkezinin ve sistemin toplum dışına attığı kadınlardaki nitelikleri benimsemesine bağlı olacaktır. Karnında büyümekte olan bebeğiyle umutsuzluk içinde kaçan Calla, bir yandan da merkezdekilerin onu kendisinden daha iyi tanıyıp tanımadığı düşüncesiyle mücadele edip tehlike içinde anneliğe hazırlanmaktadır.

SOPHIE­ MACKINTOSH,­ 1988’de­ Güney­ Galler’de­ dünyaya­ geldi.­ War­wick­Üniversitesi’ndeEdebiyat­ve­Yaratıcı­Yazarlık­öğrenimi­gördü.­Öyküleri,­denemeleri­ve­şiirleri­Granta­ve­The New York Times­gibi­ çeşitli­dergilerde­yayımlandı.­“Grace”­öyküsüyle­2016­White­Review­ Öykü­ Ödülü’nü,­ “The­ Running­ Ones”­ öyküsüyle­ 2016­ Virago/Stylist­ Öykü­Ödülü’nü­aldı.­İlk­romanı­Su Kürü’yle2018­ManBooker­Ödülü’ne­ aday­gösterildi.­Mackintosh,­Londra’da­yaşamakta­ve­yazarlığa­devam­ etmektedir.

BEGÜM­ KOVULMAZ,­ İstanbul­ Üniversitesi­ İngiliz­ Dili­ Edebiyatı­ mezunu.­2000­yılından­berieditörlük­ve­çevirmenlik­yapıyor.­ Susan ­Sontag,­Oliver ­Sacks,­ Angela ­Carter,­ George­ Orwell,­Rudyard Kipling­ gibi­ yazarları­ çevirdi.­

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz